Рівень мови ворожнечі в соцмережах у Словаччині підстрибнув до 60% після замаху на прем'єра
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Рівень мови ворожнечі в соцмережах у Словаччині підстрибнув до 60% після замаху на прем'єра
Упродовж доби після замаху на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо рівень поширення мови ворожнечі в усіх проявах у коментарях у соцмережах підскочив до нового історичного максимуму — 60%. У «спокійних» для суспільства обставинах кількість хейтерських коментарів не перевищувала 13,62%. Про це повідомила словацька моніторингова агенція, що з 2022 року відстежує соцмережі за допомогою інструментів штучного інтелекту elv.ai.
«Те, що ми побачили вчора, шокувало нас усіх. Цілком природно, що під час важливих подій у нашому суспільстві ми спостерігаємо зростання активності в соціальних мережах. Ми спостерігали, що під час виборів і спортивних заходів рівень токсичності в дописах значно зростає. Напад на прем’єр-міністра Фіцо підняв рівень ненависті в соціальних мережах до рівня, якого ми ще не бачили», — повідомив гендиректор elv.ai Якуб Шустер.
Зростання рівня мови ворожнечі у словацькому суспільстві після нападу на прем'єра Роберта Фіцо
Для моніторингу були відібрані профілі понад 60 медіа та громадських організацій у Словаччині, під повідомленнями яких було зафіксовано загалом 71 818 коментарів, причому рівень ненависті досягав 21,62%.
«Порівняно з найбільш токсичним днем в історії наших вимірювань під час нещодавніх президентських виборів 16 квітня 2024 року ми побачили зростання токсичності в онлайн-середовищі Словаччини до 60% у зв’язку з нападом на прем’єр-міністра Словаччини. Це тривожні цифри», — додав Шустер. Він уточнив, що тоді було опрацьовано 105 710 коментарів у словацькому та чеському сегменті соцмереж.
Одразу після замаху на прем’єр-міністра Роберта Фіцо 15 травня міністр внутрішніх справ Матуш Шутай-Ешток закликав словаків на своїй фейсбук-сторінці утриматися від поширення агресивного та фейкового контенту про це. І звернувся до медіа з проханням вимкнути коментування цієї теми на офіційних інтернет-платформах та постійно модерувати коментарі в соцмережах.
Президентка Словаччини Зузана Чапутова в дописі в соцмережі X у середу попередила, що «мова ворожнечі в онлайн-дискусіях призводить до розпалювання ворожнечі у суспільстві».
I am shocked. We are all shocked by the terrible and vile attack on Prime Minister Robert Fico. We may not fully comprehend yet the seriousness of what has happened today. The shooting of the Prime Minister is first and foremost an attack on a human being — but it’s also an… pic.twitter.com/CrP6icgsWy
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) May 15, 2024
16 травня понад 20 журналістів провідних словацьких медіа записали відеозвернення до словацьких політиків не роз’єднувати суспільство: «Ми закликаємо політиків не роз’єднувати суспільство і не шукати відразу винних. Зараз час об’єднатися. Ми всі повинні намагатися розрядити ситуацію. В іншому випадку напруга та насильство будуть зростати».
- Читайте також: Росія намагається використати замах на Фіцо в дезінформаційній війні проти України та Словаччини, — Центр протидії дезінформації
Нагадаємо, 15 травня прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили пострілами в місті Гандлова біля будівлі, де відбулося засідання кабінету міністрів країни. Після замаху він перебував у небезпечному для життя стані. Куля влучила у живіт та руку Фіцо, зачепивши важливі органи.
Підозрюваного в замаху одразу затримали правоохоронці. За даними місцевих медіа, нападником може бути 71-річний мешканець міста Левіце, член Асоціації словацьких письменників Юрай Цинтула.
Згодом словацький журналіст-розслідувач Саболча Паньї повідомив, що Юрай Цинтула міг бути пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci. У своєму твітері (X) журналіст виклав два скриншоти дописів з фейсбук-cторінки Slovenskí Branci, на яких видно того ж чоловіка, який стріляв у Фіцо.
Словацькі медіа та соцмережі поширили відео, на якому чоловік, схожий на письменника Юрая Цинтулу стверджує, що вчинив замах на Фіцо, бо не згоден з політикою уряду, зокрема з тиском на медіа та спробою ліквідувати суспільний мовник RTVS.
Зранку 16 травня стало відомо, що операція Роберта Фіцо минула успішно, й прем’єр більше не перебуває в небезпечному стані.
Президент України Володимир Зеленський засудив замах на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо і закликав не допустити, щоб «насильство стало нормою в жодній країні, у жодній формі та в жодній сфері».
Фото: elv.ai, European roma rights centre