Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015

Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015

16:00,
3 Липня 2015
1931

Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015

16:00,
3 Липня 2015
1931
Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015
Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015
Автори:
Фізична агресія щодо журналістів в Україні почала зменшуватися: за перше півріччя 2015 року в Україні експерти ІМІ зафіксували 23 напади на журналістів, що майже в 11 разів менше, ніж за відповідний період 2015 року (249 нападів), і в півтора менше ніж за друге півріччя 2014 року (37 нападів).

Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Найгіршим регіоном України з погляду дотримання свободи слова лишається окупований Крим, там зафіксовано 29 порушень, більше ніж у будь-якому іншому регіоні України. Для порівняння, на непідконтрольних Україні територіях Луганської і Донецької областей зафіксовано 10 порушень.

За даними ІМІ також зменшилась кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів: за перші півроку в Україні булозафіксовано 34 таких випадки (за друге півріччя 2014 — 47 випадків). Зафіксовано також зменшення випадків цензури та ненадання доступу до важливої інформації — 25 випадків (порівняно із 39 у другому півріччі 2014 р.), зменшилась кількість погроз і залякувань — 22 факти за перше півріччя 2015, порівняно до 48 за відповідний попередній період.

Як розповіла експертка ІМІ Катерина Дячук, за останні півроку найбільшу кількість порушень зафіксовано у категорії перешкоджання: «З 34 випадків найбільше перешкоджали журналістам представники судової гілки влади (7 випадків), далі охоронці, як у приватних, так і у державних закладах (5). Також "відзначились" депутати міськрад та працівники облдержадміністрацій (4 та 3 випадки відповідно). Найчастіше перешкоджали журналістам у Миколаєві (5 випадків), на Закарпатті (4), та у Києві, Рівному, Одесі і Кіровограді (по 3 випадки відповідно)».

Нападали найчастіше за ці півроку на журналістів на Одещині (6 випадків), далі йде Чернігівщина (3) та Черкащина, Харківщина, Львівщина та Київщина (по 2 відповідно).

Нападали та били журналістів переважно невідомі — 5 таких випадків за півроку. Далі йдуть депутати сільрад та райрад і люди у камуфляжі (по 3 випадки), а також герої сюжету, представники «ЛНР», «ДНР» та активісти — по 2 випадки відповідно.

«Не дивлячись на кількісні показники, які свідчать про певне покращення ситуації зі свободою слова в України, ситуація все ж лишається тривожною. Швидше за все, зменшення фізичної агресії і тиску на журналістів пов'язане із відсутністю у цей період яскравих політичних подій, виборів, та більш-менш стабільною ситуацією на сході України. На жаль, відсутні зовнішні фактори, які б свідчили про системну стабілізацію ситуації — йдеться про системні покарання нападників на журналістів, розслідування таких справ. Це дає підстави говорити, що покращення свободи слова є швидше ситуативним», — заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

З повним описом випадків, що увійшли до Барометру свободи слова за останній місяць, можна ознайомитись за посиланням.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова «Барометр свободи слова» за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск, та кібер-злочини проти ЗМІ і журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати на сайті ІМІ. 

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду