Українських вчителів не звільнятимуть за вислів «Велика Вітчизняна війна». Але фейк продовжує просувати Медведчук

Українських вчителів не звільнятимуть за вислів «Велика Вітчизняна війна». Але фейк продовжує просувати Медведчук

11:46,
2 Листопада 2020
10619

Українських вчителів не звільнятимуть за вислів «Велика Вітчизняна війна». Але фейк продовжує просувати Медведчук

11:46,
2 Листопада 2020
10619
Українських вчителів не звільнятимуть за вислів «Велика Вітчизняна війна». Але фейк продовжує просувати Медведчук
Українських вчителів не звільнятимуть за вислів «Велика Вітчизняна війна». Але фейк продовжує просувати Медведчук
Лист про покарання для вчителів у МОН офіційно визнали підробкою, проте не всі політики взяли це до уваги.

21 жовтня в російських ЗМІ та на білоруських державних телеканалах з’явилася гучна новина — «в Україні запропонували наказувати вчителів за згадку про Велику Вітчизняну війну». Замість того вислову нібито необхідно вживати новий — «радянсько-німецька фаза Другої світової війни». А якщо вчителі ослухаються — їх звільнятимуть чи інформуватимуть про порушення правоохоронні органи.

Новину з одним і тим же заголовком поширили з десяток різних ресурсів і сайтів-сміттярок: news.rambler.ru, 46tv.ru, gazeta.ru, ren.tv, bagnet.org, e-gorlovka.com.ua, radiovesti.ru, theworldnews.net, uazmi.net, znaj.ua та інші, а також сайт телеканалу «112. Україна» та телеканал «Беларусь 1», де побільшало критики України та фейків про неї через білоруські протести.

Лист про зміни та покарання для вчителів історії нібито підписала заступниця міністра освіти Любомира Мандзій, а документ начебто потрапив у руки колишнього регіонала Олексія Журавка. Він опублікував його у своєму фейсбуку 19 жовтня.

Розглянути неякісну фотокопію документа складно, але більшість ЗМІ не робили навіть її скринів чи лінків на цей допис у соціальній мережі, посилаючись лише на слова самого Журавка. Цікаво, що на сторінці колишнього депутата більше немає цього допису.

Можливо, що він сам видалив його через те, що наступного ж дня після публікації, 22 жовтня, Міністерство освіти та науки України спростувало цю інформацію. «Фотокопія листа, що активно поширюється в соцмережах, щодо санкцій за недотримання вчителями історії України методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у ЗЗСО у 2020/2021 н. р. — підробка», — повідомило відомство, а в самих методичних рекомендаціях не згадується заборона на вислів «Велика Вітчизняна війна».

Лист має підроблені номер реєстрації та підпис Любомири Мандзій, повідомляє міністерство: в день, яким датований лист, чиновниця взагалі перебувала на лікарняному та не могла схвалювати жодні документи. 23 жовтня про цей фейк, поширюваний у російських та білоруських ЗМІ, розповіли також і фактчекери.

Але на цьому історія не закінчилась: того ж дня, коли новину вже спростували в МОЗ, вона з’явилася на сайтах каналів ZIK та NewsOne, якими володіє соратник Віктора Медведчука Тарас Козак, депутат проросійської партії «ОПЗЖ». Саме Медведчук став ньюзмейкером, повідомивши, що «влада хоче заборонити будь-яку згадку терміну "Велика Вітчизняна війна" в школах». Про це він заявив під час брифінгу в Кривому Розі, де відбулися заходи, присвячені 76-річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників.

Медведчук сказав, що вранці перед прибуттям на місце події, куди він летів разом із Вадимом Рабіновичем, йому дали копію того самого листа «за підписом якоїсь Любомири Мандзій. Це заступник міністра, людина з нацистськими поглядами, сміливо можна це стверджувати». Новини з цитатою Медведчука не зникли з його каналів після появи спростування, й досі доступні.

Ба більше, Медведчук активно просуває цей фейк як факт. Наприклад, під час візиту до Закарпаття 28 жовтня, в День визволення України від нацизму, він сказав: «У цей же час влада, з одного боку, забороняє вживання терміну "Велика Вітчизняна війна", з іншого боку інша влада, що пішла, заборонила використовувати георгіївські стрічки на нагородах. Сьогодні намагаються переписати історію, сьогодні ті, хто колись допомагав і перебував у посібниках фашизму, ті, хто шанує саме цю категорію людей, намагається взяти всю перемогу і те, що сталося у 41–45 роках, як свою заслугу», — сказав політик.

Цими словами Медведчук фактично дублює слова ексдепутата Журавка, який хоч і видалив свій перший допис про фейковий лист Мандзій, згодом дав інтерв’ю заблокованому в Україні сепаратистському ресурсу «Русская весна». «Думаю, що найближчим часом ми побачимо ще жорсткіші листи, так як їм (нинішній владі. — Ред.) треба утримувати свою владу і країну, що веде війну проти Донбасу та України», — чоловік процитував сам себе в соціальній мережі 28 жовтня.

Подібні вислови — цілком у дусі Журавка. Попри свою міграцію до Росії після подій 2014 року, він не втратив інтересу до України, яку називає своєю «улюбленою державою», та пишається отриманими від неї нагородами, зокрема «за співробітництво з внутрішніми військами МВС України» у 2004-му. У своєму фейсбуку чоловік робить дописи приблизно кожні дві години щодня. Його особливо дратують вшанування УПА і Степана Бандери в Україні, будь-які дії Петра Порошенка, та вже й Володимира Зеленського, та ситуація в рідному Херсоні, яку він чомусь ілюструє лише фотографіями неохайних смітників і безхатченків.

У Журавка цікаві уявлення про війну на Донбасі, яку він називає «громадянською». Його інші висловлювання, які нагадують вислови російської пропаганди та містять мову ворожнечі, вочевидь насторожують фейсбук-модераторів: судячи зі слів Журавка, його сторінку з п’ятьма тисячами друзів час від часу видаляють. А тому в нього є не менш активний інстаграм, де понад тисяча підписників, а віднедавна і ютуб-канал з аудиторією в понад 26 тисяч. Одне з найпопулярніших відео — ролик на 16 секунд під назвою «Україна помирає на очах».

Журавко буває в гостях на пропагандистському російському телеканалі «Звезда», й останнім часом активно коментує білоруські протести, лякаючи фотографіями з понівеченими ветеранами та закликаючи до миру. Цікаво, що попри схожість його висловів із риторикою «ОПЗЖ», сама партія здається Журавку ворожою. В  червні колишній депутат різко розкритикував Іллю Киву: тому на день народження подарували його ж портрет в образі Беніто Муссоліні.

Тоді Журавко закликав лідерів «ОПЗЖ», які саме збиралися їхати на Парад перемоги в Москву, «або засудити, або приструнити свого депутата». «Або ж визнайте, що фашисти для вас герої та радісно злийтесь в обіймах із фанатами фашиста Бандери!» — написав він, попередивши, що буде «питати» з політиків доти, доки йому не дадуть відповіді.

Судячи з усього, відповіді так і не було: проросійські «112» та ZIK не цитують цього ексрегіонала й не посилаються на нього. Однак продовжують розповідати вигадані ним фейки, попри офіційне спростування МОН.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Taras
14:02 / 02.11.2020
Медведчук просуває цю тезу "під час візиту до Закарпаття"? Так, назва "ВВВ" дуже "актуальна" якраз для Закарпаття, для якого війна почалася фактично 15 березня 39-го, жителі якого воювали в Угорській, Чехословацькій, Радянській арміях та в УПА після 45-го. А до УРСР область була приєднана в 46-му. І набирати закарпатців в 44-му і 45-му роках, тодішніх громадян Чехословаччини, в армію СРСР ніхто по військовим законам не мав ніякого права, на який всі просто насрали.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду