Кібербезпека українців під час війни: як зрозуміти, що гаджет зламано
12:21,
22 Червня 2022
3510
Кібербезпека українців під час війни: як зрозуміти, що гаджет зламано
12:21,
22 Червня 2022
3510
Будь-який пристрій може бути уражений шкідливим програмним забезпеченням, але не завжди користувачі можуть своєчасно розпізнати загрозу.
З початку російської агресії кількість кіберзагроз в Україні значно збільшилася. Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України надала поради щодо безпечного користування смартфоном або комп’ютером. «Будь-яка нетипова поведінка гаджета повинна насторожити», - закликають у відомстві та наголошують на моментах, що здаються особливо підозрілими.
Отже, потрібна консультація фахівця, якщо:
- Батарея дуже швидко розряджається за невисокої інтенсивності використання (у налаштуваннях пристрою можна перевіряти, які саме програми найбільше використовують заряд батареї).
- Гаджет значно уповільнив роботу.
- Фіксуються помилки в роботі комп’ютера чи смартфона. Наприклад, трапляються часті перезавантаження, раптові вимкнення.
- Раптове зменшився обсяг вільної пам’яті.
- Спливають вікна, реклама.
- З'являються програми чи додатки, яких власник особисто не встановлював.
- Гаджет самовільно змінює налаштуваня.
- Великий обсяг трафіку виходить від тих програм, що рідко використовуються.
- Самовільно вмикається Wi-Fi, геолокація навіть при відключенні опцій вручну.
- Надходять незрозумілі системні повідомлення.
- Самовільно працюють курсор чи клавіатури.
Щоб мінімізувати ризик зараження гаджета, Держспецзв’язку радить:
- Користуватися надійними програмами-антивірусами та регулярно перевірять пристрій на наявність загроз. Перелік відомих антивірусів, які викликають довіру в експертів, можна переглянути тут.
- Своєчасно встановлювати оновлення пристроїв (оновлення для операційних систем, програм тощо). Це забезпечує підвищення рівня безпеки та усуває виявлені недоліки системи. Рекомендації щодо оновлень регулярно публікує Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Держспецзв’язку.
- Завантажувати на смартфон додатки лише з офіційних магазинів додатків Play Market для Android та App Store для iOS, періодично перевірять їх перелік і дозволені доступи до даних. Видалять підозрілі додатки та програми, а також ті, яких ви не встановлювали особисто.
- Не використовувати «зламаних» версій платних програм, особливо з російських торентів. Вони містять вразливості.
- Відмовитися від російських програм і сервісів.
- Не завантажувати файлів із невідомих джерел або від невідомих чи малознайомих відправників. Шкідливий код можуть містити навіть файли, які мають вигляд безпечних – наприклад, як файли форматів .docx, xlsx тощо. Якщо потрібно завантажити такий файл – перед відкриттям його треба перевірити антивірусом із попередньо оновленою версією вірусної бази.
Нагадаємо, що Google назвав п’ять напрямків російських атак в інформаційній війні проти України.
Фото: CERT-UA
Читайте також
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.