Формат GIF як мистецтво

Формат GIF як мистецтво

10:05,
27 Червня 2015
17480

Формат GIF як мистецтво

10:05,
27 Червня 2015
17480
Формат GIF як мистецтво
Формат GIF як мистецтво
Про роль GIF у візуальній журналістиці, типи циклічних роликів та онлайн-інструменти їх створення — у короткому посібнику з використання GIF-ок.

«Анімовані GIF-ки у візуальній журналістиці: мистецька школа та найкращі поради» — матеріал із такою назвою був опублікований на сайті Readfold.com. Його автори, Саванна Найлз та Одрі Сіден, спільно з командою MIT Media Lab's Center for Civic Media, ґрунтовно описали переваги та вади цього формату та способи їх використання в журналістиці. MediaSapiens пропонує скорочений переклад цього матеріалу. 

Зображення та рухомі зображення — ключові «точки входу» для користувачів, які хочуть детальніше розібратися в історії. Відео найкраще підходить для відтворення нюансів і людського боку історії, оскільки показує реальні місця й зосереджується на обличчях, голосах та безпосередньому сприйнятті події. Однак монтаж відео вимагає часу, уваги й технічних навичок. Ці ресурси обмежені в соціальних мережах, вкладках браузерів, мобільних пристроях, де ми знайомимося з новинами побіжно.

Від візуальних журналістів вимагають готувати матеріали, які підходять для показу на різноманітних пристроях, звідки ми черпаємо інформацію. Їх просять створювати «резонансні зображення», які зберігають свою виразність і в високій якості, і як картинки для другорядних інформаційних потоків.

У відповідь візуальні журналісти шукають можливостей реалізації між і за межами відео та нерухомих зображень. Для цього вони використовують файли GIF (Graphics Interchange Format) та схожі на них циклічні ролики як медіум, що зберігає одночасно привабливість відео та переконливість нерухомих зображень.

GIF-ки створені для швидкості: вони короткі, циклічні, беззвучні. Завдяки виразності й легкості передавання, їх дедалі частіше розміщують у статтях та поруч із заголовками. Візуальні журналісти починають робити GIF-ки на місці події.

Це — короткий посібник із використання GIF-ок у візуальній журналістиці. Він містить огляд типів GIF, а також засобів і методів їхнього створення. 

Типи GIF

Останніми роками у творчому й технологічному розвитку GIF відбулися зрушення. Нижче ми подаємо опис декількох видів цього графічного формату на основі власних спостережень за використанням їх у журналістиці.

«Емоційна історія, стиснута до своєї суті»

Такі медіаресурси, як Buzzfeed та Medium, використовують GIF як засіб розбивки відео на найкумедніші та найбільш пам'ятні уривки, щоб висвітлювати події максимально повно. Американський фотограф Ендрю Фелпс (Andrew Phelps) писав у статті Nieman Journalism Lab, що літні Олімпійські ігри — 2012 продемонстрували чіткий розподіл використання різних видів GIF, і наголосив, що цей інструмент став повноцінним і стратегічним знаряддям журналістики.

Він аналізує висвітлення цієї події, щоби проілюструвати унікальну здатність GIF виокремлювати відео, щоб додати до історії пояснення, емоції чи розважальні елементи.

Досконалі циклічні ролики

Останніми роками з'явилися нові типи GIF у форматі циклічних роликів, що відрізняє їх від інших способів стиснення відео. Довкола «досконалих петель», що забезпечують плавну нескінченну анімацію «без склейок», сформувалися цілі онлайн-спільноти. Стирання неприємного стрибка у «склейці» GIF (переходу від останнього кадру до першого кадру GIF-ки, коли вона відтворюється знову і знову) дає відшліфовану картинку.

Досконалі кільцеві ролики здатні імітувати природній рух у реальному світі, як штучний стрімінг. Часто цей ефект заворожує. Він подібний до вічного двигуна, що кидає виклик нашому внутрішньому розумінню динаміки у фізичному світі.

Цей вид GIF часто використовують у редакційних статтях, щоб додати їм емоційної глибини або викликати в читачів переживання. Скажімо, колонка ресурсу Medium із матеріалом про спалах лихоманки Ебола в Ліберії супроводжувалася серією циклічних роликів GIF із зображеннями постраждалих від лиха.

Атмосфері зображення

Циклічні ролики мають більш спокійний підвид — довгі, іноді «безшовні» кліпи, що ілюструють фон історії, задають тональність. Ці зображення часто супроводжують історії як динамічні «шапки». З подібними циклічними роликами дедалі частіше експериментують такі видання, як The New York Times і The Boston Globe.

2012 року NYT опублікувала удостоєний Пулітцерівської премії матеріал Snow Fall  («Снігопад»). Він відкривався повільним роликом із зображенням сніжинок, що кружляють на вітрі. Критики високо оцінили інноваційне використання рухливих зображень за привнесення в матеріал «витонченого штриха», що додав йому емоційності та кінематографічної глибини. Того ж року NYT видала серію Still Life («Натюрморт»), у якій автори описали свої улюблені літні місця навколо Нью-Йорка.

Зображення миттєвості

Ще один вид циклічних GIF дістав назву «зображення миттєвості», або «кінематографічні зображення» (cinemagraphs). Він підкреслює місце GIF десь між фото та відео. Під час постійного прокручування статичні й динамічні елементи накладаються один на одного. Вони більше нагадують рухомі фото, лінзовидні листівки, а не відеокліпи.

Особлива «позачасовість» цих зображень надзвичайно цінна для відтворення крихкості й неповторності миттєвості. Їх часто використовують у модельній фотографії або створюють зі сцен із улюблених фільмів.

Їхня популярність зростає. Швидше за все вони почнуть з'являтися в нових контекстах і поряд із новинними матеріалами.

Створення GIF-ок: фактор часу

GIF більшою мірою, ніж відео, варіюються за критерієм часу. Їх можна створити, аби скоротити час, необхідний для перегляду ключової сцени із відео, щоб показати її негайно. Деякі GIF-ки можуть подовжити цю миттєвість до нескінченності й за допомогою своєї циклічності заворожити глядачів.

Художниця й критик Селлі Маккей (Sally McCay) вважає, що GIF-зображення характеризує самодостатній ефект, що посилюється завдяки близькій відстані під час перегляду між очима глядача та монітором. Заворожливі циклічні ролики, стверджує, вона, тимчасово віддаляють нас від сприйняття події як скороминущої. Однак деякі з них через динамізм та порівняно низьку якість нагадують прямі трансляції й цим самим посилюють ефект тимчасовості того, що вони зображують.

Фактор емоцій і співпереживання

Особливо у візуальних новинах циклічні ролики здатні викликати сильні емоції та запам’ятовуватись. Оскільки деякі GIF-ки зачаровують нас і утримують нашу увагу довше, ніж прості зображення, вони можуть спонукати до емоцій і співпереживань. GIF може надати динаміки певній сцені та зменшити дистанцію між глядачем і тим, що зображено.

Фактор уваги

GIF-ки — це рухливі зображення, призначені для короткочасної уваги, характерної для читання онлайн. Вони швидші й лаконічніші, ніж відео. В цьому плані GIF-ки та відео наражають глядачів на ризик відволіктися від супровідного тексту. Вони яскраві та стислі і сприяють тому, що глядач лише пробігає текст очима — добре це чи погано.

Фактор авторства

Відхиляючись від усталених правил відео, GIF часто створюють проблеми в галузі авторського права. Ньюзруми зі штатними візуальними журналістами, такі як The New York Times та Medium, можуть створювати GIF та циклічні ролики з власного контенту або спеціально знімати відео з цією метою, уникаючи ризику порушення авторських прав чи плагіату. Однак громадські журналісти, блогери та активісти, як правило, не мають доступу до оригінального контенту, а тому користуються фрагментами з інших джерел.

Автори GIF від самого початку привласнювали чужий контент і продовжують це робити. Адже зображення в даному форматі надзвичайно легко передавати. Тут стирається джерело, і його важко визначити — на відміну від відео в YouTube, які можна вилучати, пославшись на DMCA (Акт про авторське право у цифрову епоху).

Оскільки GIF часто є короткими витягами з інших джерел, у багатьох країнах це не вважається порушенням законів щодо інтелектуальної власності.

Однак у майбутньому ситуація може змінитися, оскільки GIF-ки стають дедалі потужнішим медійним засобом. Наприклад, 2014 року на чемпіонаті світу з футболу блогер, який відтворював забиті голи у форматі GIF майже в реальному часі, отримав судову заборону.

Фактор довіри

Зображення у форматі GIF викликають асоціації, що можуть підірвати бренд і цінності ресурсу або загрожувати їхньому сприйняттю читачем як чесної журналістики. Вони мають в онлайн-медіа «репутацію» приманки для кліків чи розваги.

Створення GIF

Зйомка на місці

Зйомку спеціально для GIF-ок, схоже, чекає тенденція до стабілізації картинки за допомогою штативів або постпродакшну та ретельне врахування динамізму зображення. Кадри з мінімальним рухом радше годяться для фото, а перенасичені рухом — для відео. Зйомка для GIF зводиться до фіксації спокійної сцени з одним чи з кількома рухомими елементами в кадрі.

Створення GIF із відео

Існує чимало способів створювати GIF-ки з відео. Переваги використання онлайн-інструментів — це їхня доступність, мультиплатформовість та швидкість у роботі. Чимало онлайн-інструментів дозволяють користувачам вводити YouTube-посилання, обирати початок і кінець відео та експортувати анімовані GIF-ки.

Такі сайти як GIFsoup та плагін для Chrome Jiffy дозволяють миттєво створювати GIF-ки, просто вказуючи посилання на YouTube. MakeAGif дозволяє створювати GIF з YouTube, а також завантаживши відео чи зображення, або зображення з веб-камери.

MemeCenter допомагає обрізати, коригувати розміри та додавати до зображень тексти. Він також містить таймлайн-редактор, що дозволяє будувати GIF із непослідовних фрагментів відео. GIFpal — це швейцарський ніж GIF-майстрів. Він пропонує безліч додаткових редакторських можливостей, зокрема, редагування кольору та прокрутка назад.

Нещодавно сайти, що розміщують GIF — такі як Imgur, Giphy і Gfycat, а також YouTube — запропонували власні інструменти для створення зображень  у цьому форматі. 

Стиснення файлів

По-перше, GIF-ки — це не завжди найкращий спосіб розміщення циклічних зображень в онлайні. Іноді доцільнішими можуть бути інші формати файлів. Серію кадрів можна зберегти у форматі .mp4 і .gif., однак ці два ролики матимуть різну якість, яскравість та швидкість програвання. Хоча їхній контент буде ідентичним, кожен файл зберігатиме дані залежно від методу стиснення.

Йдеться про співвідношення між якістю зображення файлу та його розміром. Створення GIF із відео призводить до відчутної втрати якості зображення, оскільки його метод стиснення передбачає, що кожен кадр анімації матиме лише 256 кольорів. Через обмеження якості, притаманні формату GIF, він не завжди є найкращим засобом, зокрема, для розміщення циклічних роликів у новинах.

Перевага GIF-ок у тому, що їх легко передавати: вставляти як картинки в браузери і, відповідно, обмінюватися ними на багатьох платформах. Однак для великого за обсягом та/або якісного контенту більше підходить вставлений відеоплеєр із прихованою контрольною панеллю.

Відео у форматі .mp4 пропонують красивіші, яскравіші та якісніші циклічні відео файли, але програють у можливостях для розповсюдження.

Яке майбутнє у GIF?

Оскільки GIF продовжує розвиватися як один із напрямів візуальної культури, з’являються нові спроби забезпечити автоматичне створення зображень та циклічних роликів у цьому форматі. Вільно доступні програми MoviePy і LoopFindr використовують алгоритми для автоматичного виявлення ідеальних циклічних роликів.

Досконаліші розвідки у Microsoft включають створення циклічних роликів шляхом визначення незалежних циклів у динамічних фрагментах відео, а також компонування цих несинхронізованих уривків згідно з побажаннями користувача.

Проводилися також дослідження в компонуванні статичних і динамічних зображень для створення подібного до кінематографічного «миттєвого зображення».

Ці ініціативи та інші дослідження наводять на думку, що не за горами ще досконаліший інструментарій для створення зображень у форматі GIF. Невдовзі він може стати доступним на комерційній основі або у вільному доступі для візуальних журналістів і дизайнерів.

Підсумки: корисні поради

Поради, які узагальнюють найкраще з практичного досвіду використання GIF-ок у візуальній журналістиці:

GIF-ки можуть бути дуже конкретними, підсумовуючи історію чи ключовий момент на відео, або загальними, задаючи тон чи настрій.

GIF-ки можуть викликати у глядачів сильні емоції та співпереживання. Подумайте над тим, чи вартують ваші GIF-ки часу й уваги аудиторії.

Зважайте на авторство зображення, яке ви використовуєте для створення GIF.

Знімаючи для GIF на місці події, зосередьтеся на стабільних кадрах із мінімальною динамікою.

Можливо, замість GIF іноді краще використати інший формат.

Переклав та підготував Аркадій Сидорук

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду