Скорочені лінки можуть бути небезпечними

00:00,
10 Лютого 2011
4606

Скорочені лінки можуть бути небезпечними

00:00,
10 Лютого 2011
4606
Скорочені лінки можуть бути небезпечними
Навіть отримавши повідомлення з коротким URLом від друга, варто утриматись від нерозсудливого клікання.

Обмеження кількості символів у повідомленні, які встановлює фейсбук (400) і твітер (140), змушують користувачів удаватись до сервісів скорочення інтернет-адрес (URL shortening).

 

 Ви можете вставити посилання на зразок http://osvita.mediasapiens.kiev.ua/material/mozhlivo-pevniy-grupi-zavzyatih-lyudey-treba-poletiti-na-misyac-chi-na-mars у віконце, натиснути кнопку «скоротити» й відразу отримати короткий замінник - http://bit.ly/gIHk6n, що веде до тієї самої сторінки. Серед відомих скорочувачів – http://bit.ly,http://is.gd,  http://tinyurl.com/ і, звісно ж, сервіс від усюдисущої Google - http://goo.gl/.

 

Та, як попереджає компанія-виробник антивірусних програм Eset, слід добре подумати, перш ніж клікати на такий скорочений лінк. Адже, на відміну від звичайної адреси, яка несе певну інформацію (наприклад, неважко здогадатися, що адреса http://www.site.com/library/books/shakespeare.html веде до творів Шекспіра, http://www.page.org/pages/faq.php - до сторінки поширених запитань і відповідей, а сайт http://spam.org/virus/trojan.htm взагалі відкривати не варто), короткий лінк не повідомляє користувачеві нічого, поки той на нього не натисне.

 

Цим користуються кібер-зловмисники, присилаючи короткі лінки користувачам від імені їхніх друзів, чиї облікові записи у пошті чи соціальних мережах друзів удалося зламати, часто навіть непомітно для жертви. Отримавши від товариша повідомлення «ха-ха, подивись, як смішно http://bіt.ly/03msd53», людина натискає на посилання без вагань – і ось уже на її моніторі невпинно відкриваються вікна із спамом і порносайтами, або й вірусами, які не здолаєш без перевстановлення операційної системи. За повідомленням Eset, деколи коротке посилання веде на начебто невинну сторінку, яка навіть містить цікавий контент, а звідти без відома користувача перекидає його на заражений сайт.

 

Втім, обережність не означає необхідності повністю відмовитись від скорочених лінків. Деякі браузери пропонують опцію перегляду сторінки, на яку веде посилання, без її відкриття. Є також «безпечні» сервіси скорочення на зразок http://surl.co.uk, які при спробі відкрити короткий лінк спершу демонструють повну адресу сторінки й перепитують користувача, чи справді він хоче її відкрити. Зрештою, не слід забувати про антивіруси, здатні перекрити доступ на небезпечну сторінку.

 

«Медіаграмотність»

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду