В Україні запустили Національний корпус кримськотатарської мови
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
В Україні запустили Національний корпус кримськотатарської мови
В Україні запустили Національний корпус кримськотатарської мови (НККМ) — найбільшу електронну колекцію текстів кримськотатарською, що охоплюють різні жанри та історичні епохи. Електронна база сприятиме розвитку філологічних досліджень та проєктів з використанням кримськотатарської мови, повідомила пресслужба Мінреінтеграції.
«Корпус є комплексним інструментом дослідження мови, а також фундаментом для впровадження кримськотатарської в операційних системах, онлайн-перекладачах, програмах перевірки правопису. Це практичний інструмент для лінгвістів, студентів, а також розробників, які створюватимуть системи та проєкти з використанням кримськотатарської мови», — зазначили в Мінреінтеграції.
Створення НККМ було ініційовано Мінреінтеграції у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022–2032 роки. Проєкт реалізовує громадська організація QIRI’M Young за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа, та Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Робота над створенням Корпусу тривала рік та об’єднала близько 30 учасників у різних куточках України та світу. Було проаналізовано понад 900 матеріалів, зокрема художня й наукова література, періодичні видання.
«Даний проєкт покликаний стати важливим кроком для збереження та розвитку кримськотатарської мови. За допомогою бази даних НККМ можуть створюватися нові електронні словники, а також програми для виправлення та машинного перекладу текстів кримськотатарською мовою. Такі напрацювання сприятимуть популяризації мови як у повсякденному житті, так і у науковій, літературній сферах. Крім того, лінгвістична база НККМ розширить можливості кримськотатарської мови на міжнародних технічних та освітніх майданчиках», — зазначили в Національному корпусі кримськотатарської мови.
Завдяки Національному корпусу кримськотатарської мови користувачі можуть:
- дослідити контекст використання слів;
- знайти архаїзми/неологізми;
- дослідити найпоширеніші та найрідкісніші колокації;
- проаналізувати особливості мови конкретного автора і багато іншого.
Крім того, НККМ є потужним інструментом розвитку лексикографії. Його можна використовувати:
- для пошуку найбільш ілюстративних прикладів вживання слів при створенні тлумачних словників;
- для аналізу вживаності слів у різні епохи при створенні історичних словників;
- для автоматичного визначення і опрацювання мови системами машинного перекладу та перевірки правопису.
Фото: НККМ