Pegasus: США звинуватили компанії з Ізраїлю, Росії та Сінгапуру у торгівлі інструментами для кіберзлочинів та ввели проти них санкції
Pegasus: США звинуватили компанії з Ізраїлю, Росії та Сінгапуру у торгівлі інструментами для кіберзлочинів та ввели проти них санкції
США звинуватили чотири компанії з Ізраїлю, Росії та Сінгапуру у торгівлі інструментами для несанкціонованого доступу до інформації та ввели щодо них санкції, які забороняють постачати цим компаніям американські технології та продукти. Офіційну інформацію розміщено на сайті міністерства торгівлі США.
Під санкції потрапили дві ізраїльські компанії (NSO Group і Candiru, обидві займаються розробками інструментів для кібершпигунства), а також російська Positive Technologies та сінгапурська Computer Security Initiative Consultancy (COSEINC).
У заяві міністерства торгівлі США йдеться, що NSO Group і Candiru «розробляли та постачали шпигунські програми іноземним урядам, які використовували ці інструменти для незаконного стеження за чиновниками, журналістами, бізнесменами, активістами, науковцями та співробітниками посольств». Продаж таких технологій, вказано у відомстві, дозволяв проводити репресії та чинити тиск на дисидентів за кордоном.
Московська компанія Positive Technologies, яка займається розробками у сфері IT-безпеки, у списку санкцій Мінфіну США перебуває з квітня – за «підтримку кіберпрограми російських спецслужб». Компанія відкидає звинувачення.
Нагадаємо, що ізраїльська компанія NSO Group розробила мобільний застосунок Pegasus для стеження за терористами, які потенційно загрожують державній безпеці. Pegasus, на відміну від інших шпигунських програм, встановлює повний контроль над пристроєм: мікрофоном, камерою, всіма додатками, зокрема й тими, які використовують наскрізне шифрування. Вона також краде всі паролі. Власник смартфона, «інфікованого» шкідливою програмою, не бачить жодних змін у його роботі.
Однак Pegasus використовували для стеження за політиками, журналістами, активістами і правозахисниками в понад 20 країнах. 18 липня 2021 року опублікували результати журналістського розслідування «Проєкт Pegasus», до якого було залучено 16 редакцій. ЗМІ отримали список із 50 тисяч телефонних номерів – потенційних цілей стеження – з кількох десятків країн. У понад 1000 випадків вдалося ідентифікувати власників цих номерів: це політики, адвокати, журналісти і правозахисники. Зокрема у списку потенційних цілей виявилися більше 180 журналістів, включаючи керівництво Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press, Reuters та інших світових ЗМІ. Як заявляють автори розслідування, стеження вели спецслужби не менше десяти країн, серед яких Мексика, Угорщина, Казахстан, Азербайджан, Бахрейн, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія, Індія та Об'єднані Арабські Емірати.
Фото: «Вікіпедія»