Фільми з героями-курцями нав'язують дітям поганий приклад: дослідження
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Фільми з героями-курцями нав'язують дітям поганий приклад: дослідження
Автори дослідження, Доктор Джеймс Саржент (James Sargent) з Гейзельської школи медицини США та його колеги, відштовхувалися від такої гіпотези: перегляд фільмів з героями-курцями збільшує вірогідність того, що глядачі також почнуть курити.
У пошуках емпіричних доказів дослідники проаналізували 500 стрічок, які вийшли в прокат останніми роками, серед них: «Залізна людина», «Місія нездійсненна 3», «Ранго» та інші. Виявилося, що в більшості з них так чи інакше з’являються тютюнові вироби.
У дослідженні взяли участь 6, 5 тис. американських дітей віком від 10 до 14 років. Їм було запропоновано подивитися 50 випадково вибраних кінофільмів, а потім пройти тестування.
В результаті, навіть ті діти, що з самого початку були проти куріння, після перегляду виявили лояльне ставлення до нього. Інші же, а саме від 33% до 49% з них, підтвердили, що ймовірно спробують сигарети протягом найближчих років.
Науковці також помітили дивну закономірність: чим менший рейтинг був у фільму, тим менша кількість опитаних відзначала своє бажання спробувати курити. Так, в деяких випадках показники бажаючих знижувалися до 18%. Це свідчить про те, що авторитетність кінострічки має велике значення і для наслідування поганих звичок.
«На даний момент встановлено, що вплив куріння в кіно на дітей є потужним засобом нав’язування поганого прикладу. І чим раніше цей впив почне здійснюватися та чим довше продовжуватиметься, тим, відповідно, активніше запозичуватиметься», – стверджує доктор Джеймс Саржент.
Науковець вирішив піти далі в своїй розвідці та припустив, що найбільш касові фільми в США, власне, і регулюють куріння в країні. Адже кінематограф здатен нав’язувати приховано, створюючи образи, які хочеться наслідувати не тільки дітям.
Тим не менш, Метью Фарреллі (Matthew Farrelly), вчений з Північної Кароліни, виступив опонентом цього дослідження, зауваживши, що «зв'язок між кінофільмами та курінням в реальному житті був значно перебільшений».
Проте вчені дійшли згоди у тому, що результати нового дослідження однозначно свідчать про важливість батьківського контролю фільмів, які переглядає їхня дитина.
«Дієти можуть бути не тільки для тіла, а й для розуму. Батькам слід влаштовувати такі «інформаційні дієти» своїм дітям», – коментує доктор Джеймс Саржент.
Повний текст дослідження можна знайти в американському науковому журналі Рediatrics.
Переклад: Марія Фронощук