Активність висвітлення тематики переселенців регіональними ЗМІ знизилася - моніторинг

Активність висвітлення тематики переселенців регіональними ЗМІ знизилася - моніторинг

16:22,
2 Червня 2016
3454

Активність висвітлення тематики переселенців регіональними ЗМІ знизилася - моніторинг

16:22,
2 Червня 2016
3454
Активність висвітлення тематики переселенців регіональними ЗМІ знизилася - моніторинг
Активність висвітлення тематики переселенців регіональними ЗМІ знизилася - моніторинг
Автори:
Друга хвиля моніторингу висвітлення проблем внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в регіональних засобах масової інформації, що була проведена Асоціацією «Спільний простір» і МЕМО 98 за підтримки Європейського Союзу, виявила зниження активності висвітлення тематики ВПО, суттєвий брак аналітичних публікацій, джинсу, незбалансованість та поверхневість у подачі проблеми.

У період з 15 по 28 лютого 2016 року моніторингова команда провела другу хвилю медіа-дослідження. Зокрема, було проведене порівняння тенденцій у висвітленні тематики ВПО під час другої (лютий 2016 р.) та першої хвиль моніторингу (жовтень 2015 р.).

«У порівнянні з першим періодом моніторингу, регіональні засоби масової інформації менш активно висвітлювали тематику ВПО. Публікацій про переселенців бракувало в цілому, а особливо – аналітичних і розслідувальних, - сказала координаторка регіонального медіа-моніторингу Асоціації «Спільний простір» Леся Ярошенко. – Позитивні приклади, коли мас-медіа повідомляли про ВПО через призму людських історій, затьмарювалися матеріалами, в яких порушувалися професійні стандарти журналістики. Зокрема, низка публікацій мала ознаки, які вказують на те, що вони проплачені або переслідують певні PR-цілі. Також у місцевих засобах масової інформації зафіксовано випадки передруку історій загальнонаціональних інформагентств».

Друга хвиля моніторингу засвідчила, що висвітлення тематики ВПО у ЗМІ різних регіонів мають відмінності. Як і в перший моніториговий період, найбільше публікацій про переселенців було в мас-медіа сходу України, а найменше – на заході. Водночас було і багато спільних рис, у тому числі проблем, пов'язаних із відсутністю балансу, слабкої бази джерел, однобокістю подачі матеріалу. Журналісти в цілому не ставили під сумнів офіційні заяви влади, не уточнювали інформацію, не приділяли належної уваги перевірці фактів. ЗМІ зазвичай уникають сенсаційності, висвітлюючи тематику ВПО. Однак, зафіксовано і кілька випадків, коли засоби масової інформації дискримінували переселенців, показуючи їх у негативному світлі або називаючи їх біженцями.

«Хотілося б бачити більше публікацій про вимушено переміщених осіб. ЗМІ в цілому доволі пасивно повідомляють про цю тему, здебільшого просто описуючи ситуацію, і не докладають багато зусиль, щоб підійти до неї активніше: не прагнуть зазирнути у довгострокову перспективу і провести більш глибоке громадське обговорення про можливі шляхи вирішення проблем ВПО, - зазначив Расто Кужел з MEMO 98. - Ми будемо продовжувати моніторинг і сподіваємося, що він стане підґрунтям для корисного і конструктивного зворотного зв'язку для всіх журналістів, які висвітлюють це питання».

Вибірка моніторингу складалася з 205 ЗМІ (50 телевізійних каналів, 65 газет та 90 інтернет-ЗМІ) в 24 областях України, поділених на чотири географічні регіони: східний (Донецька, Луганська і Харківська області); західний (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька); північно-центральний (Сумська, Чернігівська, Житомирська, Вінницька, Дніпровська, Кіровоградська, Полтавська та Черкаська) та південний регіон (Одеська, Херсонська, Запорізька, Миколаївська області, АР Крим).

Чотири регіональних звіти та підсумковий можна завантажити на сайті проекту regionalvoices.eu, а також з можливістю будувати графіки за власною вибіркою - на сайті Асоціації «Спільний простір».

Моніторинг є частиною проекту «Голос місцевих ЗМІ», який реалізує медіа-консорціум на чолі з Фундацією Томсон, і передбачає чотири хвилі всеукраїнського моніторингу регіональних ЗМІ протягом 2015 – 2017 років. 

Звіти за наступною хвилею моніторингу, яка охопить перші два тижні червня 2016 р., будуть опубліковані в середині липня.

Для отримання більш докладної інформації про результати моніторингу млід звертатися до Лесі Ярошенко за телефоном 066 737 83 18 або електронною поштою: ukrainianmonitor@gmail.com.

Раніше MediaSapiens писав, що асоціація «Спільний простір» і представництво Європейського союзу в Україні вважають недостатнім рівень висвітлення теми внутрішньо переселених осіб у регіональних засобах масової інформації. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
koryukivka-mayak.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду