7 порад для створення логічного тексту

00:00,
16 Травня 2011
1077

7 порад для створення логічного тексту

00:00,
16 Травня 2011
1077
7 порад для створення логічного тексту
Ваша стаття – роз’яснення суті речей чи звалище фактів?

 

Порушення логічності викладення може зіпсувати навіть найцікавіший набір фактів, і навпаки – із буденних подій вивести цікаві глобальні висновки.

 

1. Накидайте в голові, на папері чи в комп’ютері план статті. Він допоможе вам мислити більш чітко під час написання тексту, зосередитися на головній ідеї матеріалу і не даватиме надто відволікатися на побічні висновки.

 

2. Якщо фактів в історії багато, краще викласти їх у прямому хронологічному порядку – зворотний завжди сприймається важче, до того ж, збільшується ризик  загубити фрагмент розповіді.

 

3. Одразу визначтесь щодо способу комбінування фактів і роздумів. Це може бути: а) викладення спочатку всіх фактів як цілісної історії, а потім міркувань з приводу них; б) кожен факт чи група фактів супроводжується коментарем-інтерпретацією.   

 

4.  Послуговуйтесь протягом всієї статті одним із методів – дедуктивним чи індуктивним. Дедуктивний, який асоціюється з Шерлоком Холмсом, передбачає виведення окремого з загального, індуктивний – навпаки.  Якщо ви почали з історії однієї людини і хочете підвести читача до думки про її типовість, не варто раптом перескакувати до протилежного методу,  заплутуючи читача.

 

5.  Уникайте конструкцій, що починаються з «окрім цього, варто зазначити», «цікаво, що також» та подібних до них. Це словесне сміття, яке ще й дає читачеві зрозуміти, що ви щось забули вплести у канву основної розповіді і тепер приліплюєте пост-фактум.

 

6.  Чітко відокремте факти від думок. У темах, де є велика загроза маніпулювання громадською думкою, замість гіпнотичної прямої мови можна використати непряму, перед якою йтиме дієслово, що вказуватиме на суб’єктивність. Порівняйте: «Василь Кочубей вкрав десять мільярдів» - Іван Петренко» та «Іван Петренко звинуватив Василя Кочубея у крадіжці десяти мільярдів». Коли факти відділені від позицій, читач глибше розумітиме ваш аналіз, який, базується на фактах і приймає до уваги думки лише з метою підтвердження чи спростування гіпотез.  

 

7.  Перш ніж почати писати, перевірте себе на нейтральність: чи дійсно ви виходитимете з фактів і робитимете висновки на основі них, а чи вже підходите до теми зі сформованою позицією і лише підбираєте одні факти для ілюстрації її правильності,  випускаючи інші?

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
http://
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду