Єврокомісари представили план протидії дезінформації Росії

Фото: Andres Putting, epl.delfi.ee

Як повідомляє DW, у Брюсселі остерігаються в першу чергу кампаній поширення фейків Росією. 

Одним з чотирьох доповідачів щодо плану протидії віце-президент Єврокомісії з єдиного цифрового ринку Андрус Ансіп.

Підготовку плану зумовило бажання захистити громадян від спроб втручання вибори до Європарламенту в травні 2019 року та низки виборів у країнах ЄС у 2020 році.

«Ми повинні бути єдиними, а також об'єднати наші зусилля для захисту нашої демократії проти дезінформації. Ми бачили спроби втручання у вибори та референдуми, і докази вказують на Росію як основне джерело цих кампаній» заявив пан Ансіп.

Для протидії політиці РФ з поширення фейків Євросоюз у 2015 році створив робочу групу зі стратегічних комунікацій. Представлений сьогодні план передбачає збільшення її бюджету з 1,9 мільйона євро цього року до 5 мільйонів євро наступного року. Упродовж двох років персонал, який займається протидією дезінформації, планують збільшити на 50-55 осіб. Для порівняння, зараз у робочій групі «Схід» на умовах повної зайнятості працюють 14 людей.

«Це допоможе використовувати нові засоби і технології для боротьби з дезінформацією», – цитує віце-президента Єврокомісії «Радіо свобода». Андрус Ансіп зауважив, що це незначна сума, якщо порівнювати з Росією, яка витрачає на медіа, що поширюють дезінформацію, 1,1 мільярда євро щороку.

«Наша мета не полягає у створенні чогось подібного до того, що вже є в Росії – машини пропаганди в ЄС. Ми хочемо визначати, звідки йде дезінформація та зупиняти її, оприлюднюючи факти. Для цього ми маємо краще обмінюватися інформацією між підрозділами, які вже це роблять в кожній із країн ЄС. Але якби це залежало тільки від мене, то я б виділив не 5, а 50 мільйонів», – заявив представник виконавчого органу ЄС.

Єврокомісари переконані, що для боротьби з дезінформацією потрібні спільні, об’єднані зусилля й кожна з держав-членів має інвестувати в цю справу – грошима, персоналом чи розумними технологіями. 

Крім того, в березні 2019 року повинна запрацювати «Система швидкого попередження», що працюватиме на всій території ЄС. Вона, за словами пана Ансіпа, буде «швидко реагувати на фейки правдивими фактами»

«Вона протидіятиме дезінформації твердими фактами, допоможе обмінам та оцінкам даних розвідки. Надаватимуться кращі та численніші аналізи загроз», – пояснив віце-президент Єврокомісії, додаючи, що «дезінформація є частиною воєнної доктрини Росії та її стратегії з розділення й послаблення Заходу».

Представництва ЄС у сусідніх країнах і насамперед держави колишнього СРСР отримають необхідні інструменти для аналізу даних і також будуть посилені.

У нинішньому плані зазначається також, що Єврокомісія очікує від онлайн-платформ виконання своїх зобов'язань. Йдеться, зокрема, про забезпечення прозорості публікації політичної реклами, закриття фейкових акаунтів і маркування повідомлень, які поширюють боти. Починаючи з січня, цифрові компанії повинні будуть публікувати щомісячні звіти про виконання своїх зобов'язань.

Нагадаємо, в квітні в Європейській комісії також представили план дій із протидії онлайн-дезінформації. Вона запропонувала країнам-членам дотримуватися Кодексу практики (Code of Practice)  щодо дезінформації.

У серпні стало відомо, що  ЄС готує законопроект про видалення екстремістського контенту онлайн.

comments powered by Disqus