15 онлайн-інструментів для продуктивної роботи над текстом

15 онлайн-інструментів для продуктивної роботи над текстом

11:14,
28 Березня 2015
23224

15 онлайн-інструментів для продуктивної роботи над текстом

11:14,
28 Березня 2015
23224
15 онлайн-інструментів для продуктивної роботи над текстом
15 онлайн-інструментів для продуктивної роботи над текстом
Більшість програм та додатків спрямовані на одну ціль — уникнути відволікань на соціальні мережі та інтернет-сайти.

«Ті з нас, хто може сидіти в кріслі, не відволікаючись упродовж годин, опановуючи предмети та створюючи нові речі, будуть керувати світом — тимчасом як решта шалено та марно намагатиметься дати раду твітам, повідомленням та іншим безкінечним втручанням», — так написав письменник Ерік Бейкер.

Існує багато онлайн-інструментів для підвищення ефективності при роботі з текстом. Частина з них стосується редагування та організації тексту. Інша частина — і цей напрям розвивається — спрямована на те, щоб запобігти відволіканням користувача. В цьому іронія нашого ІТ-часу: друкарські машинки давно вже замінили сучасними комп’ютерами та планшетами, але нові онлайн-інструменти спрямовані якраз на те, щоб обмежити використання додатків.

Комп’ютер пропонує неймовірну кількість способів змарнувати час. І, мабуть, кожен журналіст, науковець і письменник знає, як важко спокійно написати частину тексту, не зазираючи у Фейсбук, не клацаючи на лінки…

Отже, якщо заплановано роботу над великою статтею чи твором — про які інструменти варто знати?

Блокування сайтів

Якщо вам бракує сили волі не відвідувати певні сайти, застосуйте жорсткий метод. Наприклад, додатки до браузерів. Для Google Chrome — це StayFocusd. Додаток показує, скільки часу ви провели на певному сайті. В налаштуваннях можна поставити ліміт для певних сайтів — наприклад, не більше години. Після того як цей час завершиться, сайт не можна буде відкрити. Або ж узагалі можна заборонити деякі сайти (встановити заборону на певний час чи окремі дні). Ще один популярний додаток для Chrome, який виконує ті самі функції — це Nanny.

Для Firefox найпростішим додатком є Block Site, він дозволяє лише заборонити певні сайти. Додаток для Firefox LeechBlock схожий на Stay focused, у ньому можна встановлювати обмеження для груп сайтів.

Для користувачів Mac найвідоміший додаток такого типу — SelfControl. Крім того, користувачі Mac можуть спробувати додаток Anti-Social: якщо його увімкнути, всі соціальні медіа буде для вас заблоковано.

Для любителів відкрити 50 вкладок у браузері теж є вихід — додаток для Chrome Controlled Multi-Tab Browsing. У ньому можна встановити для себе максимальну кількість відкритих вкладок, а якщо спробуєте відкрити більше — доведеться щось закрити. Цей інструмент дозволяє краще концентруватися на завданні. Користувачі FireFox можуть спробувати додаток із такою ж функцієюWindow and Tab Limiter.

Краще організувати свій час в онлайні може допомогти програма RescueTime. Вона має дві версії — основна платна та простіша безкоштовна. В основній версії програма щодня надсилатиме вам звіт онлайн-активності (в безкоштовній — щотижня): які сайти ви відвідали, скільки часу на них витратили. Програма може виконувати й функцію блокування. Втім, цей інструмент сподобається не всім, адже кількість «продуктивних» годин на тиждень може виявитися несподівано малою.

Як змусити себе писати текст

Якщо кожен абзац ледве народжується з-під клавіатури, є сервіси для заохочення друкування. Наприклад, 750 words. Він підходить для тих, хто має написати якусь велику роботу — дослідження чи статтю. Зареєструвавшись на сервісі, ви «укладаєте угоду», що будете щодня друкувати 750 слів. Якщо ви це зробите, сайт нараховує вам бали, а також бонусні бали за роботу впродовж кількох днів поспіль. На сайті можна бачити рейтинг усіх користувачів — очевидно, розробники сподіваються на дух суперництва учасників.

Сайт Written? Kitten!видає нагороду за певну кількість написаних слів (100, 200, 300 — можна виставити в налаштуваннях) — фотографію котиків. Інший інструмент Write or Die 2 —підійде для тих, у кого міцні нерви.

Можна налаштувати, скільки слів ви маєте друкувати за певний проміжок часу. На екрані ви бачите, як швидко наближаєтесь до мети. Якщо план виконується, програма може показувати вам приємні зображення (їх потрібно завантажити попередньо); якщо ж ви робите паузи й не вкладаєтесь у дедлайн — починають лунати неприємні звуки, а в режимі «Камікадзе» програма почне «видаляти» вже написаний текст, якщо користувач надто довго розмірковує. Деякі сценаристи й письменники зізнавалися, що користуються цією програмою — оскільки відчувають, що потрібний текст уже «в них у голові», необхідно лише викласти його на папір.

Щоби звести до мінімуму відволікання під час роботи, можна скористатися перевіреним методом «Помідора». Це спосіб тайм-менеджменту, розроблений ще в 1980-х роках, назву він свою отримав на честь кухонного таймера-помідора. Його суть проста: перед виконанням певного завдання поставити таймер на 25 хвилин, впродовж цього часу працювати й не відволікатися. Далі зробити перерву на 5 хвилин і продовжити. Після четвертого помідора зробити перерву на 30 хвилин. Цей принцип застосовують онлайн-програми та мобільні додатки. Найбільш зручні Tomato.es, Tomighty, Pomodairo, FocusBooster, додаток для Android PomLife Lite та для iPhone Flat Tomato. Є цілий сайт,присвячений цьому методу.

Чистий простір

Існує ціла низка інструментів, які допоможуть оформити ваш екран у мінімалістичному стилі — тобто залишити користувача сам на сам із текстом, сховавши всі інші програми, вкладки, документи… Наприклад, безкоштовний текстовий редактор FocusWriter — тут є лише обране вами тло й текст. Щоби з’явилася панель завдань, слід підвести мишку до верхнього краю екрана — можна налаштувати зовнішній вигляд програми, обрати різні заставки, шрифти, кольори.

Схожі програми — WriteMonkeyтаIsolator і Whrite room (для користувачів Mac).Мабуть, найприємніший інтерфейс має програма OmmWriter. У ній дещо більше функцій, покликаних створити середовище для душі — є колекція музичних композицій, які сприятимуть зосередженню, можна обрати звуки при натисканні клавіш. Мінус програми в тому, що вона платна — однак любителі технічної естетики високо оцінюють її та незмінно включають у топ інструментів для авторів.

Створити приємніше середовище допоможе й така програма, як F.lux. Це фоновий додаток, що регулює яскравість вашого екрана, відповідно до сходу й заходу сонця. Це особливо корисно для тих, хто працює за комп’ютером ввечері або вночі — після заходу сонця яскравість екрану зменшується й кольори стають спокійнішими.

Більш ніж Word

Тим, кого не захоплює мінімалізм, стануть у нагоді текстові редактори, що для багатьох письменників уже замінили Microsoft Word — ідеться про Scrivener та Ulysses III (для Mac). Їх неможливо не згадати, якщо вести мову про продуктивність роботи над текстом. Scrivener ідеально підходить тим, хто працює над великою статтею — журналістською чи науковою, або над книжкою. Його головна перевага — досконале управління структурую документа. Кожен текст у ньому можна представити як набір декількох фрагментів: їх можна редагувати, додавати туди різні матеріали (зображення, посилання, pdf-файли), об’єднувати й переміщувати. Кожен фрагмент може мати різний статус (ескіз, чернетка, редагований варіант), по завершенню роботи всі вони об’єднуються в один текст. Приємним є оформлення редактора — фрагменти тексту можна переглядати у вигляді коркової дошки для нотаток та у вигляді планувальника.

Шаблони в програмі потішать тих, хто працює над великими роботами — для сценаріїв, наукових статей, романів. Можна, наприклад, створити картки з інформацією про персонажів чи місця дії роману. Для журналістів такі функції теж можуть бути корисними, адже вони часто мають справу з великими масивами інформації. Мабуть, єдиний суттєвий мінус таких редакторів, як Scrivener — те, що спочатку треба витратити чимало часу, аби вивчити його нескінченні можливості та призвичаїтися до інтерфейсу. Багато користувачів сходять із дистанції ще на початку освоєння програми, інші переконують, що після такого редактора вордом користуватися вже неможливо.

Для когось усі ці онлайн-хитрощі можуть виглядати смішно — мовляв, якщо є бажання щось написати, то напишеш будь-де, незважаючи на всі відволікання. З іншого боку, можна пригадати відомих письменників, які теж вигадували різноманітні способи, аби змусити себе працювати. Так, можна знайти інформацію, що Віктор Гюго під час роботи над «Собором Паризької Богоматері» наполовину підстриг собі волосся на голові та бороду, а ножиці викинув у вікно. Він це зробив для того, щоб не відволікатися від роботи й нікуди не виходити — змушений був лишатися вдома, допоки волосся не відросте. Дивацтва були і в інших письменників — не кажучи вже про поширену залежність від кави, тютюну чи наркотичних речовин. Тож цілком можливо, що якби вони жили в наш час, теж би завантажили собі кілька онлайн-інструментів :) Або скористались би простішим, але чи не найефективнішим способом — вимкнути інтернет і заховати подалі смартфон.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
фото: learntocodewith.me
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду