Медіаексперти закликали парламент створити робочу групу і доопрацювати закон про авторське право в інтернеті

Укрінформ

«Ми закликаємо парламент створити міжкомітетську робочу групу, в яку має увійти Комітет свободи слова. Цей законопроект має бути збалансованим, з точки зору не лише авторського права, але і з точки зору свободи слова та права на приватність», - сказав пан Розкладай.

Юрист пояснив, що закон передбачає можливість вилучення інформації з мережі інтернет чи обмеження доступу до неї за заявкою власників авторських прав без звернення до суду. Водночас, проект не вимагає від заявників надавати докази щодо володіння відповідними правами, проте зобов'язує власників сайтів надавати скаржникам інформацію про користувачів, які розмістили відповідні матеріали в мережі. За порушення вимог щодо вилучення інформації, ненадання відомостей про користувачів чи відсутність на сайті інформації про власника пропонується встановити адміністративний штраф від 3400 до 17 тис. гривень.

Юрист зазначив, що основні недоопрацювання закону - це порушення права на приватність та анонімність в інтернеті. Обов'язок оприлюднити на сайті місце проживання власника сайту. Крім того, дані користувачів передаються будь-кому, хто подав скаргу, а процедура оскарження не передбачається. Також будь-хто може заблокувати будь-яку інформацію в інтернеті (щонайменше на 10 днів).

Експерт зауважив, що існує серйозний ризик обмеження свободи слова через можливість використання скарг «за порушення авторських прав» як метод тиску на ЗМІ та журналістів-розслідувальників.

Нагадаємо законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі інтернет» був розроблений Міністерством економічного розвитку та торгівлі, схвалений Кабінетом Міністрів 21 жовтня і зареєстрований у Верховній Раді 23 жовтня під № 3353. Він передбачає можливість вилучення інформації з мережі інтернет чи обмеження доступу до неї за заявою власників авторських прав без звернення до суду та містить низку положень, що суттєво поглиблюють небезпеки для свободи слова і приватності у всесвітній мережі.

comments powered by Disqus