Від лікаря до журналіста

Від лікаря до журналіста

00:00,
23 Квітня 2013
3253

Від лікаря до журналіста

00:00,
23 Квітня 2013
3253
Від лікаря до журналіста
Від лікаря до журналіста
Писати про здоров’я автора «Української правди» Оксану Скиталінську надихнули курси з дієтології

Лікар, що стала популярним журналістом, Оксана Скиталінська – постійний автор інтернет-видання «Українська правда. Життя». Її основний фах – хірургія. Але свої статті вона присвячує не цій тематиці, а здоровому харчуванню та здоровому способу життя. Із хірурга пані Оксана перекваліфікувалася на дієтолога і водночас на журналіста. Тепер до неї щодня звертаються по коментарі колеги з інших ЗМІ. Про те, як вдалося реалізувати себе в медіа, як журналістам рятуватися від стресу і на що звертати увагу кожній людині, щоби бути здоровою, Оксана Скиталінська розповіла учасникам третього модулю Школи медичної журналістики. Захід, ініційований Національною спілкою журналістів, відбувся в Києві 16‑17 квітня.

Тривалий час пані Оксана працювала хірургом відділення шлунково-кишкових кровотеч Київської лікарні швидкої допомоги. Нині займається виключно дієтологією. Має власний сайт 100rokiv.com. Її матеріали про здоровий спосіб життя і здорове харчування – легкі й доступні, зрозумілі читачам і мотивують до дій. Можливо, тому що не радить того, чого не робить сама.

«Ви рідко побачите мене на підборах, я дуже багато ходжу пішки. Кожного дня, яка б не була погода, взуваю кросівки і йду бігати. Буває, навіть у дванадцять ночі. Коли є час», – розповідає лікар.

Але наголошує: про здоров’я і здоровий спосіб життя в Україні говорять надто мало. І самі люди не звертають уваги на те, як вони живуть і що їдять. У результаті щороку помирає майже 700 тисяч українців. І багатьох смертей можна було б уникнути, якби хворі вели інший спосіб життя.

«Я колись навіть свою статтю назвала Якби ковбаси говорили…”. Ми не задумуємося, що беремо з полиць магазинів. Бо якби продукти говорили, то ми прочитали б, що це “гіпертонічні чіпси” чи “онкологічна ковбаса”», – звертає увагу на проблему пані Оксана.

Зізнається: теми до матеріалів їй часто підказує сім’я. А стосуються вони тих проблем, що зачіпають кожну людину.

Писати ж пані Оксана вирішила після курсів із дієтології.

«Я працювала у відділенні шлунково-кишкових кровотеч. Там були дуже важкі хворі, які часто помирали. І я хотіла якось допомогти їм, виходжувати їх, розраховувати, яке оптимальне харчування їм потрібно. Пішла на курси з дієтології. Більшість інформації там стосувалася харчування загалом, але це мені настільки сподобалося, що вирішила далі займатися дієтологією. Багато речей довелося вчити заново. І тоді подумала: буду писати», – ділиться Оксана Скиталінська.

Зізнається: перші статті були кострубаті й нудні. Але вона перечитала безліч різноманітної, переважно іноземної періодики. Брала за взірець матеріали з BBC.

«Мій перший матеріал називався “Десятка кращих продуктів осені”. Я подзвонила в “Українську правду” і спитала: “Можна я буду вам писати?”. Мені сказали: “Ну пишіть”», – усміхається пані Оксана.

Журналістики, каже, ніде не вчилася й ніколи нічого не писала: «Свої перші матеріали читала своїм домашнім. А вони казали: “Усе прекрасно, тільки скороти втричі”. І так ще два рази. І поступово я відчула, що писати треба коротко, доступно і не вживати складних термінів».

Матеріали BBC вважає золотим стандартом: «Вони озвучують якусь проблему і дають цифри. Я теж намагаюся давати цифри, але називаю їх “страшилками”, бо це, як правило, якась невтішна статистика. Але вважаю: якщо давати страшилки, треба давати і якийсь вихід із ситуації. Обов’язково в матеріалах повинні бути практичні поради: що людям робити. До того ж, я часто подаю й рецепти, наприклад, “смузі молодості”… Щоб люди бачили, яку користь можна принести своєму організму».

На переконання пані Оксани, в матеріалах має бути фахова інформація, від спеціалістів. У своїй практиці вона стикалася з непрофесійним підходом журналістів. Розповідає: майже щодня дає журналістам коментарі, намагається нікому не відмовляти. Втім, приміром, львівська газета «Експрес» нещодавно перекрутила її коментар.

«Коментар стосувався вегетаріанства. Я попросила прислати текст на узгодження, поправила і відправила редакції. За кілька днів мені телефонує журналіст і каже: “Я не знала, що старшим людям зовсім не можна їсти риби і м’яса”, – ділиться пані Оксана. – Виявилося, що з мого коментаря взяли лише фрази, які стосувалися переваг вегетаріанства і майже не вказали на недоліки. А в реченні про те, що людям похилого віку треба харчуватися переважно овочами та молочними продуктами слово “переважно” поміняли на “виключно”»…

Тому Оксана Скиталінська наголошує: матеріали на медичну тематику треба звіряти з фахівцями, бо неправильний зміст може зашкодити читачеві чи глядачеві.

Майстер-клас Оксани Скиталінської відбувся в рамках модулю Школи медичної журналістики «Актуальні питання гемофілії». Захід відбувся в Києві 16‑17 квітня. Школа медичної журналістики – проект Національної спілки журналістів, що передбачає серію навчальних заходів для журналістів, які працюють над висвітленням медичної тематики. Проект реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та в партнерстві з фармацевтичними компаніями «Бакстер-Сі-Ай-Ес-Бі. Ві», Octapharma AG, Kedrion S.p.А., громадською спілкою «Міжнародний клуб лікарів і фармацевтів», Консорціумом «Менеджмент Консалтинг Груп».

Фото надані НСЖУ

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду