У публікаціях на гендерну тематику переважають проблеми ЛГБТ-спільноти та фізичне насильство у сім’ї– дослідження АУП

00:00,
3 Березня 2014
6184

У публікаціях на гендерну тематику переважають проблеми ЛГБТ-спільноти та фізичне насильство у сім’ї– дослідження АУП

00:00,
3 Березня 2014
6184
У публікаціях на гендерну тематику переважають проблеми ЛГБТ-спільноти та фізичне насильство у сім’ї– дослідження АУП
Питання  ґендерної рівності та ґендерної політики у регіональних медіа висвітлюються нерегулярно та хаотично.  Дисбаланс   ґендерної репрезентації в ЗМІ такий: у друкованих виданнях чоловіки представлені майже в 3 рази частіше, ніж жінки. 

Про це свідчать результати дослідження «Репрезентація гендерних ідентичностей  в українських регіональних ЗМІ», що презентувала сьогодні Академія Української Преси. Дослідження проводилось за участі вчених Інституту соціології НАН України та факультету соціології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

До вибірки увійшли по два громадсько-політичних друкованих видання з найбільшими накладами та один найчастіше відвідуваний електронний ресурс у чотирьох областях (Донецькій,  Львівській,  Одеській, Сумській) та 4 національні сайти новин - gazeta.ua, korrespondent.net, tsn.ua, segodnya.ua. Оцінювався контент, що був опублікований у першій половині 2013 року.

Результати контент-аналізу свідчать про  дисбаланс щодо ґендерної репрезентації: у друкованих виданнях чоловіки представлені майже в 3 рази частіше, ніж жінки (28% жінок і  72% чоловіків), в електронних виданнях - в 4 рази частіше (20% жінок і 80% чоловіків). У новинних інтернет-сайтах чоловік як герой повідомлень ще більш популярний, а частка жіночої присутності варіюється від 16% (korrespondent.net) до 25% (segodnya.ua).

Гуманітарні і приватні сфери життя в ЗМІ подаються як сфери «природної» жіночої присутності. Чоловікам надають пріоритет у висвітленні публічної та виробничої тематик. Жінка у пресі – представниця побутової сфери (28,6%), культурний діяч (25,5%), спортсменка (14,5%). Жінка в Інтернеті – представниця побутової сфери (26,6%), культурний діяч (24,2%), політик українського масштабу (17,2%), спортсменка (13,2%). Чоловік у пресі – частіше за все спортсмен (21,1%), культурний діяч (19,7%), персонаж поза роботою – побут, родина (13,4%), політик українського масштабу (13,1%). Чоловік в Інтернеті – спортсмен (28,5%), політик українського масштабу (23,7%), культурний діяч (10,7%), політик місцевого рівня (10,6%).

І чоловічі, і жіночі персонажі з'являються в текстах медіа здебільшого в діловому, виробничому контексті, у випадку чоловіків − 68% у пресі, 69% в Інтернеті, у випадку жінок − 58% у пресі, 53% у новинних сайтах.

Серед форм насильства, про яких повідомляють медіа, превалює фізичне насильство, також у пресі підвищена увага до «економічного насильства» щодо чоловіків і жінок, у Інтернеті − до сексуального насильства над жінками й морально-психологічного − над чоловіками.

Співвідношення візуальних образів жінок і чоловіків складає 1:1,7 (36% vs. 64%) у пресі та 1:2,4 (29% vs. 71%) в Інтернеті. Диспропорція ґендерного представництва у зображеннях характерна для більшості соціальних сфер. При цьому, серед зображень лідирують молода жінка й чоловік зрілого віку як фігури, найбільш привабливі для аудиторій, однак кількісно чоловічий образ суттєво переважає.

Як встановив контент аналіз, звернення до ґендерної проблематики є хаотичним або ініційованим зовнішніми факторами − резонансними випадками, суспільними обговореннями, публічними акціями, оголошенням офіційних даних або законодавчих пропозицій.

Зміст матеріалів, маркірованих «ґендерною термінологією», зміщений убік груп ЛГБТ, у той час як особливості статусів чоловіків і жінок рідко потрапляють до уваги видань, тому подаються з позицій соціального порядку, що склався.

Основні поняття, що використовуються в текстах зі згадуванням «ґендерної проблематики» – це «гомо­сексуалізм», «гей-шлюби», «гей-парад», «гей-спільноти», «гомофобія», «ґендерна дискримінація», «ЛГБТ», «фемінізм». Часто іронічно обігрується слово «гей» - «Гей, вы там, наверху!» (Ваш шанс №21 – 21.05), «Вашингтон превращается в гей-столицу» (Ваш шанс №8 – 20-27.02), «Не гей-парад, а гей-позор!» (Ваш шанс №22 – 29.05-5.06), «Гей, гей по-українськи» (Експрес №20 – 21-28.02). Утворюються нові слова та комбінації: «гей-окупація» (Ваш шанс №21 – 21.05), «гомофашизм» (Ваш шанс №16 – 17-24.04), «гомодиктатура» (TSN 15.05).

З повни звітом дослідження можна ознайомитися на сайті АУП.  

Об’єктом дослідження стали по два громадсько-політичних друкованих видання з найбільшими накладами та один найчастіше відвідуваний електронний ресурс у чотирьох областях: у Донецькій - «Донбасс», «Жизнь», ОстроВ, у Львівській - «Високий замок», «Експрес», ZIK.UA, в Одеській - «Чорноморські новини», «Одесский вестник», Думская, в Сумській - «Данкор», «Ваш шанс», Панорама; та 4 національні сайти новин - gazeta.ua, korrespondent.net, tsn.ua, segodnya.ua. Оцінювався контент, що був опублікований у першій половині 2013 року.

Проведення дослідження стало можливим завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що була надана через проект «У-Медіа» Інтерньюз  Нетворк. Дані дослідження є відповідальністю Академії Української Преси та не обов’язково відображають точки зору USAID та Інтерньюз. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: pik.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду