Як професійні редакції вчаться знімати вертикальне відео

Як професійні редакції вчаться знімати вертикальне відео

13:02,
20 Лютого 2016
7147

Як професійні редакції вчаться знімати вертикальне відео

13:02,
20 Лютого 2016
7147
Як професійні редакції вчаться знімати вертикальне відео
Як професійні редакції вчаться знімати вертикальне відео
У пошуках нових можливостей відеозйомки ключові медіа звернулися до формату, який досі чи не найбільше висміювали — вертикального відео. І хоча чимало креативних співробітників ЗМІ та онлайн-платформ переосмислили своє бачення композиції зображення в новому форматі та встигли поекспериментувати, вони досі не дійшли згоди стосовно того, який спосіб такої зйомки є найліпшим.

Тим не менш, ще чотири роки тому на YouTube з’явилося жартівливе відео Vertical Video Syndrome — A PSA, на якому герої розповідали про хворих «синдромом вертикального відео». Комедійний скетч невдовзі став напрочуд популярним в англомовному інтернеті — з тих пір його подивилися понад 7 мільйонів разів. Ідея ролику полягає в тому, що більшість екранів - горизонтальні, тож як би користувачі, які знімають вертикальне відео, не старалися, воно все одно виглядатиме погано — хоча би тому що очі у людей розташовані горизонтально, а не вертикально:)

Відео викликало бурхливу дискусію в інтернеті, в результаті якої чимало користувачів дійшли висновку, що авторам мобільних додатків слід узагалі зоборонити вертикальну зйомку.Невдовзі Google заборонила вертикальну зйомку в своєму додатку Camera для Android, інші розробники почали просто автоматично перетворювати вертикальні відео у горизонтальні, а Vine та Instagram запропонували компроміс - помістили відео у квадрат. Також була створена цікава і корисна утиліта Horizon Camera, за використання якої відео завжди лишається горизонтальним, незалежно від того, як користувач нахиляє камеру. 

Проте ми постійно стаємо свідками (а подеколи й учасниками) того, як речі переосмилюються.

Журналіст Джозеф Ліхтерман (Joseph Lichterman) у статті «Вертикальне відео стає усе популярнішим, та немає єдиної думки щодо того, як його найліпше знімати» (Vertical video is becoming more popular, but there’s no consensus on the best way to make it) для NiemanLab розповідає про те, як провідні медійні організації відкривають для себе зйомку у вертикальному форматі і які виклики породжує таке рішення.

«Блукаючи горами, які розкинулися над Отта (Норвегія), містечком із населенням близько 1700 осіб у чотирьох годинах їзди на північ від Осло, команда норвезького суспільного мовника NRK усвідомила, що має вдатися до нового підходу у зйомці перспективи, який додав би документальній стрічці інтерактивності», — пише журналіст.

У рамках масштабних зусиль компанії, покликаних поліпшити мобільну стратегію, документальний фільм про те, як Отта адаптувалося до центру біженців, що відкрився в зачиненому готелі, знімався вертикально з використанням камери, яку повернули на 90°.

«Коли ви ходите норвезькими горами, бачите, яка там краса. І ви звикли бачити пейзажі в горизонтальному режимі», — сказав керівник проекту NRK Кім Янсон (Kim Jansson).

«Потрібно відкоригувати свій спосіб мислення. Думаєш: гаразд, нам треба відрізати ліву й праву частини, та що ж слід зробити, аби воно “працювало” вертикально? Ми використали дерева, щоби показати людям, наскільки високими є об’єкти: наскільки великі гори, наскільки високі будівлі, — розповів він. — Так можна отримати іншу перспективу. Слід лише трохи змінити спосіб свого мислення, щоби побачити можливості, яких не дає горизонтальна зйомка».

Оскільки споживання інформації з мобільних пристроїв продовжує зростати, ЗМІ, особливо ті, що публікують свої матеріали на Snapchat Discover, щоби оптимізувати свій контент для перегляду на телефонах, починають звертатися до вертикального відео — формату, раніше активно висміюваного.

На думку аналітика Марії Мікер (Mary Meeker), тепер читачі використовують вертикально орієнтовані пристрої 30 % часу порівняно з 5 % у 2010-му. До того ж, спеціально адаптоване для вертикального споживання відео на Snapchat щоденно набирає понад 7 мільярдів переглядів.

І навіть попри те, що медіа від National Geographic до Mashable та Vox створюють вертикальні відео, немає консенсусу в тому, яким є найкращий спосіб його виробництва. Деякі організації, як-от NRK, вирішили розвернути свої камери та знімати вертикально, тимчасом як інші припасовують зняте традиційним горизонтальним способом відео до вертикального формату.

Зйомка вертикально може супроводжуватися простими логістичними проблемами (зокрема, як закріпити камеру боком на штативі), пише автор, та неортодоксальна орієнтація змушує виробників змінювати композиції й техніки кадру незалежно від того, як було знято відео.

«Апаратура в чомусь є каменем спотикання для тих, хто намагається використовувати традиційну камеру для створення вертикального відео», — каже Адам Себайр (Adam Sébire), співзасновник фестивалю вертикального відео (Vertical Film Festival) в Австралії, який опублікував посібник із вертикальної зйомки.

Не лише створення, а й публікація вертикального відео може бути викликом. Відеоплеєр NRK не пристосований до вертикального формату, тому розробникам довелося швидко створити новий спеціально для фільму про біженців. YouTube лише минулого літа оновив свої мобільні додатки, щоб уможливити вертикальне відтворення на весь екран.

Зручність у відтворенні вертикального відео на Snapchat — одна з причин, чому різні медійні організації зосередилися на цій платформі. National Geographic був одним із перших видавців на Snapchat Discover. Видання адаптувало деякі горизонтальні відео для Snapchat, але й створювало деякі нові відео, як-от регулярні вікторини, у вертикальному форматі.

Джеймс Вільямс (James Williams), керівник відділу цифрового відео National Geographic, зміг подолати сприйняття вертикального відео, як «формат, у якому мама знімає собаку на задньому дворі», тож команді довелося подумати над тим, як найліпше обрамляти історії вертикально.

«Впродовж своєї кар’єри звикаєш працювати з певними розмірами, — каже Вільямс. — Ви вчитеся використовувати цей простір ефективно, знаючи, як налаштувати композицію, на чому сфокусуватися. Переосмислити сприйняття речей настільки, щоби враз відсікти боки зображення, було найбільшим викликом для мене. Був період експериментів, а також було відчуття полегшення від того, що ми таки можемо розповісти великі історії у нових вимірах».

Для вертикальної зйомки National Geographic встановлює камеру на бік, однак у такому разі неможливо надалі редагувати й обробляти відео, змінювати розміри кадру. Тимчасом як із відео, знятим горизонтально та адаптованим для вертикального формату, можна здійснювати численні маніпуляції.

У Mashable вирішили, що найліпше знімати горизонтально. У свої перші дні на Snapchat Discover Mashable намагався знімати вертикально, використовуючи камеру на мобільному телефоні або розвертаючи цифрову однооб'єктивну дзеркалку (DSRL) боком. Та згодом вони таки дійшли висновку, що зніматимуть усі відео горизонтально, каже креативний директор Mashable Джеф Пітріелло (Jeff Petriello).

«З погляду якості й можливості трансформувати контент у найбільшу кількість форматів, горизонтальна зйомка на камеру 4К виявилася найбільш ефективною», — сказав він. 

Креативний директор зауважив, що лише третина контенту Mashable у вертикальному форматі вимагає зйомки на камеру. Решта, зокрема анімаційний контент, створюється за допомогою таких програм, як Adobe After Effects.

Для свого каналу на Snapchat Discover Vox також переважно використовує анімацію. Коли ж ідеться про відеозйомку в режимі реального часу для Snapchat Discover, Vox знімає горизонтально. Якщо ж Vox знімає інтерв’ю в студії, відеооператор розміщує об’єкт у центрі кадру, щоби згодом легко відкоригувати відео для вертикального формату.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду