Цьогорічний Нобелівський лауреат закликав науковців «скинути тиранію елітних журналів»

00:00,
10 Грудня 2013
1067

Цьогорічний Нобелівський лауреат закликав науковців «скинути тиранію елітних журналів»

00:00,
10 Грудня 2013
1067
Цьогорічний Нобелівський лауреат закликав науковців «скинути тиранію елітних журналів»
Ренді Шекмен (Randy Schekman) оголосив, що його лабораторія більше не співпрацюватиме із такими виданнями як Nature, Cell та Science, оскільки вони викривляють науковий процес.

Американський біолог, цьогорічний Нобелівський лауреат з фізіології та медицини, заявив, що бажання науковців публікуватися у цих відомих виданнях створює тиск, при якому дослідження проводяться неакуратно і часто з трендових напрямків, замість того, щоби працювати над дійсно важливими темами, повідомляє Guardian.  

Погіршує ситуацію позиція редакторів, які, не будучи науковцями, а професіоналами видавничої справи, потребують статей, що викличуть резонанс.

Шекмен наводить приклад того, що зокрема китайська Академія наук виплачує успішним авторам нагороду у $30 тис.  і заявляє, що частина дослідників отримують половину своїх прибутків за рахунок таких «підкупів».

«Я публікувався у великих брендах, включно із виданнями, що допомогли мені отримати Нобелівську нагороду. Але більше не буду. Так як Уолл Стріт має покінчити із практикою бонусів, так і наука повинна скинути тиранію елітних журналів», - закликав Шекмен.

Шекмен є редактором онлайн-видання eLife, яке публікує статті за умови погодження усіх оглядачів, які є практикуючими науковцями. Матеріали знаходяться у вільному доступі.

Він також розкритикував «фактор впливу» (impact factor), використовуваний журналами у їхній маркетинговій стратегії. Цей інструмент визначає частоту цитування тієї чи іншої статті. Але Шекман заперечує: «Матеріал можуть багато цитувати, тому що він хороший з точки зору наукової цінності, або тому що впадає у вічі, провокативний чи некоректний».

Із позицією Шекмана погоджується його колега біохімік із Бремена Себастіан Шпрінгер (Sebastian Springer), але зауважує, що кращої моделі публікації наукових матеріалів не існує.

«Не обов’язково у таких журналах ви знайдете найкращі матеріали. Редактори – не професійні науковці, а журналісти, що не являється найбільшою проблемою, але для них більше важить розповідь, а не серйозна робота», - сказав науковець.

На його думку, позиція окремих науковців у цьому питанні мало що змінить, оскільки науковий світ тримається на нагородах і грантах, що видаються з урахуванням того, де публікуються автори.

Головний редактор Nature Філіп Кемпбелл (Philip Campbell) вищенаведені закиди відкидає і наголошує, що на користь його видання говорить 140-річна історія співпраці із науковим товариством.

«Нічого штучного у наших вимогах до друку немає. Вони відображають фокус і місію нашого журналу», - додала виконавчий редактор Science Моніка Бредфорд (Monica Bradford).

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ренді Шекмен. newsroom.ucla.edu
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду