Північна Корея: що відбувається за залізною завісою?

00:00,
29 Вересня 2011
1748

Північна Корея: що відбувається за залізною завісою?

00:00,
29 Вересня 2011
1748
Північна Корея: що відбувається за залізною завісою?
Становище у цій найбільш ізольованій від зовнішнього світу країні стало предметом тематичного обговорення про «закрите  суспільство» на світовому конгресі Міжнародного інституту преси (IPI),  що відбувся у Тайбеї, Тайвань.

 

Після того, як його діда звинуватили у зраді, 9-річного Чол Хван Кана (Chol-Hwan Kang) разом із родиною відправили до концтабору. Наступні десять років він постійно боровся за виживання. Їв пацюків. На його очах люди вмирали від виснаження й голоду. Те, що йому вдалося втекти до Південної Кореї після піврічного переховування в Китаї, він вважає «дивом».

 

Сьогодні 43-річний Кан – репортер газети  Chosun Ilbo  у Сеулі та один з небагатьох журналістів, який знає Північну Корею як з середини, так і як спостерігач.

 

«Північна Корея – це закрите суспільство, сказав Чол Хван Кан на тематичній дискусії світового конгресу IPI. – Дізнатися що там насправді відбувається дуже важко».

 

Закордонних репортерів, які отримують дозвіл відвідати країну, постійно супроводжують урядові наглядачі. Не маючи дозволу пересуватися самостійно, майже неможливо відрізнити правду від інсценувань.

 

Складності у перевірці навіть основних фактів виявилися на влаштованому IPI  тематичному диспуті про Північну Корею, під час якого кожний його учасник по-різному оцінював одну й ту ж подію. Йшлося про ухвалене у червні рішення припинити по всій країні заняття в університетах.

 

За словами головного кореспондента Reuters з політичних та загальних новин у Північній Кореї Джеремі Лоуренса (Jeremy Laurence), студентів мобілізували, щоб завершити обіцяне Кім Чен Іром житлове будівництво, що дуже відставало від наміченого графіка.

 

Кан чув від своїх інформаторів, у більшості перебіжчиків з Північної Кореї, зовсім інше тлумачення події. Вони розповіли, що поява в університетах антиурядових граффіті розпалила страх перед можливим виникненням «жасмінових» протестів. Тож заняття припинили до наступного року.

 

Віце-президент АП Джон Данішевскі додав, що під час нещодавньої поїздки до Пхеньяна він відвідав університетський кампус, який нібито функціонував нормально.

 

Три різні розповіді трьох журналістів-ветеранів засвідчили, що інформація з Північної Кореї часто поверхова та її  неможливо перевірити.

 

Хоча конституція країни містить положення про свободу слова і преси, насправді всі медіа контролює держава. Тільки деякі жителі Північної Кореї мають доступ до інтернету. Сорок років поспіль вона посідає останнє місце у списку репресивних країн Freedom House.

 

Та, схоже, що двері зі скрипом поволі відкриваються.  За словами Данішевскі, останнім часом в країну впустили більше закордонних журналістів. «Можливо, вони сподіваються на те, що репортери  побачать країну не з американського, китайського чи японського поглядів».

 

Частково завдяки початку відлиги АП вдалося першій серед західних інформаційних агенцій домогтися від Пхеньяна дозволу відкрити бюро з правом передавати тексти й знімки. 

 

Тим часом Кан пише про Північну Корею із Сеула, черпаючи інформацію з потоку перебіжчиків, що не припиняється. Спогади про дні, які минули у   концтаборі, лишили по собі глибокі шрами та спонукають його сьогодні до репортерської роботи. Він звернувся з настирливим закликом до інших журналістів стежити за подіями у Північній Кореї.

 

«Нині слід особливо зважати на злочини проти людяності, сказав Кан. – Якщо ми дозволимо,  що їх чинитимуть надалі п’ятдесят чи двадцять років, ми всі про це пошкодуємо».

 

Джерело  IPI

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду