«Хвиля хейту в мережі дуже демотивує вчителів». Зоя Литвин – про телеуроки, гранти Сороса, помилки та цькування викладачів

«Хвиля хейту в мережі дуже демотивує вчителів». Зоя Литвин – про телеуроки, гранти Сороса, помилки та цькування викладачів

13:05,
16 Квітня 2020
6869

«Хвиля хейту в мережі дуже демотивує вчителів». Зоя Литвин – про телеуроки, гранти Сороса, помилки та цькування викладачів

13:05,
16 Квітня 2020
6869
«Хвиля хейту в мережі дуже демотивує вчителів». Зоя Литвин – про телеуроки, гранти Сороса, помилки та цькування викладачів
«Хвиля хейту в мережі дуже демотивує вчителів». Зоя Литвин – про телеуроки, гранти Сороса, помилки та цькування викладачів
Громадська спілка «Освіторія» та «Новопечерська школа», у якій знімають телеуроки, не отримували ніякого фінансування на проєкт «Всеукраїнська школа онлайн», а самі надали проєкту не гроші, а приміщення школи для зйомок.

На карантині Міністерство освіти і науки з партнерами, у тому числі, з громадською спілкою «Освіторія», запустили проєкт дистанційної освіти школярів «Всеукраїнська школа онлайн». Уроки транслюються в ефірі 12 загальнонаціональних телеканалів, на YouTube, Facebook, Megogo, Oll.tv. Проєкт одразу зіштовхнувся з хвилею критики – його критикували і за помилки, зроблені вчителями, і за вибір каналів, на яких він виходить.

Крім того, деякі ЗМІ розповсюдили інформацію, що до фінансування проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» нібито причетний філантроп Джордж Сорос – так, начебто отримання грантів на будь-яку діяльність від фонду «Відродження» є причетністю до «світової змови» та роботою на «світовий уряд». У Росії, Угорщині та проросійських українських ЗМІ вже давно поширюються конспірологічні теорії, де Сорос є головним антигероєм. В Україні до розповсюдження цих теорій змови причетні канали, що входять до холдингу соратника Віктора Медведчука, видання «Страна.ua», блогери Анатолій Шарій та Олеся Медведєва, низка анонімних телеграм-каналів і група депутатів від «Слуги народу», як-от Олександр Дубінський та його однодумці.

На прохання MediaSapiens співпрацю з «Освіторією» прокоментував Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»: «Ми залюбки співпрацюємо з «Освіторією» в окремих проектах, проте до телеуроків ми взагалі не маємо жодного стосунку. Будь-які згадки про причетність фонду «Відродження» до проєкту – це маніпуляція. Маніпулятори подають інформацію таким чином, що «Відродження» начебто може якимось чином впливати на діяльність «Освіторії», але це не так. Ми маємо точки перетину в декількох проектах, однак ми далеко не є їхніми основними донорами. «Освіторія» є самодостатньою, спроможною організацією, що проводить десятки різних проектів. І говорити про якусь залежність «Освіторії» від міжнародного фонду «Відродження» – фінансову чи організаційну – немає жодних підстав».

MediaSapiens розпитав голову «Освіторії», засновницю «Новопечерської школи» Зою Литвин про процес створення телеуроків, щоби прояснити деякі факти, якими маніпулюють українські медіа та блогери.

Зоє, чи отримувала «Освіторія» гранти від фонду «Відродження» та які саме програми фінансувалися за допомогою цих грантів?

— Ми працюємо із численними партнерами, до яких належать міжнародні та українські організації та компанії, у тому числі — фонд «Відродження». Перелік наших партнерів є на сайті osvitoria.org і сторінках наших проєктів. Ця інформація абсолютно відкрита, завжди такою була і буде, це не є жодним секретом або сенсацією. Ми завжди публічно говоримо про наших доброчинців та партнерів у своїх комунікаціях.

У 2017 році фонд «Відродження» надав грант у розмірі 534 600 гривень на підготовку тренерів для Нової української школи, яку «Освіторія» організувала на замовлення МОН. Кошти були витрачені протягом 2018 року на навчання 50 тренерів, які були відібрані на конкурсній основі з усієї країни, щоб надалі забезпечити перепідготовку для 22 000 учителів початкової школи. Окрім цього, у липні 2018 року фонд «Відродження» частково профінансував курс із підтримки інклюзії «Разом» — програму навчання педагогів і психологів, що працюють із дітьми з інвалідністю. Фонд покрив витрати у розмірі 100 000 гривень на проїзд і проживання учасників.

Громадська спілка «Освіторія» та «Новопечерська школа» жодного фінансування для «Всеукраїнської школи онлайн» ні від кого не отримувала. Так само жодного фінансування для «Всеукраїнської школи онлайн» ми не надавали. «Новопечерська школа» безкоштовно надала приміщення для зйомок. Це частина соціальної відповідальності школи та її філософії — віддавати, коли країна того потребує.

Які саме функції виконує «Освіторія» при створенні телеуроків? Хто відповідає за програму та інформацію, що міститься в цих уроках?

— Організаторами проєкту є Офіс Президента України, МОН та Комітет ВР з питань освіти, науки та інновацій, вони ж відповідають за організацію, програму, контент, продакшен і трансляції. «Освіторія» є партнером проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» у частині залучення вчителів — ми допомогли знайти частину викладачів у проєкт. Учителів залучали серед тих, хто відгукнувся на прохання МОН та «Освіторії» і, незважаючи на епідемічні ризики, погодився взяти участь у проєкті, був готовий до великого навантаження до 18 годин на день та мав змогу одразу включитися в роботу. Зараз у проєкті беруть участь 42 вчителі з різних шкіл.

Чому, на вашу думку, в телеуроках так багато помилок? Чи будуть вони виправлені?

— Команда проєкту неодноразово коментувала питання про помилки. Уроки запускалися буквально з «коліс», в авральному режимі, до 30 відео на день, без часу на редагування та коштів на редактора. Це — одна з найголовніших причин помилок. За перші два тижні було відзнято понад 260 уроків, і в декількох були допущені помилки. Наразі триває четвертий знімальний тиждень, відзнято близько 400 уроків, і організатори постійно працюють над покращенням процесу. Команда уряду залучила експертів, учителів-волонтерів, які безкоштовно редагують уроки колег та «ловлять» обмовки та помилки. Будь-хто, хто готовий долучитися, може звернутися до організаторів та запропонувати свою допомогу.

В Україні проєкт подібного масштабу створюють уперше, вчителі переважно не мають досвіду роботи перед телекамерами. Урок, проведений у класі з дітьми, та урок, відзнятий на камеру, — це принципово різні продукти, що потребують різних навичок. Ми надзвичайно вдячні кожному вчителеві, хто ризикнув та взяв на себе відповідальність, і вважаємо неприпустимим цькувати їх. Хвиля хейту, яка піднялася в мережі, дуже сильно демотивує вчителів.

Попри всю критику, цифри говорять, що на проєкт є запит: у перший же день трансляції уроки подивилося близько 3,5 мільйонів телеглядачів, за перший тиждень кількість переглядів на ютуб-каналі МОН сягнула 3,5 мільйонів. Окрім цього, і вчителі, й організатори, і партнери проєкту отримують багато схвальних відгуків та слова підтримки від безпосередньої цільової аудиторії — дітей та батьків.

Фото: womo.ua

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Сергій
15:07 / 16.04.2020
Ось плюси онлайн школи: можливість кнопкою на пульті зупинити урок, записати в зошиті що потрібно; якщо виникла необхідність - повернутися ще раз до роз'яснення матеріалу чи розв'язування задачі; жодний однокласник учня не відволікає, а вчитель з телеекрану не віволікається на зауваження порушникам дисципліни; можливість переглянути пояснення вчителя ще раз в будь який день. Раніше мій син "тупо" списував з дошки, поспішаючи за вчителем математики і дома мені доводилося завжди "дожовувати" ( я сам за фахом вчитель математики). Зараз він уважно слухає урок з телеекрану, має можливість зупинити відеопотік, виконати, нікого не наздоганяючи, завдання. Мені такі уроки більше подобаються, ніж ходіння на уроки математики в школу (протирання штанів). Ось якось так. (Тільки до чого тут Сорос, Тарасе?)
Сергій
14:50 / 16.04.2020
Велика подяка державним органам, організаторам, вчителям і всім причетним до створення такого проекту. У мене двоє школярів (6 і 8 клас). Тільки онлайн школа змогла організувати їхнє навчання. Але мені здається, що вчителі шкіл, які теж опинилися в незвичних для себе обставинах, не враховують графік, план уроків онлайн школи і продовжують нав'язувати на сайтах шкіл чи у інший спосіб свої плани роботи, розроблені влітку минулого року! Дуже хотілося б, щоб після кожного онлайн уроку були задані відповідні домашні завдання, які розглядалися на уроці. Я розумію, що кожна школа, кожний вчитель мали свої індивідуальні плани і вони не співпадають з онлайн школою. Але онлайн школа - єдиний механізм організації навчального процесу. На мою думку, МОН треба працювати з управліннями освіти на місцях (через онлайн), а останні - з учительськими колективами шкіл для наведення порядку. Я вже не говорю, що батьки божеволіють від різних вимог вчителів, від намагання самим навчити дитину і т.д. То окрема тема. Ще раз дякую!
старий вчитель
14:22 / 16.04.2020
Оті "уроки", що проводяться онлайн справляють подвійне враження . З одного боку зрозуміло, що табачники, гриневичі, новосади як люди, що були дуже далекі від освіти і тільки крали, не могли ні створити умов для реформи шкільної освіти, ні провести самі реформи. Педагогічне суспільство у школі ЗГНИЛО ! Воно займається виключно поборами з учнів та батьків і набивають кишені ! З другого боку , тепер ясно видно основну проблему школи - відсутність ЗНАНЬ У ВЧИТЕЛІВ ! Всі оті ранги, звання, нагороди, програми , "реформи" - фікція , що прикриває одне - тотальне невігластво вчительства та знищення освіти в країні ! Коли проблема зрозуміла то легше шукати шляхи її вирішення ! Якщо це потрібно владі ! Це єдиний плюс тих онлайн уроків !
Тарас
14:09 / 16.04.2020
Вся Україна продана на розграбування західним "Благодетелям" на чолі з Соросом та таких пройдисвитів як Порошенко! Читайте та вчиться у Т.Г. Шевченко - "За шмат гнилої ковбаси у вас хоть матір попроси - то продасте!"
Кость
14:06 / 16.04.2020
Гнилі відмазки. "Організаторами проєкту є Офіс Президента України, МОН та Комітет ВР з питань освіти, науки та інновацій" - просто нема такої ситуації, з якої б не вийшли з ганьбою писарчуки сценаріїв для псевдокавекашних сміхунів. Не виставляйте напоказ свою неосвіченість, недолугість та нефаховість, і ніхто вас не буде чморити.
Віталій
13:50 / 16.04.2020
16.04.2020р. 11 година. Телебачення 11 клас . Фізика.. Послухав викладача і дійшов висновку: з нього (можливо) був би гарний лаборант, але тільки не викладач! Не можна так тішити «знаннями» учнів! Термінологія, пояснення фізичних процесів (фотоефект, робота виходу електрону, суттєва неточність у поясненні хвильових «процесів», не знання (навіть тригонометричних) основ взаємин гармонійних коливань, тощо) дозволяє здійснити висновок — ТАКИМ ВИКЛАДАЧАМ НЕ МІСЦЕ У ШКОЛІ! Безперервний потік надання матеріалу, без необхідних пауз, щоби учень мав змогу опанувати сказане учителем, щоби у учня «улягалася» щойно отримана нова інформація – нагадує людину, яка кидає камінь за каменем у воду… і нічого при цьому не думає! Навіть Козьма Прутков і той свого часу писав: «Кидаючи камінь у воду — думай!» Якщо будуть отак сіяти «добре і вічне», то у Вузах таким учням нічого робити, якщо вони, учні, навіть випадково опиняться у їх стінах. Шкода. Дуже засмучений. Щоправда учням з такими знаннями не завадить збирати клубнику у Польщі, або доглядати за скотиною! В Бурковський, радіоінженер ( Одеський електротехнічний інститут зв’язку)
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду