Пласка земля і теорія змови: як ютуб поширює псевдонаукові відео
Пласка земля і теорія змови: як ютуб поширює псевдонаукові відео
Як ютуб сприяє поширенню роликів, які пропагують конспірологічну теорію про пласку землю? Таким питанням задаються журналісти BBC у своєму новому сюжеті. Вони знайшли чоловіка на ім'я Дейв, який захопився цією антинауковою теорією саме під час перегляду роликів на платформі.
«Це Дейв. Він твердо вірить, що наша планета — пласка, не кругла», — йдеться у сюжеті.
Чоловік називає ютуб головним засобом, який допомагає йому дізнаватись про теорію пласкої землі більше, адже «по телебаченню такого не показують». Він припинив дивитись телевізор, почав цікавитись темою висадки американців на Місяць і шукав відповідні ролики на платформі, присвятивши вивченню цієї теми кілька років. Врешті відео про пласку землю ютуб став показувати Дейву у списку рекомендованих.
Ешлі Ландрем, професор Техаського технологічного університету, пояснює:
«Спершу відео про пласку землю відхиляли (в ютубі — Ред.). Вони вважають це дезінформацією та вирішили розвінчувати ці міфи, створюючи власні відео, які руйнували б такі міфи. Тоді там переглянули вже існуючі відео про пласку землю і почали досліджувати цю тему».
Але поки результатів дослідження немає, каже вона, «відео про пласку землю треба приймати».
Тим часом прихильник конспірологічної теорії Дейв каже, що всі його друзі по інтересам дізнаються інформацію про пласку землю саме на ютубі. Він зізнається, що вже втратив кілька друзів у реальному житті, але «знайшов багато нових друзів-прихильників теорії пласкої землі в ютубі».
Експрацівник ютуба, інженер програмного забезпечення Гілойм Хаслот каже: раніше у ютубі вважали, що розділ «кращі відео» допомагатиме тримати увагу людей. Відео про пласку землю рекомендували частіше, бо думали: такі відео набирають більше переглядів, і люди дивляться більше реклами.
«Припускали, що чим довше людина дивиться відео, тим воно їй цікавіше. Та це не так», — каже він.
В той же час представники платформи ютуб сказали журналістам, що «такі відео не завжди порушують їхні правила, але в компанії працюють над тим щоб знайти їх було складніше». Також там додали, що вже рекомендують такі відео меншій кількості людей.
Після виходу цього сюжету BBC новий виконавчий директор ютуба у Великій Британії Бен Мак Оуен Вілсон сказав, що ютуб «працює над розвінчанням дезінформації та теорії змови», та деякі методи врегулювання цього питання можуть сприйняти за цензуру.
Критики ютуба кажуть, що у списку рекомендованих відео алгоритми платформи показують часто саме «сенсаційні» відео та псевдонаукові ролики про теорію змови. Пан Вілсон це спростовує. Він вважає: такий алгоритм навпаки «розширює горизонти» користувачів та «не дає затягнути вас у кролячу нору».
Тим часом прихильник теорії про пласку землю Дейв каже, що однодумців у нього стає все більше. Три роки тому він поїхав на зустріч таких людей Шефілді, і їх було всього троє. А недавно побував на конференції (прихильників псевдонаукових теорій — Ред.) у Денвері, і там зустірв вже 800 однодумців.
Також стало відомо, що Ютуб дасть можливість керувати розділом рекомендацій.