Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
ПЦУ схвалила перехід на новий календар з 1 вересня
Православна церква України у середу, 24 травня, провела архиєрейський собор, на якому затвердили її перехід на новоюліанський календар. За це проголосувала більшість єпископів, лише один був проти, ще один — утримався. Про це повідомило ВВС.
Перехід ПЦУ на новий календар відбудеться з 1 вересня. Відтак Різдво парафіяни ПЦУ відзначатимуть 25 грудня, а не 7 січня. Так само змістяться й інші свята, дати яких стало визначені: Покрова припадатиме на 1 жовтня, Водохреще — на 6 січня, а Миколая — на 6 грудня.
УГКЦ та ПЦУ одночасно 1 вересня перейдуть на новий стиль для неперехідних свят, але збережуть чинну пасхалію — святкування Великодня. Це означає, що дата святкування Воскресіння Господнього надалі визначатиметься за старим стилем. Також Трійцю святкуватимуть на 50-й день після Великодня. Такий перехід зі старого юліанського календаря на новий без урахування Великодня називають «новоюліанським».
«Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення непросте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали — але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії», — зазначив митрополит Епіфаній, коментуючи ухвалене рішення.
Перехід ще має затвердити помісний собор церкви 27 липня 2023 року. Однак предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній сказав ВВС, що питання вже вирішене і перехід відбудеться.
«Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть таку можливість — календарну реформу обіцяють проводити без примусу, поступово і усвідомлено», — повідомили у ПЦУ.
Також Православна церква України має намір звернутися до держави перенести державні свята, які були прив'язані до релігійних.
«Звернемось до влади, щоб узгодити державні свята та церковні. Наприклад, це стосується дня державності на день пам'яті святого Володимира 28 липня, а тепер це буде 15 липня. Це ж стосується Покрови. Будемо просити переносити», — розповів митрополит Епіфаній.
Нагадаємо, рішення про перехід на новий календар з 1 вересня УГКЦ ухвалила на архиєрейському синоді в лютому. В УГКЦ уже підготували новий календар для вірян.
Додамо, торік у застосунку «Дія» проводили опитування про дату святкування Різдва в Україні. Абсолютна більшість респондентів обрали 25 грудня.
За даними соціологічної групи «Рейтинг», станом на кінець 2022 року майже половина українців підтримувала перенесення святкування Різдва на 25 грудня. Кількість тих, хто підтримує цю ідею, істотно зросла за останній рік.
Фото: ВВС