У Польщі суспільні ЗМІ знову стануть державними

У Польщі суспільні ЗМІ знову стануть державними

18:09,
4 Січня 2016
2945

У Польщі суспільні ЗМІ знову стануть державними

18:09,
4 Січня 2016
2945
У Польщі суспільні ЗМІ знову стануть державними
У Польщі суспільні ЗМІ знову стануть державними
Автори:
Новообрана польська влада в особі правлячої партії Право і Справедливість має намір посилити роль державного регулятора у суспільному мовленні (всі канали Польського телебачення та Польського радіо).

Такий висновок можна зробити із прийнятого 30 грудня 2015 року нижньою палатою польського парламенту (Сеймом) так званого «малого» новелізаційного медіа-закону, пише ІМІ.  

У законі всього чотири статті, проте вони кардинально змінюють підхід до регулювання та фінансування суспільного мовлення, котре з прийняттям «великого» новелізаційного медіа-закону (планується розробити та прийняти в середині 2016 року) буде називатися національним. 

Функцію призначення керівництва основних телеканалів, програм Польського радіо та Польської агенції преси (найбільша інформаційна агенція Польщі) передано від Національної ради з телебачення та радіомовлення міністру державної скарбниці (аналог міністра фінансів).

Міністр призначатиме керівництво на свій розсуд, не називаючи причини своїх кадрових рішень. Так відбуватиметься до створення нової Ради Національних Медіа, котра так само без пояснення причин кадрових рішень призначатиме топ-менеджмент без зазначення терміну каденції.

До цього часу суспільні ЗМІ у Польщі були акціонерними товариствами при міністерстві державної скарбниці. Новий закон змінює їх статус (відбираючи засаду акціонерності), як і процес фінансування: раніше це був окремий абонемент, тепер же при зниженні самої ціни він додаватиметься як «аудіовізуальна оплата» до рахунків за енергію. 

Представники ПіС стверджують, що закон зрівнює у можливостях комерційні та суспільні ЗМІ, останні ж отримують «надійне джерело фінансування». Прихильники закону вважають, що суспільні ЗМІ в Польщі і так не мали політичної безсторонності, закон же формалізує їх зв'язок із державою. 

Найбільшу критику зібрали слова глави фракції ПіС у Сеймі Ришарда Терлецького, котрий ствердив, що на його думку, «останні тижні, у зв'язку з питаннями навколо Конституційного суду, ми спостерігали крайню неретельність у роботі суспільних ЗМІ. Тому (ця реформа) вимагає поспіху, бо якщо ЗМІ собі придумали, що й дальші тижні будуть займати поляків критикуванням наших змін чи наших проектів змін, то треба це припинити. Суспільні ЗМІ не для того створені, щоби бути стороною у політичній суперечці, а для того, щоб чесно інформувати громадян, а вони на мою думку цього не роблять». 

Ще більш конкретним був у своїх словах партнер ПіС по більшості Павел Кукіз, котрий у розмові з TVN24 ствердив: «Я би почав із кадрової зміни в суспільних медіа. Польське телебачення було піар-агенцією Громадянської платформи. Треба заорати ЗМІ, себто допровадити до появи чесного закону про ЗМІ».

Нинішній голова Нацради Ян Дворак так прокоментував новий закон: «Парламентська більшість веде до знаної в минулому моделі залежних від уряду державних ЗМІ. З точки зору демократичної держави права та її основних положень цей рух нівелює обов'язкову конечну дистанцію на лінії влада - суспільні ЗМІ, котра власне є гарантією свободи слова, інформаційної та творчої незалежності та відокремлення суспільних медіа системою буферів від світу політики». Цей текст заміщено на сайті Ради. 

Як писав MediaSapiens, внаслідок ухвалення закону керівники «Польського громадського телебачення» (TVP) подали у відставку на знак протесту проти змін до закону про теле- і радіомовлення, прийнятих 31 грудня Сеймом Польщі. Серед них шеф каналу TVP-1 Пьотр Раджишевський, каналу TVP-2 Єжи Капущинський, каналу TVP Kultura Катажина Яновська, а також керівник Телевізійної Агенції Інформаційної (Telewizyjna Agencja Informacyjna) Томаш Зигут. Вони подали заяви, як повідомляє Wyborcza.pl, в останній день 2015 року. Звільняється також Єва Гер, яка відповідала у TVP за кадрові питання. Очільник громадського TVP Януш Дащинський прийняв їх відставки.

31 грудня «малий» закон схвалила верхня палата польського парламенту - Сенат. До 30 червня має бути розроблений «великий» закон. 

Раніше високопоставлений представник ЄС Гюнтер Еттінгер заявив, що керівництво Євросоюзу серйозно стурбоване прийнятим польським парламентом законом про ЗМІ, який дає уряду право безпосередньо призначати керівників громадських телерадіокомпаній. В інтерв'ю тижневику Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, оприлюдненому 3 січня, Гюнтер Еттінгер сказав, що підніме це питання на найближчому засіданні Єврокомісії 13 січня.

Також нагадуємо, що 28 грудня в Україні було сформовано склад Незалежної медійної ради, до якого увійшли 14 представників медіаспільноти та фахових громадських організацій, які мають ґрунтовний досвід та авторитет у медійній сфері. Незалежна медійна рада має стати незалежним арбітром для вирішення спорів та конфліктів у медійній галузі, а також слідкувати за дотриманням професійних стандартів у журналістиці.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Ришард Терлецький
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду