Третина українців вважає ЗМІ найкращим засобом захисту прав людини – опитування
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Третина українців вважає ЗМІ найкращим засобом захисту прав людини – опитування
Ще одним з найефективніших засобів захисту власних прав 19% учасників опитування вважають звернення до Європейського суду з прав людини, йдеться у повідомленні сайту ГО «Центр інформації про права людини».
Трохи менше – 16 % респондентів – звертаються за допомогою до родичів та знайомих. І стільки ж опитаних вважають суд найкращим шляхом захисту своїх прав.
При цьому близько 19% опитаних вважають, що жодних ефективних засобів захисту прав людини у нас немає, і ще майже 15% не змогли дати відповідь на це запитання.
Серед тих, хто успішно захищав свої права, майже кожний п’ятий діяв на власний розсуд аж до насильницьких (16%) згадувань та вирішував питання за допомогою хабаря (12%).
Ставлення до таких дій, як самосуд у захисті своїх прав, в українському суспільстві є неоднозначним: неприпустимими їх вважають половина опитаних, проте 38% вважають, що самосуд є припустимим за певних обставин, і ще 12% – що самосуд на сьогодні є цілком виправданий та прийнятний.
До слова, найвищим рівень несприйняття ідеї самосуду є серед жителів Донбасу (71% цілковито проти цього); в інших регіонах однозначно «проти» приблизно половина опитаних. Натомість жителі західного, східного та центрального регіонів більш схильні припускати наявність обставин, що виправдовують такі дії.
Водночас експерти зазначають, що рівень активності громадян, спрямованої на захист своїх прав, є невисоким. Половина респондентів, які зіштовхувалися із ситуаціями порушення своїх прав, сказали, що ніколи і не намагалися захищати свої права (54% опитаних), і лише 46% робили такі спроби. Причому рівень подібної активності мало різниться в різних регіонах України (цей рівень є трохи вищим у західному регіоні, і трохи нижчим – у східному).
Дослідження було проведено з 22 жовтня по 6 листопада на замовлення Програми розвитку ООН в Україні. Усього опитано 2002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування було проведено в усіх областях України, місті Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводили в анексованому Росією Криму, місті Севастополі та на окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.