Як мислити критично: огляд онлайн-курсів

Як мислити критично: огляд онлайн-курсів

10:17,
28 Липня 2017
10503

Як мислити критично: огляд онлайн-курсів

10:17,
28 Липня 2017
10503
Як мислити критично: огляд онлайн-курсів
Як мислити критично: огляд онлайн-курсів
Логічно аргументувати свою думку, виявляти упередження та забобони й застосовувати філософію на практиці — навчити цих та інших навичок пропонують зарубіжні та українські навчальні платформи.

Серед складових критичного мислення: допитливість та бажання досліджувати, постійний аналіз інформації, «базове скептичне ставлення», поціновування якісної аргументації, гнучкість та неупередженість — принаймні так вважають автори книжки «Медіаграмотність. Критичне мислення у мультимедійному світі» Сінді Шейбе та Фейз Рогоу.

Нині про необхідність критичного мислення говорять усе частіше, однак традиційна освіта тільки починає замислюватися про формування таких компетентностей. Тож можна розвинути в собі ці навички в альтернативний спосіб — пройти онлайн-курс. Ми підготувати огляд найцікавіших із них.

Поговорити про існування Бога… у планетарії

Університет Окленда (Нова Зеландія) розмістив свій курс «Логічне та критичне мислення»на платформі FutureLearn. Його можуть пройти всі зацікавлені у вдосконаленні своїх когнітивних здібностей, додаткового досвіду не потрібно. Автори зосередилися на логіці в мисленні та висловлюваннях, зв’язках між тезами й аргументацією, а також пастками, які заважають людям адекватно оцінювати отриману інформацію. Викладачі обіцяють навчити слухачів виявляти помилки, через які формуються неправильні переконання, оцінювати й конструювати аргументи, застосовувати базові логічні інструменти в наукових, правових та моральних дилемах.

Короткі відео (до 7 хв) не є класичними лекціями із голомовцем у кадрі. Викладачі доповнюють основний матеріал інфографіками та кейсами. Наприклад, вони перевтілюються в пацієнта й лікаря, щоб на прикладі їхньої розмови пояснити ефект фреймінгу, через який ми приймаємо різні рішення в однакових обставинах. Для дискусій із колегами підбирається незвичайний антураж: чого варте тільки обговорення із професором філософії Джоном Бішопом аргументів за / проти існування Бога — це відбувається в планетарії. Завершальний урок — конструювання дискусії на тему «Ставати веганом чи ні» за всіма правилами формулювання аргументів та контраргументів. Після перегляду відео студенти можуть почитати додаткові статті, перевірити свої знання в тестах та обговорити уроки в коментарях під навчальними матеріалами чи у спеціальних дискусіях в окремі тижні.

Тривалість курсу — вісім тижнів. Можна долучитися до сесії, яка триває, й наздоганяти колег, а можна залишити заявку на наступний набір. Навчання безкоштовне, але охочі можуть придбати «покращення» за 69 доларів, яке включає необмежений доступ до матеріалів курсу в будь-який час після його закінчення та сертифікат про успішне завершення навчання.

Більше практичних прикладів

Річард Нісбетт із Мічиганського університету у своєму курсі «Критичне мислення для інформаційної доби» на Coursera додав до логіки елементи статистичних, психологічних та економічних теорій. Автор вважає, що тільки практичними прикладами можна показати студентові, що абстрактні принципи, які викладаються в університетах, все ж таки для чогось придатні в реальному житті. Тож він адаптує теорії з різних сфер до повсякдення, розповідаючи про кореляцію на прикладі зв’язку між віком та кулінарними здібностями, а про теорію витрат — на прикладі загубленого квитка на виставу. Нісбетт намагається пояснити своїм студентам, що в інформаційну добу не можна обмежувати свої знання однією сферою та будувати прогнози на основі одного чинника. Натомість варто ретельніше перевіряти, чи є інформація, якою ви керуєтеся, дійсною, а закономірності — дієвими.

Основна частина навчальної програми — відео. Кожен ролик триває близько 15 хвилин, відеоряд насичений графіками, діаграмами, текстовими поясненнями. Лекційний матеріал доповнюється тестами й уривками з книжки автора для додаткового читання. Окрім того, слухачі можуть перевірити, як працює та чи інша теорія, за допомогою флеш-активностей. Змінюєте параметри й можете спостерігати, як трансформується результат згідно з тією чи іншою формулою.

Курс триває чотири тижні, нинішня сесія розпочалася 26 червня. Усі матеріали доступні для користувачів безкоштовно, окрім книжки — її можна придбати на Amazon. Сертифікат про закінчення цього курсу коштує 49 доларів.

Філософські загадки від феї

Університет Квінсленда розглядає критичне мислення крізь призму філософських ідей. Це поєднання відбито в назві курсу «Філософія та критичне мислення» на edX. Ключові теми приблизно ті ж самі, що й у попередніх курсах, утім ці базові знання лектори Дебора Браун та Пітер Еллертон пропонують застосовувати для роздумів над головними проблемами філософії та ведення тематичних бесід. У лекціях та дискусіях вони зачіпають фундаментальні теми: природи знання, взаємозв’язку тілесного й духовного, персональної ідентичності, розглядають деякі філософські напрями на кшталт скептицизму чи реалізму. Така інформація є ніби фундаментом, додатковим підкріпленням для розповідей про аргументацію, причиново-наслідкові зв’язки та логічні помилки.

Матеріал викладено в коротких відео, кожен модуль завершується тестом. Крім того, курс доповнений розширеними інтерв’ю та діалогами двох десятків сучасних мислителів як із Університету Квінсленда, так із інших вишів і континентів. Саме вони розглядають разом зі студентами курсу філософські загадки та застосовують до них алгоритми критичного мислення.

Команда курсу не дозволить слухачам нудьгувати: вибрані терміни пояснює фея специфічного вигляду, а лектори під час однієї з дискусій перевтілюються в кам’яних грифонів над входом в університетську будівлю. Курс завершився 26 червня, але досі доступний в архіві. Тож ті, кому більше важливі знання, а не сертифікат, можуть зосередитися на такій варіації теми.

«Критичне мислення для початківців»

Великими об’ємами інформації й термінології насичені аудіо / відеолекції «Критичне мислення для початківців» Маріанн Тальбот із Оксфордського університету. Незважаючи на слово «початківці» в назві, курс може бути заскладним для сприйняття, адже шість його лекцій тривають трохи більше години кожна. Викладачка так само, як і її колеги, зосереджується на аргументах, їхній ідентифікації, побудові та оцінці, а також помилках, які трапляються в роботі з ними. Лекції записані ще в 2010 році, проте не втрачають актуальності.

Усі вище перераховані курси викладаються англійською мовою. Проте є й варіанти для тих, хто хоче опановувати таку непросту тему українською мовою.

Українські онлайн-курси: від Prometheus та ВУМ

Вітчизняна платформа онлайн-курсів Prometheus переклала українською курс «Наука повсякденного мислення» — один із найпопулярніших у цій сфері, оригінал якого був розміщений на edX. За 12 тижнів (в українській версії — епізоди) можна дізнатися багато нового про явища, які впливають на нашу здатність критично сприймати реальність, — слухові та візуальні ілюзії, хибні спогади, забобони та переконання, упередження та схильності тощо. Слухачі також навчаться давати оцінку різним твердженням у медіа та визначати, наскільки та чи інша обставина впливає на їхнє життя. Окремий розділ курсу присвячений умінню ефективно вчитися нового.

 Джейсон Танген та Метью Томпсон, викладачі курсу

Навчальний матеріал — у вільному доступі, тож проходження курсу можна розпочати в будь-який момент. Оригінальну програму створено викладачами університету Квінсленда (Австралія). На відео можна побачити експерименти, роботу у студентських групах, інтерв’ю з мислителями та обговорення з ними випадків із реального життя. Програма насичена й нескладними завданнями, які все ж потребують роздумів. Завершальним завданням курсу є міні-проект «Змінюймо світ» — коротке трихвилинне відео про те, як слухач застосував набуті знання у своєму повсякденному житті.

«Курс відразу був опублікований під ліцензією CreativeCommons, що дозволяла переклад, — каже співзасновник платформи Prometheus Іван Примаченко. — Автори курсу з Університету Квінсленда активно підтримали цю ініціативу, а професор Танген навіть записав спеціальне відеозвернення для українських слухачів курсу».

Домовленостями з викладачами оригінального курсу, перекладом і адаптацією курсу повністю займалися партнери Prometheus із БФ «Фонд випускників України», зокрема Надія Варгола. Роботи тривали більш ніж півроку, до них у ролі організаторів, волонтерів-перекладачів та спонсорів долучилося більше сорока людей.

Ще до старту курсу на початку 2016 р. на курс зареєструвалося 17 тисяч людей, нині ця цифра сягнула 30 тисяч. «Є багато цікавих історій про те, як отримані протягом навчання навички критичного мислення змінювали переконання та звички деяких слухачів, — каже Іван. — Наприклад, Оксана Янчук, яка вірила у поширені міфи про шкоду щеплень, після проходження цього курсу проаналізувала свою позицію ще раз і вирішила, що має негайно почати вакцинувати двох своїх дітей».

Про логічні помилки, швидке й повільне мислення

Відкритий університет Майдану пропонує всім охочим російськомовний курс військового психолога Олексія Карачинського «Вступ до критичного мислення». За словами Олексія, він зі своїм другом Олександром Образом займається проектами, які пов'язані з популяризацією точного мислення. «Одного разу Остап Стасів, засновник ВУМ, звернувся до нас із пропозицією записати курс, — розповідає Олексій. — Ми погодилися, бо нам сподобалися цінності платформи та свобода в розробці, яку нам дали. Працювали над цим дуже довго. Багато часу пішло на те, щоби спростити термінологію та легко подати матеріал. Близько півроку витратили на формування лекцій, трохи менше — на зйомку та монтаж відео та складання тестів. Ми підійшли до цього курсу максимально професійно, тому зараз він є найпопулярнішим на платформі. Хотілося б зробити поглиблену програму по критичному мисленню, але для цього треба фінансування, яке дозволить зосередитися лише на цьому проекті».

Олексій Карачинський, автор курсу

Основою курсу є роботи Даніела Канемана й Амоса Тверскі. Перший модуль присвячено логіці та її законам, другий — швидкому та повільному мисленню, третій — логічним помилкам та когнітивним спотворенням. Кожна з частин складається з кількох відео, під якими слухачі можуть залишати коментарі, обмінюватися думками й дискутувати. Теоретичні речі супроводжуються знайомими більшості прикладами із серіалів, фільмів, книжок, історії. Після кожного блоку запропоновано питання для перевірки засвоєного.

***

Отже, навчальних програм для розвитку критичного мислення у вільному-онлайн-доступі більш ніж достатньо. Кожна з них має свої особливості подачі матеріалу, свій погляд на проблему тощо. У великих містах охочим часто доступні ще й тренінги та семінари з цієї тематики. Проте не слід забувати, що найголовніша цінність таких курсів — практична. У період засилля фейків критично важливо не просто покласти сертифікат на полицю, а й застосовувати ці знання у «польових» умовах. Нехай це будуть і філософські розмови, й підрахунки вигоди, й аргументація у суперечках — усе нині потребує критичного та осмисленого ставлення.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: theconversation.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду