Як завести здорові фінансові звички? П'ять безкоштовних додатків для обліку грошей

Як завести здорові фінансові звички? П'ять безкоштовних додатків для обліку грошей

11:00,
18 Січня 2018
11981

Як завести здорові фінансові звички? П'ять безкоштовних додатків для обліку грошей

11:00,
18 Січня 2018
11981
Як завести здорові фінансові звички? П'ять безкоштовних додатків для обліку грошей
Як завести здорові фінансові звички? П'ять безкоштовних додатків для обліку грошей
Я довго організовувала особисті фінанси за правилом «чотирьох конвертів», але редакційне завдання й інтерес до нових цікавих додатків перевели мене на наступний рівень. У цьому огляді йтиметься про гроші, аналітику й те, як, вчасно діставши з полиці термокружку, можна заощадити на каві «з собою» (капітан очевидність, звісно).

MediaSapiens писав раніше про онлайн-інструменти, які мотивують дотриматися новорічних обіцянок. Цього разу йтиметься про додатки, які допоможуть контролювати свої доходи та витрати й мотивуватимуть тримати в порядку особисті фінанси.

«Особисті фінанси» — це може звучати нудно. Але гроші нерозривно пов’язані з великою кількістю веселих та приємних речей. Хочете в ту прекрасну подорож, про яку мріяли, чи те комфортне авто, рекламу якого постійно підсовує браузер? На все це потрібні гроші. Тож беріть себе в руки і вчіться ефективно використовувати свої ресурси. А для цього ми в MediaSapiens протестували для вас топ-п'ятірку мобільних додатків для обліку фінансів за рейтингом завантажень у Google Play.

У розділі «Фінанси» є безкоштовні й платні програми. Серед платних ціна може коливатися від 11 й до майже 500 гривень. При цьому в деяких випадках базова версія додатку є безкоштовною, а ось за розширений функціонал уже потрібно платити.

Топ-п'ятірку бестселерів у категорії «Фінанси» Google Play визначив так: CoinKeeper, Wallet, Monefy, «Дзен-мані» та «Домашня бухгалтерія». При цьому всі додатки в топі виявилися з безкоштовним основним функціоналом. Розглянемо їх по черзі.

CoinKeeper

Рейтинг: 4,6

Розробник: Disrapp LLC, Росія

Додаток приваблює тим, що він не вимагає від користувача вводити безліч особистих даних. Після запуску потрібно вказати тільки дві цифри: скільки грошей у вас лежить готівкою в гаманці й скільки на рахунку.

Після цього можна одразу перейти до основного меню й почати вносити інформацію у відповідні розділи: продукти, витрати на їжу поза домом, транспорт, розваги, послуги тощо. Ці розділи можна редагувати: перейменовувати чи видаляти взагалі, налаштувавши систему під себе. Наприклад, розписавши в CoinKeeper свій бюджет за грудень, я зрозуміла, що розділ «Сервіси» мені не потрібен. Натомість можна додати такі розділи, яких бракує: винести окремо витрати на медицину, хобі, дітей, автомобіль, домашніх тваринок чи виплату боргів. Тобто, ця частина додатка дуже гнучка й водночас дуже узагальнена. Її можна трансформувати як завгодно. Якщо вам раптом заманеться винести в окрему категорію витрати на, скажімо, покупку делікатесів із виноградних равликів — будь ласка! CoinKeeper усе стерпить.

Вгорі в додатку є іконки з гаманцем та з банківським рахунком. Відповідно, якщо ви витрачаєте готівку з гаманця, то потрібно провести пальцем від його іконки до категорії, на яку ви витратили гроші, наприклад, щоб заплатити за проїзд у громадському транспорті чи обід поза домом. Додаток спише відповідну суму з гаманця. Якщо ви купували продукти й розплатилися картою — додаток спише гроші з рахунка. До CoinKeeper можна прив’язати свою карту, й цей процес буде автоматизований. Можна й не прив’язувати і вносити зміни вручну. Хоча CoinKeeper запевняє, що захищає дані своїх користувачів шифруванням. Якщо ви помітили помилку в обліку, то нічого страшного: всі записи можна редагувати.

У меню можна переглянути свою статистику за місяць: CoinKeeper розіб’є всі ваші витрати по різних категоріях і покаже діаграмою. Моя, наприклад, показала величезну «діру» в бюджеті, утворену покупкою новорічних подарунків.

У CoinKeeper також є функція, яка дозволяє вести спільний бюджет декільком користувачам. Її я не тестувала, але у відгуках на Google Play були коментарі з наріканнями на неї.

Дратує те, що додаток часто пропонує перейти до більш просунутої платної версії й підписатися на різноманітні розсилки. А якщо додавати витрати заднім числом (наприклад, якщо ви знайшли в кишені чек за якусь покупку, зроблену минулого місяця, але забули її внести в систему), то додаток може підвисати й не одразу відображає її. Українську мову CoinKeeper не підтримує — я залишила його англійською мовою, встановленою за замовчуванням, і не стала переходити на російську.

Загалом CoinKeeper доволі простий у користуванні й розібратися з ним зможе навіть найменш досвідчений у фінансових питаннях користувач.

Wallet

Рейтинг: 4,5

Розробник: BudgetBakers.com, Чехія

Додаток Wallet після встановлення автоматично запустився українською мовою, але дещо кострубатою: в око одразу впадають слівця «сінхронізація», «створіти рахунок», «кредитніх картах», «початковим балансем» тощо. Таке враження, що до створення української версії залучали в ролі запрошеного експерта Миколу Азарова.

Wallet пропонує відстежувати мої фінанси, синхронізуватися з моїм банківським рахунком та налаштувати спільне користування з іншими членами родини. Також він акцентує увагу на іншому розділі — плануванні майбутніх витрат.

Після короткого інтро по функціоналу Wallet зажадав від мене реєстрацій та підтвердження, що мені більше 13 років. Тільки після цього застосунок пустив мене всередину.

У цьому додатку для кожної фінансової операції потрібно створювати окремий допис, вказавши при цьому необхідні характеристики: це прибуток, витрата чи переказ, це готівкова чи безготівкова операція та до якої категорії її віднести. У категоріях можуть бути ще й підкатегорії: наприклад, якщо це витрати на їжу та напої, то які саме — продовольчі товари, ресторани, бари тощо. Оці підкатегорії особисто мені сподобались, адже за їх допомогою можна точніше зрозуміти структуру своїх витрат. Мені вони відкрили очі на те, що я дуже часто купую каву «з собою» поза домом і що скоротити ці витрати можна, діставши з полиці термочашку й беручи каву з собою з дому. Окрім того, сподобалося, що витрати відображаються у хронологічному порядку на робочій панелі — так їх можна зручно прогорнути й освіжити в пам’яті свої нещодавні покупки.

У Wallet можна також встановлювати нагадування про борги: скільки й у кого ви позичили та коли термін повернення коштів.

Я вирішила покопирсатися й у розділі «Цілі» й мене він дещо розчарував. Наприклад, я створила мету накопичити гроші на відпустку, встановивши дедлайн до 1 вересня 2018 року. Wallet підрахував, що для досягнення цієї мети мені потрібно відкладати 1714 гривень щомісяця. Й на цьому все — ніяких інструментів для контролю над виконанням цієї цілі Wallet не запропонував. Цілі можна позначати як завершені чи ставити їх на паузу.

Як і в попередньому випадку, базові функції Wallet безкоштовні, але за тоншу аналітику витрат потрібно заплатити. Втім, як доступний інструмент для обліку грошей Wallet цілком підходить.

Monefy

Рейтинг: 4,6

Розробник: MonefyApp, Норвегія

Додаток Monefy хвалиться своєю простотою: розробники обіцяють, що мені не потрібно буде багато часу й зусиль для того, щоби вносити дані про свої витрати. Monefy також не став вимагати від мене реєстрацію й одразу пустив на головний екран, на якому потрібно вказати свій бюджет і потім за допомогою різноманітних іконок відповідно розбити свої витрати.

Це виявилося справді просто. Кілька тапів пальцем по екрану — й готово. За замовчуванням Monefy показує всі операції за місяць, але їх можна проглянути й у розрізі дня, тижня чи року. Також можна налаштувати рахунки: готівковий, прив’язаний до карти чи відображати їх усі одразу.

Оскільки для свого експерименту з мобільними додатками я аналізую витрати за грудень, перша проблема з Monefy була такою: а куди ж віднести вже згадані раніше витрати на подарунки, які я купувала перед Новим роком? Для того, щоби керувати категоріями в Monefy, додаток запропонував мені купити розширену платну версію. Тож довелося внести їх умовно до «розваг», що зробило мій бюджет у Monefy схожим на бюджет нестримної тусовщиці.

Виходить, що про такі компроміси при роботі з Monefy потрібно пам’ятати, а це може підійти не всім користувачам. Але простоті, з якою організовано облік грошей у Monefy, треба віддати належне. Окрім того, цей додаток попросив найменше дозволів до даних із мого смартфона.

«Дзен-мані»
 

Рейтинг: 4,6

Розробник: Zenmoney.ru, Росія

«Дзен-мані» також потребує окремої реєстрації. Додаток запитає вас, чому ви вирішили вести облік грошей, та попросить створити окремий пін-код.

У «Дзен-мані», як і в CoinKeeper, готівка та гроші на рахунку вносяться окремо. При цьому для рахунку можна зазначити кредитний ліміт по карті, якщо він є, тип карти та її валюту.

Далі натискаємо велику червону кнопку зі значком «+» і створюємо операцію — витрату, прибуток, переказ, борг чи коригування залишків. Якщо платіж регулярно повторюється, то можна налаштувати параметри таким чином, що в системі він автоматично оновлюватиметься щомісяця й не потрібно буде його вносити вручну щоразу. До кожної операції можна також додавати невеликі коментарі.

Додаток проситиме ввести пін-код щоразу, коли смартфон вимикався, блокувався або додаток був згорнутий.

«Дзен-мані» мені здався найскладнішим, але водночас і продуманим додатком. У ньому є різноманітні вбудовані віджети, які мають допомогти в керуванні особистими фінансами. Наприклад, який допомагає розподілити бюджет за формулою 50/20/30. Згідно з нею, 50 % доходу слід розподіляти на обов’язкові витрати (продукти, проїзд, комунальні послуги тощо), 30 % — на необов’язкові (таксі, походи в кафе чи ресторани, подорожі), а 20 % — на інвестиції та заощадження. Щоби віджет правильно фіксував розподіл бюджету, потрібно вносити дані не лише щодо своїх витрат, але й щодо заощаджень.

Окрім того, додаток пропонує інструмент для швидкого переказу коштів із основного рахунку на накопичувальний та встановлення ліміту витрат на певний період (наприклад, на день або на період від зарплатні до зарплатні). «Дзен-мані» вміє й порівнювати витрати за поточний місяць і за попередній.

Оці різноманітні віджети та інструменти і відрізняють додаток від інший подібних застосунків. Можна налаштувати й користуватися лише одним із них — тим, який здається найбільш ефективним або зручним. Особисто для себе я обрала варіант «для лінивих» і налаштую поділ бюджету за принципом 50/20/30.

Але майте на увазі, що «Дзен-мані» зовсім не вводить у стан дзену, тому що хоч у додатку й передбачені підказки й окремий розділ із допомогою, в мене пішло доволі багато часу, щоби розібратися з основним функціоналом. Цей застосунок розроблений радше для просунутого користувача.

«Домашня бухгалтерія»

 

 

Рейтинг: 4,4

Розробник: Keepsoft, Росія

Для «Домашньої бухгалтерії» спершу потрібно створити картку користувача: вказати ім’я, пароль, контрольне питання та відповідь на нього. Обрати валюту для облікового запису й додати рахунки (готівковий чи безготівковий). Для безпеки акаунту можна створити і пін-код.

Налаштовуємо залишки на рахунках, і бухгалтерія готова до використання. І тут жарти скінчилися. У цьому додатку ви не просто можете додати витрати певної суми коштів на продукти — виявляється, це для слабаків, а «Домашня бухгалтерія» пропонує вам із точністю рахувати, на який із продуктів і скільки ви витратили. В підкатегорії до покупки можна обрати все — від ікри до яєць і тістечок. І врахувати знижку, якщо вона була. Скрупульозність вражає. Якщо у вас є авто, порахувати можна всі витрати на нього: від бензину до штрафів, плати за парковку чи покупки запчастин. Підкатегорія «Медицина» дозволяє зафіксувати витрати на виклик лікаря, прийом у лікаря, самі ліки, щеплення й на придбання страховки. Окремо можна рахувати банківські комісії — якщо ви здійснювали переведення коштів між рахунками чи проводили валютообмінні операції. Тепер стає зрозумілим, чому додаток на етапі реєстрації уточнив у мене, який облік я хочу вести — власних фінансів чи фінансів підприємства.

Зовні додаток виглядає по-спартанському простим і суворим — ніяких загравань із користувачем, модного дизайну чи анімованих підказок.

Така ж аптечна точність стосується й категорій — транспорту, техніки, розваг, господарських товарів, послуг, одягу, меблів, медицини, комунальних платежів та регулярних платежів. Щоби вивчити всі підкатегорії в «Домашній бухгалтерії», потрібно витратити певний час. Але можна й не заморочуватися — додаток зберігає запис про покупку й навіть якщо вказати просто суму й обрати одну із загальних категорій. Проте тоді інструмент аналізу по категоріях витрат не надасть детальної аналітики — лише загальні цифри, які ви вказали.

Не меншу скрупульозність доведеться проявити й для обліку доходів: бухгалтерія допоможе врахувати все, навіть знахідки, виграші в лотерею й «халтури». Схоже, що тепер моя «Домашня бухгалтерія» знає про мене стільки, що встановлення пін-коду буде не зайвим.

Бухгалтерія вміє також створювати резервну копію на Dropbox або Google-диску й синхронізовувати дані на смартфоні з даними на них. При цьому в меню за замовчуванням встановлено шифрування даних і звітів, які створює програма.

Базові функції в «Домашній бухгалтерії» безкоштовні, але якщо створювати більше трьох рахунків, додаток попросить придбати преміум-акаунт.

***

Що ж, мені сподобалося рахувати свої гроші. Й хоча під час огляду всіх додатків я більше акцентувала увагу на витратах, я ще й заповнювала категорії про свої доходи, а це досить приємна частина роботи.

Також я згадала про лайфхак, колись прочитаний у мережі на фінансовому форумі: якщо планувати заздалегідь великі витрати, наприклад, на дні народження чи новорічні свята, й відкладати на них невеличку суму щомісяця, тоді не доведеться одного місяця витратити на подарунки одразу півзарплати. Ви прийдете до цього моменту вже підготованими й озброєними пачкою грошей.

Чого б особисто я не стала робити — так це напряму прив’язувати банківську карту до додатків. Низка кібератак, як на комп’ютери, так і на смартфони, вчить бути обережними. А якщо лінь таки візьме вгору й ви подумаєте про всі плюси автоматизованого обліку, обов’язково встановіть двофакторну автентифікацію на смартфон, пін-код і навіть додаток, який може встановити пароль на окремі папки чи програми (наприклад, AppLock).

Додатки в тесті також не враховують непередбачених витрат — а вони також трапляються.

Як вихід — намагатися внести їх у вже запропоновані категорії або створити для них окрему, якщо додаток дозволяє це зробити. Так само можна чинити і з подорожами — вносити єдиною сумою в «розваги» або логічно розбивати за категоріями. До речі, для планування подорожей є окремі додатки, наприклад Google Trips, TripIt, Sygic Travel Maps Offline & Trip Planner. Але це вже тема для іншого огляду.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
badkin.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду