Євген Якунов: «Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати»

Євген Якунов: «Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати»

00:00,
12 Травня 2014
3982

Євген Якунов: «Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати»

00:00,
12 Травня 2014
3982
Євген Якунов: «Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати»
Євген Якунов: «Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати»
Про важливість журналістських джерел інформації, власну базу експертів і пошук цікавих тем  – у майстер-класі редактора сайту інформаційної агенції «Укрінформ».

Медицина завжди цікавить читачів, навіть на фоні гострих політичних подій і соціальних проблем у державі. Люди шукають у текстах практичну інформацію – про нові ліки, методи лікування, складні операції, дані про лікарів – справжніх професіоналів. Такими висновками поділився керівник веб-сайту національного інформаційного агентства «Укрінформ», екс-головред популярної газети «Киевские ведомости» Євген Якунов із учасниками Школи медичної журналістики – навчального проекту НСЖУ та Громадської Спілки «Міжнародний Клуб Лікарів і Фармацевтів».

Євген Якунов більше 30 років працював у газетній журналістиці. Понад 18 років присвятив роботі в газеті «Київські відомості», в тому числі на посаді головного редактора. Це було перше незалежне приватне акціонерне видання в Україні. Виходило в світ з 1992 по 2010 рік, і довгий час очолювало рейтинг найпопулярніших ЗМІ країни. На сторінках газети постійно з’являлися журналістські розслідування. У тому числі й на медичну тематику. Поле для журналістської роботи було величезним: від теми медичних помилок, підняття цін на ліки до корупції в закупівлі препаратів… Щодня приходили цілі стоси листів від читачів: із проханням про допомогу, скаргами на проблеми в лікуванні.

«Це були матеріали, від яких у чиновників Міністерства охорони здоров’я боліла голова, а в читачів – з’являлися сльози на очах», – згадує Євген Васильович. І додає: «Основний принцип роботи журналіста – завжди стояти на сторожі прав людини. Навіть якщо відбувається конфлікт між людиною і державою, то треба захищати людину, бо держава завжди себе захистить. Ми тоді саме це й робили – захищали права звичайних громадян, у будь-яких сферах їхнього життя».

На посаді керівника веб-сайту «Укрінформ» Євген Якунов працює вже три роки. Розповідає, що основний контент сайту – суспільно-важлива, політична, резонансна інформація. Частина повідомлень – власного виробництва, частина – моніторинг інформаційних сайтів, у тому числі іноземних. Крім того, агенство має міжнародну редакцію з власними кореспондентами в різних країнах світу. Як зазначає Євген Якунов, сьогодні в зв’язку з подіями в Україні попит на інформацію став вищим, тому її обсяг на сайті збільшили.

«Якщо в жовтні в нас було 60 тисяч відвідувачів за добу, то коли почалися події в Криму – 360-380 тисяч. Сьогодні сайт відвідує 280-290 тисяч людей за добу. 4-5 відсотків читачів – із Криму. Кожен п’ятий читач – із Росії. Це для нас дуже важливо. Очевидно, росіяни відчувають брак інформації в своєму середовищі та шукають її у нас», – зауважує Євген Васильович.

У той же час медицина не перестає цікавити читачів, помічає Євген Якунов. Підходи до написання цієї теми в інформаційному агентстві та газеті сильно відрізняються. Пояснює: в агентстві потрібна дуже швидка реакція на події, що відбуваються. Тому тут пишуть не стільки про медицину, як про політику в галузі медицини. Високим читацьким попитом користуються матеріали про новинки в медичній науці – нові методи лікування, препарати. Загалом це пов’язано й із тим, що в нашій країні обмін даними про медичну науку знаходиться на дуже низькому рівні. У громадян немає доступу до інформації про нові винаходи, результати випробувань, сучасні медичні розробки.

У кожному регіоні можна знайти видатних лікарів, про яких варто написати

Відповідаючи на питання учасників семінару про те, які матеріали з регіонів можуть цікавити «Укрінформ», Євген Якунов говорить про два види інформації. Перша – події, які зацікавлять усіх українців, не лише місцевих: «Якщо ви пишете, наприклад, зі Львова, подумайте, чи будуть вас читати в Харкові чи Києві». Друга – життєва інформація, що зачепить людей за душу. Наприклад, брат врятував молодшого брата в пожежі – це всі прочитають.

Медична тема, яка завжди зацікавить ЗМІ (в тому числі інформагентство) – проведення унікальних операцій. «Зі своєї журналістської практики знаю: такі матеріали завжди викликають резонанс, їх усі читають. Для читача це досвід. Адже будь-яка людина підсвідомо читає пресу не тільки для того, щоби розважитися, а й для того, аби здобути досвід. Це обнадійлива інформація, позитив, – говорить Євген Васильович. – Пишіть про видатних лікарів. Зазвичай ми більше лаємо медиків. Але серед них в усіх регіонах є герої. Головне, щоби цей матеріал не був джинсою”, піаром. А якщо людина врятувала життя, провела унікальну операцію, розробила новий метод лікування – вона повинна стати героєм вашої публікації».

Медичним журналістам Євген Якунов радить зараз брати інтерв’ю з видатними українськими лікарями та науковцями, які дійсно є гігантами в своїй царині. Треба користуватися такою можливістю, поки вона є, поки можна спілкуватися з легендами при їх житті.

«Я, наприклад, дуже щасливий, що колись брав інтерв’ю в академіка Олександра Шалімова, в Миколи Амосова. З останнім вів бесіду на пробіжці під дощем. Це люди, після спілкування з якими ти сам стаєш рузумнішим на голову. 20 хвилин розмови й ти себе відчуваєш, ніби "став на плечі титану". До того ж, інтерв’ю з такими людьми підніме репутацію та рейтинг вашого видання на дуже високий рівень», – говорить Євген Васильвич.

Зазначає: завдяки Інтернету та соціальним мережам можливості журналістів зі столиці, регіонів та навіть районів сьогодні зрівнялися. Вони мають більше можливостей спілкуватися з провідними лікарями України, медичними експертами, отримувати ексклюзивну інформацію від них.

«Ви можете легко знайти лікаря в Фейсбук, заприятелювати з ним, написати свої питання та чекати на них відповіді. Але це не мають бути банальні, нецікаві запитання, на які він уже багато разів міг відповідати. Як і до будь-якого інтерв’ю, треба добре підготуватися. "Правильні" питання змушують подумати над ними. Якщо вони будуть цікаві, оригінальні, розумні, вам обов’язково дадуть відповідь».

Євген Якунов також радить звернути увагу на висвітлення таких тем, як робота лікарів у сільській місцевості, робота швидкої допомоги в регіонах та районах, досвід роботи місцевої влади по забезпеченню охорони здоров’я.

Медичному журналісту необхідна широка експертна база

Головне в сучасній журналістиці – комунікація, а не вміння писати, вважає Євген Якунов. Для цього в кореспондента повинні бути власні джерела інформації та велика експертна база – люди, які можуть коментувати події в різних сферах життя. Професійний медичний журналіст повинен згуртувати навколо себе та свого ЗМІ коло сильних медичних експертів.

«Ці люди мають бути чесні та не проплачені, з незаплямованою репутацією. Народу потрібні люди, яким вони можуть вірити, – зазначає Євген Васильович. – Я виступаю за те, щоби наші журналісти шукали експертів не лише в Києві, а й на місцях у регіонах. Я впевнений, що в обласних центрах є сильні медичні науковці, які можуть бути експертами з різних питань. Той засіб інформації, який згуртує навколо себе таку базу медичних фахівців, буде мати великий читацький попит, а відповідно й наклад».

Фото надані НСЖУ

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду