«Бумеранг кольорових революцій» та «доморощені терористи». Як російські і західні ЗМІ висвітлювали штурм Капітолія
«Бумеранг кольорових революцій» та «доморощені терористи». Як російські і західні ЗМІ висвітлювали штурм Капітолія
Події 6 січня 2021 року — безпрецедентні для історії Америки, де владу завжди передавали мирно. Штурм Капітолія людьми, які брали участь у мітингу на підтримку досі чинного президента Дональда Трампа, масові заворушення, напади на журналістів, поранені й загиблі, зірване засідання американського парламенту… І, звісно ж, величезний резонанс у медіа, а також шлейф маніпуляцій та спекуляцій.
«Детектор медіа» вже робив огляд публікацій найбільших світових медіа одразу після виборів у США в листопаді 2020 року, проаналізував, як висвітлювали та інтерпретували події 6 січня 2021 року у Вашингтоні українські медіа, на черзі — огляд публікацій про штурм Капітолія західних та російських медіа.
«Доморощені терористи» нападають на демократію – західні ЗМІ
«Уявити подібне у Вашингтоні — цитаделі американської демократії — було неможливо. Поліцейські наставляють зброю на протестувальників, щоб не пустити їх в будівлю Капітолія. У ротонді застосовується сльозогінний газ. Законодавці ховаються по кабінетах. Екстремісти стоять на місці віце-президента в Сенаті і сидять за столом спікера Палати представників Ненсі Пелосі», — пише New York Times. Стрічки новин ліберальних ЗМІ переповнені переважно однорідним засудженням (із уст як демократів, так і республіканців) подій у Вашингтоні та різкою критикою прибічників Трампа і його самого. Наприклад, коментатор CNN із числа республіканських політтехнологів Скотт Дженнінгс називає учасників штурму Капітолія «доморощеними терористами, з якими потрібно поводитися так, як і з будь-якими іншими терористами». Колишній генпрокурор США Вільям Барр назвав штурм Капітолія «обурливим і підлим» та закликав федералів «негайно вирушити на місце і розігнати» натовп.
Автор британської Times Деніел Фінкельштейн стверджує, що Трамп не зміг добровільно і акуратно залишити свій пост, а тому замість спроб зупинити хаос його заохочував. Журналіст переконаний, що відеозвернення Трампа до протестувальників з'явилося запізно і цього було недостатньо.
Британська Guardian пише, що Трамп спробував влаштувати державний переворот, щоб завадити Джо Байдену стати президентом. Хаос, створений протестувальниками, видання називає частиною кампанії з делегітимізації президентства Байдена і ослаблення ролі його команди. Independent вважає, що Трамп, який свого часу заявляв, що США перетворюють у державу третього світу, сам наблизив її до цього діями, які більш притаманні нестабільним країнам, де передача влади супроводжується насиллям.
Лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнелл, виступаючи на засіданні Конгресу 6 січня, сказав, що перегляд підсумків президентських виборів, якого вимагає кандидат у президенти від його партії, створив би небезпечний прецедент для держави. «Якщо ці вибори будуть скасовані простими звинуваченнями сторони, що програла, наша демократія увійде у смертельну спіраль. Ми ніколи не побачимо, як уся нація знову прийме результати виборів. Кожні чотири роки буде боротьба за владу будь-якою ціною», — цитує текст його промови Newsweek.
За словами Макконнелла, необхідно поважати загальні для всіх правила, а подвійних стандартів у питанні визнання результатів виборів бути не може. Він пригадав демократам, що вони за останні 30 років щоразу, «коли програвали президентські перегони, намагалися кинути виклик». «Ми витратили чотири роки на осуд ганебних нападок демократів на законність виборів президента Трампа. Так що дивіться, подвійних стандартів бути не може. ЗМІ, які сьогодні обурені, витратили чотири роки на підтримку і підбурювання демократів в атаках на наші інститути після того, як вони програли. Але ми не повинні наслідувати і посилювати те, що ми відкидаємо. Наш обов’язок — керувати на благо суспільства», — підкреслив він.
Один з активних прихильників Трампа, сенатор Рон Джонсон зі штату Вісконсін, в неділю заявив в ефірі телеканалу NBC, що приєднався до протесту проти рішення Колегії вибірників, оскільки «десятки мільйонів людей вважають результати виборів сфальсифікованими». Проте, як пише «Голос Америки», інший прихильник Трампа, сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем із Південної Кароліни, сказав, що спроба оскаржити результати за два тижні до інавгурації є «радше політичним прийомом, ніж ефективною стратегією».
Низка конгресменів, які раніше виступали разом із Трампом проти визнання результатів виборів, засудили протестувальників і різко змінили після цих подій свою позицію. Так, сенаторка від Аризони Келлі Леффлер, на підтримку якої Трамп збирав мітинг, одразу після штурму Капітолія заявила, що визнає підсумки виборів у своєму штаті, згідно з якими вона програла Рафаелю Ворноку. Помічниця Трампа Дженна Елліс написала у мікроблозі, що після аризонського голосування «республіканська партія офіційно припинила своє існування». А у Wall Street Journal розмірковують, чи відмовляться республіканці від Трампа як лідера партії.
Такер Карлсон, американський консервативний політичний коментатор, із 2016 року ведучий вечірнього політичного ток-шоу Tucker Carlson Tonight на традиційно лояльному до Трампа телеканалі Fox News, заявив, що Байден і демократи використають ситуацію, щоб притиснути права прихильників Трампа. «Те, що сталося сьогодні, буде використано людьми, які прийшли до влади, для виправдання позбавлення вас прав, з якими ви народилися як американці», — цитує ведучого HuffPost.
Та навіть на Fox News збентежені подіями. Оглядач Дерой Мердок назвав штурм Конгресу вражаючим актом саботажу. «Ці ідіоти надзвичайно ускладнили життя тих із нас, хто захоплюється президентом Трампом за те, що він здобув видатні перемоги у внутрішній і міжнародній політиці», — сказав він і додав, що «анархісти» зробили йому «ведмежу послугу».
Як пише New York Times, штурм Капітолія організували через соцмережі. Після 13:00, коли Трамп завершив свій виступ перед протестувальниками у Вашингтоні, закликавши їх іти маршем до Конгресу, прихильники зробили сотні повторюваних закликів до штурму будівлі. Вони обмінювалися вказівками, якими вулицями йти, щоб уникнути поліції, і які інструменти можна взяти з собою, щоб відкрити двері. Після настання комендантської години сутички продовжилися, але вже не всередині Капітолія.
На окрему увагу медіа заслужили наступи на пресу і насилля проти журналістів. Агресивно налаштовані учасники протесту нападали на журналістів біля Капітолія і трощили техніку. Про це, зокрема, повідомив журналіст телеканалу NBC Шомарі Стоун, опублікувавши відео одного з інцидентів. За його словами, учасники протесту ламали камери репортерів і намагалися відігнати їх. «Натовп прихильників Трампа оточив представників ЗМІ біля Капітолія. Вони кричали те, що часто говорить Трамп: “ЗМІ – вороги народу”. Вони нищили техніку і виганяли репортерів. Я ніколи не бачив нічого подібного за свою двадцятирічну кар’єру», — написав журналіст. Як зазначає New York Times, на дверях будівлі Конгресу було видряпано фразу «Murder the media».
На відео, зробленому Вільямом Тертоном, репортером Bloomberg News, видно, як натовп перед будівлею наближається до знімальної групи, кричить «Забирайтеся звідси!» і трощить обладнання.
Пол Маклауд, репортер Buzzfeed News, поділився фотографією зашморгу, який група людей зробила зі шнура для фотоапарата і підвісила на дереві. Деякі в натовпу скандували «CNN — відстій», хоча обладнання було позначено наклейками Associated Press.
Чип Рід із CBS News повідомив, що на ньому було захисне спорядження, яке він в останній раз використовував при висвітленні конфліктів в Іраку і Афганістані. «Так неприємно носити шолом і бронежилет на території Капітолія Сполучених Штатів», — сказав він, описавши «страшний момент», коли один з учасників протесту сказав йому, що співробітники правоохоронних органів не будуть захищати журналістів. «Навколо нас не було поліції — ми були одні», — додав він. Ведуча MSNBC заявила в ефірі перед Капітолієм, що вона і її команда носили одяг без знаків розрізнення MSNBC або NBC: «Ми знали, що до нас можуть ставитися вороже».
Ймовірно, в найближчі дні, коли медіа випустять більше репортажів та лонгрідів про події 6 січня, ми дізнаємося більше подробиць цих подій від очевидців. Також правоохоронці встановлюють особи людей, які напали на Капітолій. Там теж чимало цікавого — наприклад, штурм поєднав праворадикалів-неонацистів та ортодоксальних юдеїв.
«Бумеранг кольорових революцій» дістався США – російські ЗМІ
Якщо в американських медіа переважає критика дій Трампа, то в російських — зловтіха та намагання зробити з подій 6 січня висновок про неспроможність американської демократії як такої. США дражнять «банановою республікою», порівнюючи — як і проросійські медіа в Україні — штурм Капітолія з українським Майданом. А також усіляко наголошували на хаосі, що начебто охопив Сполучені Штати, та втраченому авторитеті наймогутнішої держави світу.
«НАТО, ЄС і ключові союзники США в Європі вражені кадрами штурму Капітолія і стурбовані збитками, яких ці події завдали іміджу західної демократії. Про це свідчать заяви лідерів західних блоків і входять до них країн», — пише рупор Кремля ТАСС. Заворушення у Вашингтоні депутат Державної думи Росії від «Єдиної Росії» В'ячеслав Лисаков назвав «політичним різдвяним подарунком російським ЗМІ, політологам, політикам і дипломатам». Його цитували «Регнум», «Красная весна», «Правда.ру».
За аналогією з висвітленням подій у Білорусі, Киргизстані та Вірменії, з перших новин про події біля Капітолія росіяни охрестили протести «американським Майданом», «ганьбою» та «розплатою за кольорові революції».
Пропагандист Володимир Соловйов в своєму телеграм-каналі висміяв Володимира Зеленського за слова про штурм Капітолія. «Тобто Зеленський все-таки проти Майдану?» — зіронізував Соловйов у відповідь на заяву українського президента, в якій він назвав заворушення в Вашингтоні безпрецедентним насильством. В цьому ж контексті «Красная весна» згадала ім’я п’ятого президента України Петра Порошенка, випустивши матеріал із заголовком «Украина с вами!»: Порошенко прокомментировал майдан в США».
«США зробили крок до громадянської війни нового типу», — пише «Взгляд». «Демпартія впритул наблизилася до одноосібного управління країною. Це стало можливим завдяки перемозі демократів на виборах у Джорджії, яка змінює баланс сил в Сенаті. На думку експертів, однопартійці Джо Байдена на цьому не зупиняться і, всупереч поширеній думці десятків мільйонів американців, спробують провести кілька радикальних реформ», — стверджує автор тексту Олексій Нечаєв.
У Міністерстві закордонних справ Росії, ніби кепкуючи, зауважили, що до «розколу суспільства, який зараз спостерігається в США» призвела невідповідність країни «сучасним демократичним стандартам», пише «Коммерсант» із посиланням на заяву офіційної представниці Міністерства закордонних справ Росії Марії Захарової. За її переконанням, «електоральна система в США архаїчна», а, власне, «ЗМІ стали інструментом політичної боротьби».
Про те, що США більше не є «світочем демократії», також 7 січня заявив журналістам глава комітету Держдуми Росії з міжнародних справ Леонід Слуцький. Він стверджує, що відтепер «США не можуть більше диктувати іншим країнам, як і коли їм проводити вибори». Мовляв, в США повернувся «бумеранг кольорових революцій».
«Підрив американського авторитету в свою чергу тягне за собою ослаблення однієї з категорій американської влади soft power (м'якої сили), яку вони ефективно десятиліттями застосовували за кордоном. В цілому це все послаблює американський авторитет і американські можливості в світі. Крім цього, триватиме розкол між державою і суспільством, оскільки модель управління для значної частини американців є абсолютно несправедливою. Період політичної та соціальної стабільності для США завершений», — наводять «РИА Новости» слова директора Українського інституту аналізу та менеджменту Руслана Бортника, якого часто цитують кремлівські пропагандисти. Він вважає, що штурм Капітолію міг бути як спецоперацією демократів для протидії республіканцям, так і спланованою акцією Трампа (універсальна аналітика, чи не так? :)
Пропагандисти онлайн-видання «Красная весна» опублікували наразі видалений твіт Трампа, де він заявив що його прибічники не винні у збитках, завданих Капітолію 6 січня. В соціальній мережі Parler, що стала популярною за останні місяці серед консервативної публіки, видалені пости Трампа в Twitter можна прочитати. «Понад 100 тисяч людей, за нашими оцінками, зібралися біля Капітолія. Кілька баламутів — незрозуміло з якої партії ... Але звинувачують у всьому Трампа і прихильників MAGA», — обурився у дописі він. «Руйнування всередині Капітолію більше схожі на дії демократів і “антифа”, ніж моїх прихильників», — продовжив Трамп. На доведення цього президент США поділився фотографіями тих, кого він вважає провокаторами. На фотографіях можна розгледіти символіку руху Black Lives Matter і лівих активістів. Російські ж медіа в найкращих традиціях постправди подають твердження Трампа як «альтернативні факти».
Почесний президент російської асоціації ветеранів підрозділу спецпризначення «Альфа» Сергій Гончаров вважає, що охорона будівлі Капітолія власноруч допустила протестувальників всередину, і силовики «поставили свої політичні інтереси вище професійних». Це, виходячи з його слів, «втрата обличчя» США, бо охорона будівлі повинна була розуміти, що подібні провокації можуть відбутися. На його думку, співробітники просто погано підготувалися до приходу протестувальників, що в результаті обернулося для США «глибоким негативом». Дискусії про дії поліції справді точаться у медіа та соцмережах. Офіційної версії причин, із яких поліція не чинила ефективного спротиву погромникам на перших етапах штурму, поки що немає, однак імовірно, що охоронці просто мали вогнепальної зброї й засобів захисту, бо не розраховували на перший за понад двісті років штурм Капітолія.
«Американська влада не хоче для себе того ж сценарію, що був втілений на Україні. Бумеранг “кольорових революцій”, як зазначив глава комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький, повернувся до Вашингтона. І така перспектива американській еліті не сподобалася ... Відкритим залишається питання щодо винесених уроків. На цьому поки і зупинимося», — написав пропагандистський «Царьград», завершуючи текстову онлайн-трансляцію подій у Вашингтоні.
Російські ЗМІ активно просували думку про те, що в США мають запровадити не тільки комендантську годину, а і надзвичайний стан. Як вважає російський політик-популіст Володимир Жириновський, надзвичайний стан слід запровадити в деяких штатах США і провести перерахунок голосів. Також він пропонує Трампу звернутися до Верховного суду з тим, щоб результати виборів були переглянуті або скасовані. Жириновський вважає, що більшість громадян США підтримують нинішнього голову Білого дому.
Доцент кафедри міжнародної безпеки факультету світової політики Московського університету Олексій Фененко зауважив, що це «допомогло б» відкласти інавгурацію Байдена, пишуть «РИА Новости». «Або Байден піде на відчайдушний крок — проведе інавгурацію в іншому штаті. Наприклад, вилетить до Каліфорнії і проведе інавгурацію там, але тоді це розкол країни», — фантазує росіянин, не залишаючи Штатам позитивного варіанту виходу із ситуації.
А вже 7 січня чи не найпопулярнішими новинами в російських ЗМІ стали згадки про можливий імпічмент Трампа. «Більше 200 членів Конгресу США виступають за відсторонення чинного президента США Дональда Трампа через заворушення в Капітолії, влаштованих його прихильниками», — пише «Газета.ру» з посиланням на NBC News. Телеканал зробив власні підрахунки і дійшов висновку, що більшість конгресменів, які закликають до відставки президента, представляють Демократичну партію або є безпартійними. Серед республіканців відставку президента підтримує член палати представників Адам Кінзінгер зі штату Іллінойс. Про це писали «РИА Новости», «ТАСС», «Коммерсантъ» та інші медіа. Така увага до ініціативи символічного імпічменту президента, якому залишилося менше двох тижнів, може мати лише одне пояснення: Росія розраховувала на ескалацію насильства, масові заворушення та подальше послаблення Америки. Й згода Трампа, хоч і крізь зуби, передати владу Байдену розчарувала пропагандистів Кремля: тепер їм потрібні будь-які інші підстави називати Америку failed state.
Фото: Фейсбук