Буря з пустелі. Українські медіа повідомили про пилову бурю, яка накриває країну
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Буря з пустелі. Українські медіа повідомили про пилову бурю, яка накриває країну
Сьогодні, 1 квітня, уранці Український гідрометеорологічний центр повідомив, що хвиля тепла із Західного Середземномор'я принесла з собою й пил з африканської пустелі Сахари, та прогнозується, що він розпорошуватиметься над більшістю областей України. Низка онлайн-медіа, передаючи цю інформацію, дали некоректні заголовки, застерігаючи аудиторію про небезпеку «пилової бурі» з Сахари. Про це повідомили фактчекери громадського проєкту «По той бік новин».
У ранковому повідомленні Укргідрометцентру, опублікованому у фейсбуці, йшлося: «Хвиля тепла із західного Середземномор'я, яка принесла до нас аномально високі температури повітря останніми днями, захопила ще пил із Сахари (це добре видно на супутниковому знімку з платформи EUMETSAT). Мешканці західного регіону могли спостерігати це ще вчора, а сьогодні він пошириться на більшість областей України. Небо буде тьмяним».
Скриншот супутникового знімку з платформи EUMETSAT, представлений Укргідрометцентром, що демонструє поширення хвилі теплого повітря із Західного Середземномор'я
У зв'язку з цим метеорологи порадили: «зачиняйте вікна, пил може бути шкідливим для людей з респіраторними захворюваннями, осіб похилого віку та дітей».
Проте, як звернули увагу фактчекери «По той бік новин», цю «екзотичну» новину в низці випадків подали з некоректними заголовками про «пилову бурю» з Сахари.
Наприклад, Varta1: «Україну накриє пилова буря».
Скриншот інформаційного повідомлення Varta1 за 31 березня
Znaj: «На Україну суне справжня пилова буря та аномальне тепло: прогноз погоди на тиждень».
Скриншот ранкового інформаційного повідомлення Znaj за 1 квітня
Також про це некоректно повідомили Київська міська державна адміністрація («До Києва йде пилова буря із Сахари»), видання «Тексти» («Пилова буря з пустелі Сахара вже в Україні») і ютуб-канал «Фабрика новин» («Буря накрила всю Україну»).
Скриншот з пошуковика Google за 1 квітня
Через дві години Укргідрометцентр на своїй сторінці у фейсбуці уточнив, що забрудненість повітря пустельним пилом не може вважатися пиловою бурею, якщо немає відповідної інтенсивності вітру впродовж тривалого часу.
«Для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 м/с, а тривати це має 3 години й більше. Синоптики Українського гідрометцентру не очікують посилення швидкості вітру, а отже і бурі цього разу не буде. Будь ласка, не плутайте легке погіршення видимості через пил із небезпечним стихійним явищем. Не уявляйте зайвого і не панікуйте», — пояснили метеорологи.
Редакція «Тексти» та КМДА, як повідомили фактчекери, відкоригували заголовки відповідних повідомлень.
Скриншот оновлення заголовку та інформації редакцією «Тексти»
Далі Укргідрометцентр оприлюднив ще одне повідомлення, в якому виклав детальне роз'яснення про поширення теплого повітря з північної частини Африки, із яким переноситься й пил.
Застереження Укргідрометцентру
«Цей пил створює ефект затуманеного неба, в приземному шарі може спостерігатися імла. Концентрації пилу не перевищують гранично допустимих норм», — ідеться в цьому повідомленні.
За повідомленням Укргідрометцентру, найближчої доби така ситуація утримається в більшості областей країни, лише в західних областях завтра вдень атмосферний фронт зумовить дощі, а 3-4 квітня дощі пройдуть на більшій частині території країни, зміниться повітряна маса, якість повітря поліпшиться.
На основі уточнювальних повідомлень, загальноукраїнські онлайн-медіа, як-от «Українська правда» та NV, створили повідомлення, які закликають аудиторію не панікувати: «Без паніки: пилова буря українцям не загрожує, — синоптики», «В Укргідрометцентрі заспокоюють: “пилової бурі” із Сахари не буде».
Однак, попри уточнення метеорологів, окремі медіа не прибрали «загрозливе» попередження про пилову бурю з Сахари із заголовків.
Зокрема, редакція агентства УНН, котра попередила про пилову бурю 31 березня, 1 квітня по обіді подала для читачів новину, в якій вжила те саме словосполучення: «Небо в Україні стане тьмяним. Скільки триватиме пилова буря та як її пережити».
Залишили без змін заголовки, в яких попереджають про пилову бурю, також онлайн-видання Znaj та «Кременчуцький Телеграф», котрі посилалися на інформацію Метеорологічної станції Бориспіль.
Фото: ілюстративне / Укргідрометцентр