Що говорять про президентські вибори у «ВКонтакте»: 10 трендів від «Інтерньюз-Україна»

Що говорять про президентські вибори у «ВКонтакте»: 10 трендів від «Інтерньюз-Україна»

12:31,
27 Березня 2019
3734

Що говорять про президентські вибори у «ВКонтакте»: 10 трендів від «Інтерньюз-Україна»

12:31,
27 Березня 2019
3734
Що говорять про президентські вибори у «ВКонтакте»: 10 трендів від «Інтерньюз-Україна»
Що говорять про президентські вибори у «ВКонтакте»: 10 трендів від «Інтерньюз-Україна»
27 березня у Києві відбулася прес-конференція «Українські вибори і російські соцмережі: є контакт». ЇЇ учасники представили результати дослідження українського сегмента соцмережі: основні меседжі про вибори президента України, характеристики кандидатів та дані про активність користувачів.

Спікерами конференції виступили Андрій Кулаков — програмний директор ГО «Інтерньюз-Україна», Володимир Єрмоленко — головний редактор онлайн-платформи «UkraineWorld» та технічний спеціаліст Євген Мусієнко.

У дослідженні проаналізовано один мільйон профілів користувачів мережі «ВКонтакте», які позначили Україну як країну свого проживання та майже 10 млн постів

«91 % написані російською мовою, але 9 % — українською. До вибірки увійшли громадяни України, включаючи жителів Донбасу, але не Криму. Не досліджували Крим через технічні причини: наш фокус був на профілях, які географічно маркуються як Україна. Звісно, для нас Крим – це Україна, але проблема в тому, що у «ВКонтакте» він уже переважно маркується як «Росія». Це вимагає від нас більш деталізованого технічного рішення для аналізу кримського сегменту, яке ми розробимо у майбутньому. Тексти розбивали на абзаци, речення і слова, а потім виділяли з них пости про вибори», — розповів про вибірку дослідження пан Мусієнко

Основні тренди навколовиборчих дописів, представлені у дослідженні, виглядають наступним чином:

 1. ВКонтакте значно послабив свої позиції в Україні. Раніше це був основний ресурс для просування кремлівських меседжів, але після накладення санкцій користування соцмережею значно зменшилося. Не всі інтернет-провайдери блокують доступ до соцмережі, але міграція на інші платформи величезна, особливо у Facebook. Найбільш «облайкані» пости у «ВК» досягають всього 100 сердечок, а більшість контенту не приваблює аудиторію і не отримує багато коментарів. У Facebook динаміка політичних дискусій набагато більша. Туди ж поступово переміщується і проросійська риторика, бо «ВК» у цьому плані більше немає достатньо перспектив — з мільйона користувачів вибірки всього 330 тисяч писали про політику. Втім, хоч об'єм дописів став менший, накал агресії збільшився. У дописах повно хейтспічу і проросійських меседжів.

 2. У «ВК» домінують користувачі з Донбасу та Києва.  Якщо подивитися на географічний ландшафт, то тут є чому дивуватися. Донбас лідирує за кількістю активних профілів — це майже 30 % аудиторії, потім йде Дніпро, Луганськ та Київ. Більша частина активних профілів «Вконтакте», які писали на тему виборів, – у Донецькій області (29,7 %). За нею слідує Дніпропетровська (10,7%), Луганська (9,9%), а також Київ (7,9%). 3. Найчастіше користувачі репостять прокремлівський контент на YouTube, проросійські та сепаратистські джерела. Репостять просто проросійські сайти, це junk-сайти, які не думають про журналістські стандарти.  А саме: news-front.info, rusvesna.su, politdnr.ru, nahnews.org, ukraina.ru, politnavigator.net тощо.

  Найпопулярніші групи, в яких зафіксовані дописи на навколовиборчу тематику, можна побачити на цьому слайді:

 4. Негатив переважає позитив щодо всіх кандидатів. Тимошенко має 56 % негативних дописів, Анатолій Гриценко — 41 %, Олег Ляшко — 47 %.

 5. Єдиний, про кого пишуть трохи більше позитивних дописів — Володимир Зеленський. 26% згадок про нього мають позитивні конотації. Однак навіть щодо нього негатив переважає: 32% згадок про нього – негативні. Співвідношення позитиву та негативу у Зеленського краще, ніж в інших – але навіть це не врятувало його від потоків образ. 6. Лідером по негативним згадкам є чинний президент України Петро Порошенко. Він має 68 % негативних згадувань, також він є і лідером по згадуванню у всіх постах взагалі. Образливі прізвиська щодо нього виходять за межі навіть найбільш сміливої фантазії: «Пациент-2019», «русофоб Порошенко», «Кровавый украинский кондитер», «кровавая марионетка», «Петро Рошенович», «потрошенко», «попрошенко», «главарь церкви». І це тільки деякі з найм’якіших епітетів.
 1. Кандидати з проросійською риторикою (Юрій Бойко, Олександр Вілкул та Євген Мураєв) також мають більше негативних згадок. Негативними є 40% згадувань Бойка та 35.5% Вілкула. Тільки Мураєв має низький відсоток негативу: 19.5%. Дослідники пов’язують це з тим, що у соцмережі присутній дискурс того, що все українське не є добрим. Тому всі процеси та суб'єкти є «недосубєктами». Це збігається з прокремлівськими меседжами, які існують в деяких медіа. Тому для тих, хто перепощує прокремлівський контент, Бойко, Вілкул та Мураєв все одно є занадто «українськими».

  Детальніше про співвідношення позитивних та негативних меседжів про кандидатів можна побачити на цьому слайді:
 2. Відчувається негативна тональність епітетів та ворожість мови. Більшість цитат про українців за межею пристойності. Кілька епітетів щодо кандидатів: Порошенко – «шоколадний фюрер» і «кривавий кондитер»; Тимошенко – «пожилая бабушка» і «багиня зубожилых»; Зеленський – «комик-еврей» і «шут»; Гриценко – «честный вор». Щодо України та українців загалом теж епітети характерні – «буржуазная мразь», «вонючие лицемерные твари», «смерть для единоУкраины», «Кацапо-хохол», «хунтята», «скачущие чубато-шароварные небратья» тощо.
 1. Також у ВК процвітає антисемітизм. Порошенка часто називають «Петя Вальцман», Зеленського — «хабатовец» (у міфології «русского мира» це – заможні євреї-хасиди, які прагнуть панування у світі через «єврейське інформаційне поле» і «єврейський капітал»), Тимошенко — «Юда Володимирівна». Це вкладається у наратив, що на Донбасі нібито йде війна слов’ян проти жидомасонів.

 2. Найпопулярніший наратив у дописах — «України не існує». Ставка йде на те, що українські вибори насправді сфальсифіковані, жоден кандидат нічого не змінить, а Україна невдовзі взагалі перестане існувати.  Загальну кореляцію меседжів про Україну та Росію побачити на слайді:

«Ми би хотіли, щоби ви або ми змогли надалі проаналізувати ці пункти і подивитися, як вони зміняться під час другого туру виборів та парламентської кампанії. Вона обіцяє бути ще агресивнішою. Надалі ми плануємо й надалі аналізувати ВК та Facebook та інформувати вас про тренди соцмереж, що стосуються виборів у нашій країні», — завершив презентацію дослідження пан Єрмоленко.

Експерти також запевнили, що їхнє дослідження буде передано урядовим установам для розробки відповідних кроків по регулюванню такого контенту у соцмережі.

Дослідження виконане за допомогою Neural Networks та методів Artificial Intelligence, а саме:

 • API Vkontakte для парсингу даних;
 • Python Natural Language Processing Libraries для обробки текстової інформації;
 • Neural Networks, реалізовані за допомогою бібліотеки keras, для фільтрації спаму;
 • Кластеризація текстів за допомогою NLTK, Scikit-learn бібліотек;
 • Візуалізація графіків за допомогою бібліотек Pandas, Plotly, Matplotlib у Jupyter Notebook;
 • Система баз даних: PostgreSQL.

  Нагадаємо, за даними Kantar TNS у лютому 2019 додаток «Вконтакте» вибув з рейтингу найпопулярніших мобільних додатків України.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
AKKet
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду