Ініціативна група «Першого грудня» назвала 5 кроків реформування інформаційного простору України
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Ініціативна група «Першого грудня» назвала 5 кроків реформування інформаційного простору України
«Суспільство має всі необхідні знання і сили, щоб втілити запит на зміни. Розпочинаючи з інформаційної сфери, ініціативна група «Першого грудня» оприлюднюватиме публічні позиції, мета яких — надати цьому поштовх», — відзначається у преамбулі до першої позиції групи «Інформаційний простір України: що ми здатні зробити».
Представники ініціативної групи «Першого грудня» назвали три ознаки нинішньої українського інформаційного суспільства:
1. відчутне обмеження свободи слова;
2. деукраїнізація масового інформаційного продукту;
3. поширення його внутрішньої порожнечі.
«Наш стан є важким, але не безнадійним. Суспільство зобов’язане адекватно й постійно відповідати на кожен наступ на демократичні права і свободу слова. Водночас – вчитися мислити довгостроково і формувати стратегічні орієнтири», – вважають представники групи.
Учасники «Першого грудня» переконані, що «може і повинен постати цивілізований інформаційний простір, який матиме три головні опори: об’єктивна інформація, якісний національний інформаційний продукт, у центрі інтересу якого буде жива людина, її реальні проблеми і наше культурне та духовне життя, культура різноманіття, яка не допускає ані уніфікації мислення, ані монополізації ринку».
Група також вважає, що інформаційний простір, який нехтує правами, культурними потребами і проблемами суспільства, повинен готуватися до «неминучого бойкоту».
«Втрата свободи слова і національного сенсу інформаційного простору завжди призводить до втрати і великого національного капіталу», – підкреслюють учасники «Першого грудня».
Крім цього, представники групи закликали журналістів стати ініціаторами широкої загальнонаціональної зустрічі із залученням громадських активістів та організацій, метою якої стане обговорення стану інформаційного життя України і спільні найнагальніші дії для його покращення. «Це мало би стати важливим сигналом пробудження, адресованим і владі, і політикуму, і бізнесу, і загалом суспільству», — зауважує група.
«Ми запрошуємо українські інтелектуальні середовища, кожного, хто усвідомлює важливість думки та моральних цінностей, розпочати формування «розумного простору» — альтернативного нинішньому інформаційному простору, неформального, але візуально виразного руху», – відзначається у зверненні організації.
«Розумний простір» України, — на думку відомих суспільних діячів, — повинен ґрунтуватися на кількох засадничих принципах: комунікації готових до співпраці середовищ; інтелектуальній націленості на майбутнє, що примирює відмінності між українцями; ідейній україноцентричності; налаштованості на приклади успіху і натхнення, на яке здатні люди широкого світогляду й ефективної дії», – резюмують учасники «Першого грудня».
З повним текстом позиції Ініціативної групи «Першого грудня» «Інформаційний простір України: що ми здатні зробити» можна ознайомитися на сайті групи.
Ініціативна група «Першого грудня» створена в 20-ту річницю референдуму за незалежність. До складу групи входять українські інтелектуали і громадські діячі В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, Семен Глузман, Володимир Горбулін, Кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Мирослав Маринович, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський. Ініціативна група «Першого грудня» вбачає своєю місією встановлення в країні правил гри, які базуватимуться на загальнолюдських цінностях, і які сьогодні є затребуваними українським суспільством.