Світовий форум за демократію: в авторитарних країнах має бути громадянська підтримка журналістики
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Світовий форум за демократію: в авторитарних країнах має бути громадянська підтримка журналістики
Дискусію актуалізували недавні теракти в Парижі. Значна частина порядку денного форуму присвячено свободі ЗМІ та інформації.
«Громадська активність за свободу медіа» - таку назву мала одна з медійних «лабораторій» форуму. Йшлося про шляхи підтримки журналістики в країнах, де вона під загрозою. Доповідачами були головна редакторка і співзасновниця сайту Grani.ru Юлія Березовська та Шамсі Саркіс, співзасновник сирійської громадської організації SMART.
Сайт Grani.ru було заблоковано російською прокуратурою у березні 2014 року, у розпал процесу анексії Криму. Відтоді влада ще близько 600 разів блокувала «дзеркальні» сайти, що їх створювали, аби бути доступними аудиторії.
«У Росії дискусії не такі, як ведуться на цьому форумі, - каже Юлія Березовська. – Не йдеться про баланс між демократією і урядовим контролем. Путін вже багато років використовує антитерористичну риторику для нищення свободи. Боротьба з екстремізмом означає в Росії боротьбу з дисидентами та іншою думкою. Ухвалено багато законів, спрямованих на цензуру, опонентів режиму регулярно ув’язнюють».
Юлія Березовська мешкає нині в Парижі. У Франції вона створила асоціацію (Grani Association), що має на меті сприяти свободі в інтернеті.
Сирієць Шамсі Саркіс є співзасновником сирійської організації SMART. Його презентація мала промовисту назву «Медіаактивізм як супротив різноманітним формам фашизму у Сирії». Саркіс пояснює, що під фашизмом має на увазі обох: ісламських фундаменталістів з ISIS та офіційну сирійську владу на чолі з Башаром Асадом.
SMART було створено 2011 року на підтримку руху проти сирійського режиму. «Ми вивільнили думку людей, завдяки ЗМІ поклали кінець мовчанню. Підтримуємо тих, хто виступає за свободу слова і ризикує життям, щоб там на місці вести важку журналістську роботу. Намагалися розповсюджувати картинки з Сирії, знімали фільми про репресії та злочини режиму», - розповідає Шамсі Саркіс.
SMART створив у Сирії на підконтрольних повстанцям територіях низку медіа, зокрема друковані та радіостанції. Налагодив систему розповсюдження, займається навчанням журналістів – адже раніше в країні не було журналістики, що працювала би за професійними стандартами.
Участь у лабораторії взяла заступниця міністра інформаційної політики України Тетяна Попова. Вона говорила про дії міністерства на Донбасі, коротко розповіла про програму Мінінформполітики та Міноборони Embedded journalists.
Було також представлено дослідження американської компанії Pew Research Center, де визначалося ставлення громадян до демократії та громадянських свобод. Його провели в 38 країнах світу, у тому числі в Україні.
Зокрема було виведено Індекс сприяння свободі висловлювань. Українці отримали лише 2,85 бали з 8 можливих і перебувають по сусідству із такими державами як Йорданія, В’єтнам, Пакистан та Сенегал. Індекс демонструє ставлення громадян до можливих заборон з боку уряду на оприлюднення в ЗМІ певної інформації.
Зокрема, лише 12% українських респондентів відповіли, що підтримали б такі обмеження щодо великих політичних протестів. Однак 49% готові дати владі право не дозволяти поширювати інформацію, яка може дестабілізувати економічну ситуацію. І 73% вважає, що так само влада може чинити у випадку, коли йдеться про питання національної безпеки. Це навіть гірше за результат росіян: ті більш толерантні до заборони інформації про урядові протести (27%), але забороняти повідомляти про економічно чи безпеково чутливі питання хотіли би лише 39 та 50 відсотків відповідно.
Анатолій Марциновський, для MediaSapiens