Спецвипуск подкасту «А»: «Що таке цей загадковий РДУГ?»
Жовтень — місяць підвищення обізнаності про розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ). Особливості розвитку та виховання дітей із РДУГ стали темою четвертого випуску подкасту «А» від фонду «Голоси дітей». До обговорення запросили клінічну психологиню, консультантку з когнітивно-поведінкової терапії, маму хлопчика, який має РДУГ, Юлію Завгородню. Про це повідомили автори подкасту на сторінці благодійного фонду «Голоси дітей» у фейсбуці.
«РАС + РДУГ. Такий набір абревіатур досить часто трапляється у дітей з аутизмом. Коли до розладу спектру аутизм супутньо додається ще й розлад дефіциту уваги з гіперактивністю. Ще те комбо! Але ще частіше РДУГ буває сам по собі. І дітям, а потім і дорослим, які мають цей розлад, насправді ой як не просто, — написала ведуча подкасту Олена Пшенична. — Це про них кажуть “невиховані / буйні / шило в дупі / неконтрольовані / безвідповідальні / гаволови”… список стереотипів можна продовжувати. На жаль, про РДУГ суспільство проінформоване, можливо, ще менше, ніж про аутизм. Жовтень — місяць обізнаності щодо РДУГ. І ми вирішили поговорити про нього в нашому подкасті».
З психологинею Юлією Завгородньою обговорювали:
- Як працює мозок дитини з РДУГ, і чи відрізняються його вияви в хлопців та дівчат.
- Що робити із соціальним соромом, який відчувають батьки нейровідмінних дітей.
- Що буде, якщо не працювати з дитиною, а чекати, що «переросте».
Згідно зі світовою статистикою, близько 5% дітей мають розлад дефіциту уваги з гіперактивністю. Через недостатню обізнаність суспільства люди з таким розладом нейророзвитку та їхні родини часто стикаються з упередженнями.
РДУГ є одним із розладів нейророзвитку, він з людиною на все життя. Часто люди із РДУГ також мають аутизм, тому що ці розлади спричинюють ті самі гени. Так сталося, зокрема, у сина Олени.
У дитини з РДУГ інакше працює мозок: фронтальна лобна кора розвивається з певним уповільненням, сіра речовина має меншу ширину, менша кількість і стабільність зв’язків між нейронами.
«Затримка певних ділянок мозку становить мінус 2–3 роки порівняно з нейротиповими дітьми. Це стосується психоемоційного розвитку», — пояснила Юлія Завгородня.
До основних ознак цього розладу належать такі.
- Надзвичайна рухливість: здається, що дитина не зупиняється ні на мить.
- Нездатність довго зосереджувати увагу на якихось речах, зокрема на навчанні, але може годинами складати Lego.
- Емоційна дисрегуляція: «вибуховість», певна імпульсивність у поведінці.
- Протестна поведінка: невиконання вказівок батьків та інших дорослих.
Якщо хлопцям із РДУГ характерні активність і метушливість, то дівчатам — неуважність, розсіяність, перемикання уваги. Тому частіше розлад діагностують хлопцям, а його вияви в дівчат стереотипно вважають «дівочою поведінкою».
Відмінності в роботі мозку спричинюють проблеми з самоконтролем: дитині важко всидіти на місці, зосередитись, розважливо реагувати. РДУГ виявляється в усіх сферах життя дитини: вдома, у садочку чи школі, дитячому майданчику, секціях і гуртках. Та за підтримки батьків і фахівців з часом можна набути всіх потрібних навичок.
«Якщо в дитини помітили ознаки РДУГ, потрібно звернутися до психіатра — тільки він може встановити діагноз. Не бійтесь, що діагноз — це клеймо. Не діагностуючи, уникаючи, чекаючи, що “переросте”, ми направду забираємо в дітей можливість комфортніше для себе й суспільства дорослішати», — пояснила Олена Пшенична.
Прослухати подкаст можна на платформі «Ютуб» — за посиланням та платформі Spotify — за посиланням.
Фото: БФ «Голоси дітей» / фейсбук