Подані до парламенту антипіратські законопроекти потребують доопрацювання – експерти

Подані до парламенту антипіратські законопроекти потребують доопрацювання – експерти

11:02,
14 Листопада 2015
8710

Подані до парламенту антипіратські законопроекти потребують доопрацювання – експерти

11:02,
14 Листопада 2015
8710
Подані до парламенту антипіратські законопроекти потребують доопрацювання – експерти
Подані до парламенту антипіратські законопроекти потребують доопрацювання – експерти
Автори:
12 листопада ГО «Детектор медіа» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні та в партнерстві з Національною спілкою журналістів України провела експертний круглий стіл «Інтернет-піратство: що допоможе подолати його в Україні». Основним фокусом дискусії стали антипіратські норми нещодавно зареєстрованих законопроектів №3353 та №3081-1.

В обговоренні взяли участь їхні ініціатори (Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) та об’єднання «#КіноКраїна» відповідно), а також представники широкого кола зацікавлених сторін: Індустріального телевізійного комітету (ІТК), Інтернет-асоціації України (ІнАУ), Української антипіратської асоціації, правовласники, рекламодавці, журналісти та медіаексперти. Співмодераторами круглого столу виступили голова правління ГО «Телекритика» Наталія Лигачова та медіаексперт ГО «Телекритика» Галина Петренко.

Наталія Лигачова, голова правління ГО «Телекритика»; Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest; Світлана Супоніна, фінансовий директор StarLight Digital, куратор ініціативи «Чисте небо»; Ольга Ваганова, піар-менеджер StarLightMedia, представниця об’єднання «#КіноКраїна»

На початку дискусії виконавчий директор ІТК Сергій Сьомкін розказав останні новини про розгляд законопроекту №3081-1 «Про державну підтримку кінематографії в Україні». «Учора (11 листопада. – Ред.) відбувся захист цього законопроекту в Комітеті Верховної Ради з інформатизації. Більшість учасників зійшлися на тому, що ми маємо допрацювати його разом з ІнАУ і, мабуть, цим ми й займемося», - сказав він.

Представники ІнАУ під час круглого столу активно критикували обидва законопроекти, хоча дещо більшу дозу критики дістав законопроект Мінекономіки.

Тетяна Попова, заступник голови правління Інтернет-асоціації України

«Боротьбу з піратством потрібно здійснювати – в цьому ми єдині. Але диявол ховається в деталях. В обох законопроектах є дуже нечіткі формулювання, які дозволяють кваліфікувати хостерами усіх без винятку, включаючи наш корпоративний сайт, який хоститься на власному сервері. А написати потім скаргу і закрити якийсь сайт за порушення авторського права через інтернет за якусь фотографію - елементарна справа. Це може призвести до вибіркового правосуддя й закриття сайтів, які є нелояльними, чимось не догодили та не мають відношення до реального піратства», - заявила заступник голови правління ІнАУ Тетяна Попова.

Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest

«Із самого початку законопроект “#КіноКраїни” набагато краще виписаний. Він у значній мірі спирається на текст, написаний ІнАУ 1,5 роки тому. Там є кілька дуже критичних місць. Але в нього доволі легко внести виправлення, завдяки яким його можна буде використовувати в реальному житті», - погодився президент холдингу Internet Invest Олександр Ольшанський.

За його словами, зараз усі європейські та американські партнери просять від України впровадження так званої процедури notice and take down. «Їі суть полягає в тому, що провайдер отримує певне повідомлення, згідно якого тимчасово блокує контент, що лежить у нього. Якщо при цьому власник цього контенту не оскаржує блокування, процедура noticeandtakedownпереривається і скарга направляється до суду», - пояснив пан Ольшанський.

Богдан Падучак, заступник директора департаменту цифрової економіки Міністерства економічного розвитку і торгівлі; Ігор Михайлов, заступник голови Української антипіратської асоціації

«У законопроекті, розробленому МЕРТ (№3353 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет”. – Ред.), міститься перелік ключових моментів для оперативного реагування на порушення авторського права та суміжних прав для різних типів об’єктів у інтернеті. Є вичерпний перелік вимог до скарги – заяви, яка має бути подана до власника сайту чи до постачальнику послуг хостингу. Причому ця заява в обов’язковому порядку ідентифікує заявника: у першу чергу, вона має бути оформлена з використанням електронного цифрового підпису. На нашу думку, зараз потрібно не критикувати один чи другий законопроект, а знаходити в рамках встановлених законодавством можливостей процедури виходу з ситуації, щоби дійсно передбачити відповідальність та боротися з порушеннями авторських та суміжних прав при розміщенні відповідних об’єктів у мережі інтернет», - відповів на критику заступник директора департаменту цифрової економіки МЕРТ Богдан Падучак.

Богдан Падучак, заступник директора департаменту цифрової економіки Міністерства економічного розвитку і торгівлі; Ігор Михайлов, заступник голови Української антипіратської асоціації; Олег Пастухов, Фонд розвитку ЗМІ Посольства США в Україні; Іван Шестаков, маркетинг-директор Megogo; Дмитро Гадомський, адвокат, партнер практики IT та медіаправа юридичної компанії «Юскутум»

Інші учасники дискусії висловлювали думки про те, що основним недоліком обох законопроектів є їхня неспроможність боротися з піратством як явищем: вони спрямовані переважно на забезпечення можливості досудового блокування окремих нелегальних копій контенту – а їх при сучасному розвитку піратства в Україні можуть бути сотні для кожного твору.

Ольга Ваганова, піар-менеджер StarLightMedia, представниця об’єднання «#КіноКраїна»; Сергій Сьомкін, виконавчий директор Індустріального телевізійного комітету; Ігор Коваль, директор Індустріального телевізійного комітету; Світлана Остапа, медіаексперт ГО «Телекритика»

Також говорили про те, що в боротьбі з піратством правильний підхід – поступове посилення тиску. Починати потрібно з того, щоби позбавити піратство можливості бути бізнесом. Зокрема – переконати рекламодавців припинити розміщувати рекламу на сайтах із нелегальним контентом. Натомість рекламодавці запевнили, що вони також підтримують боротьбу з піратством, проте перебувають у складній ситуації через відсутність усталеного переліку піратських сайтів та чітких критеріїв щодо їхнього визнання такими.

Ігор Коваль, директор Індустріального телевізійного комітету; Світлана Остапа, медіаексперт ГО «Телекритика»; Альбіна Бутраменкова, менеджер з медіа та залучення споживачів в Україні, Білорусі, Молдові та Ізраїлі компанії «Mondelez Україна»; Юлія Ощенко, менеджер з активації медіа та креативу Carlsberg Ukraine

Незабаром MediaSapiens опублікує детальний репортаж з круглого столу, а експерти ГО «Телекртика» підготують «дорожню карту» реформи у сфері боротьби з інтернет-піратством в Україні.

Нагадаємо, під час прес-конференції, яку ГО «Інститут медіа права» провела 12 листопада, медіаексперти та юристи проаналізували законопроект № 3353 та закликали парламент створити робочу групу, аби доопрацювати цей документ. Зокрема, експерти зазначають, що основним недоопрацюванням законопроекту є порушення права на приватність та анонімність в інтернеті. Існує серйозний ризик обмеження свободи слова через можливість використання скарг «за порушення авторських прав» як метод тиску на ЗМІ та журналістів-розслідувальників.

Фото – Олексій Темченко

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду