«Медіаграмотність для освітян»: автори розповіли про новий курс Prometheus

«Медіаграмотність для освітян»: автори розповіли про новий курс Prometheus

10:30,
8 Жовтня 2018
13940

«Медіаграмотність для освітян»: автори розповіли про новий курс Prometheus

10:30,
8 Жовтня 2018
13940
«Медіаграмотність для освітян»: автори розповіли про новий курс Prometheus
«Медіаграмотність для освітян»: автори розповіли про новий курс Prometheus
Першого листопада на українській освітній платформі Prometheus стартує безкоштовний онлайн-курс «Медіаграмотність для освітян».

Курс має на меті надати вчителям, керівникам шкіл, шкільним управлінцям актуальну інформацію про інструменти, які дозволять якнайкраще використовувати можливості нового цифрового світу.

Його авторами стали докторка психологічних наук, завідувачка Лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Любов Найдьонова та журналіст, редактор, учитель медіаграмотності та зарубіжної літератури й директор СШ № 148 ім. Івана Багряного м. Києва Сергій Горбачов.

У Prometheus зазначають, що нинішні учні подекуди знають про сучасні інформаційні технології більше за вчителів. Тож останні «мають не тільки знати, які небезпеки несуть із собою цифрові технології та як на людей впливає інформаційний тиск, а й уміти захищатися від цих небезпек і користуватися можливостями, які надають медіа. І вчити цього дітей».

Основу курсу «Медіаграмотність для освітян» склали матеріали лекцій, майстер-класів і тренінгів із медіаосвіти, що їх понад десять років створювали та проводили автори, а також досвід медіаосвітньої практики у двох усеукраїнських експериментах Лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, її дослідження та знахідки іноземних учених.

Слухачі курсу, зокрема, дізнаються:

 • Що таке медіа і як вони на нас впливають?
 • Хто така медіаграмотна людина?
 • Які психологічні засади медіаграмотності?
 • Як убезпечити себе та дітей в інтернеті?
 • Як захистити дітей від кібербулінгу?
 • У чому полягають завдання медіаосвіти у школі?
 • Який світовий та український досвід медіаосвіти можна використати?
 • Як спілкуватися із журналістами та давати інтерв’ю?
 • Як шкільні проблеми та їх вирішення може працювати на формування позитивного іміджу закладу освіти?
 • Як освітянам використовувати можливості медіа для професійної діяльності?

«Детектор медіа» розпитав авторів курсу, на які аспекти широкої медіаосвітньої проблематики вони робили акценти і як цей курс, на їхню думку, вплине на впровадження медіаосвіти в Україні.

За словами Любові Найдьонової, вони із Сергієм Горбачовим намагалися з величезного за обсягом матеріалу відібрати найпотрібніше вчителям саме зараз: зважаючи на їхню завантаженість і потребу здійснювати освітню реформу без відриву від виконання щоденних завдань навчально-виховного процесу.

«Інформаційний вибух, у якому ми перебуваємо, і щільність інформаційних потоків вимагає дуже компактного викладу (в будь-якому навчальному курсі). Також важливо було побудувати курс у вигляді розповідей, до яких можна долучитися на форумі. Це фактично мотивація для саморозвитку й подальшого пошуку, уточнення й перевірки, розвідки знань у сфері медіаграмотності й медіакультури для їх практичного застосування», — розповіла пані Найдьонова.

Медіаекспертка зазначила також, що за змістом курс охоплює три важливі сфери:

 • загальну інформаційну культуру й роль медіа в розвитку суспільства, про яку розповідається на яскравих прикладах;
 • медіа в житті дітей на прикладі кіберцькування;
 • школу в інформаційному просторі.

За словами Сергія Горбачова, до створення курсу їх мотивував той факт, що світ разюче змінився, й це «має для освіти надважливий наслідок: школа перестала бути “річчю в собі” і стає частиною суспільних комунікацій».

«Але наших колег-освітян ніхто цього не вчив, тому виникає безліч запитань: як налагодити спілкування з медіа, як формувати медійний імідж школи тощо», — розповів він.

І Любов Найдьонова, і Сергій Горбачов зазначили, що посібників із медіаграмотності в Україні видали вже чимало: деякі з них представлено в рамках курсу. Попри це, формат дистанційного курсу видається експертам дуже зручним і актуальним у нинішній ситуації.

«Онлайн-курс у вигляді відвертої живої розмови з подальшим виконанням тестів, щоби перевірити набуті знання, має свої переваги. І ми намагалися ці переваги максимально використати. Сподіваюся, що курс позитивно вплине на темпи впровадження медіаосвіти в українську освіту: більше колег дізнаються про її важливість та формати, що має допомогти її поширенню», — зауважив пан Горбачов.

Пані Найдьонова вважає, що до переваг онлайн-освіти належить не лише очевидна безкоштовність. 

«Порівняно із самостійним вивченням за книжками дистанційний курс дає можливість аудіовізуального сприймання розмови, наближеної до природного спілкування. А також змогу обговорювати враження з тими, хто теж подивився модуль, пройшов тестову самоперевірку, прочитав рекомендовані джерела або знайшов у мережі щось цікаве на цю ж тему. На відміну від офлайн-курсів навчання відбувається у зручний для кожного час. Однак чесно зауважу, що дистанційні курси не можуть повністю замінити драйву живого спілкування навчальної групи», — каже вона.

На думку авторки курсу, саме такий формат наразі є найважливішим компонентом масового впровадження медіаосвіти в Україні. «Зважаючи на величезні виклики, які стоять перед країною, неможливо залучити великі кошти для навчання й перепідготовку вчителів у тому обсязі, який необхідний. Освіта — це ключова сфера розвитку країни в цілому, бо відтворює людський капітал, а медіаосвіта — стратегічна потреба інформаційної безпеки й держави, і суспільства, і окремої людини», — вважає вона.

Любов Найдьонова також розповіла, що курс«Медіаграмотність для освітян» — це «тільки початок нашої спільної величезної роботи».

На стадії розробки й інші медіаосвітні курси. Зокрема, курс для батьків дітей молодшого віку про вплив медіа на їхній розвиток, нові ризики й можливості. Експертка переконана, що потрібні й курси підвищення кваліфікації медіапедагогів — вчителів, які долучаються до викладання курсів «Медіакультура» для старшокласників, «Основи медіаграмотності» для базової школи, «Я в медіапросторі» для початкової школи.

«Впровадження цих курсів за вибором школи схвалено Міністерством освіти і науки України, програми отримали відповідний гриф. Школи зі всієї України подають заявки до НАПН України щодо приєднання до всеукраїнського експерименту. Роботу над дистанційними курсами вже розпочали науковці нашої лабораторії спільно з Українською асоціацією медіапсихологів і медіапедагогів. Маю надію, що цей рік буде вирішальним для прийняття рішення багатьма закладами освіти про приєднання до медіаосвітнього руху — і великою мірою саме завдяки появі нових дистанційних курсів», — зазначила Любов Найдьонова.

Курс Prometheus «Медіаграмотність для освітян» — повністю безкоштовний. Усе, що необхідно для його проходження, — доступ до інтернету на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій. Слухачі, які успішно складуть усі завдання курсу, отримають сертифікат про його завершення.

Нагадаємо, торік іншій курс із медіаосвіти, «Критичне мислення для освітян», став одним із найпопулярніших на платформі Prometheus. Станом на кінець грудня на ньому навчалося близько 10 тисяч людей.

Фото Любові Найдьонової — Надія Федорова

Фото Сергія Горбачова — Олексій Темченко

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду