Офіційний маніфест із вимогами «жовтих жилетів» виявився фейком — розслідування «Української правди»

storage.googleapis.com

Як йдеться в публікації, одним із першоджерел поширення начебто маніфесту від протестувальників став непопулярний французький сайт Le Libre Penseur.

«За даними SimilarWeb, цей сайт за відвідуваністю у Франції займає місце всередині п'ятої тисячі з показником близько 600 тис. відвідувань щомісяця. Для порівняння, топові французькі видання Le Figaro та Le Monde відвідують у середньому близько 85-90 млн разів на місяць. Тобто згаданий сайт перебуває на задвірках французького Інтернету», — пише пан Братущак.

Джерело зображення: «Українська правда»

Інформацію про цей список вимог поширили народні депутати України та багато українських видань: УНІАН, «День», «Левый берег», «Дзеркало тижня» тощо. Також розказали про нього і такі телеканали, як «1+1», 5 канал, ICTV, NewsОne.

Джерело зображення: «Українська правда»

«Частина з українських ЗМІ робили акцент на тому, що "жовті жилети" вимагають виходу Франції з ЄС та НАТО. І це, ймовірно, найважливіший момент у медіаоперації проти України, до якої може бути причетна Росія», — йдеться в публікації.

Разом із тим, для телеканалу NewsОne джерелом інформації про маніфест став Twitter-акаунт під ніком Ruslana Boshirova. Автор розслідування зазначає, що під ним може писати українська піаністка Валентина Лісіца, яка після агресії Росії проти України стала на бік РФ.  Вона їздила виступати на окупованих територіях Донбасу та писала в Twitter проросійські пости.

Джерело зображення: «Українська правда»

На думку Олексія Братущака, у такої операції Кремля може бути декілька цілей: підготовка до медіаоперації, під яку могли перевірити шляхи поширення інформації; проведення медіаоперації в цілому або одного з її етапів.

Джерело зображення: «Українська правда»

Разом із тим, французьке видання Le Monde наголошує, що «існує кілька списків вимог «жовтих жилетів», жоден з них не був одностайно схвалений, щоб вважатись консенсусним серед тих, хто вважає себе частиною руху».

Зараз у Франції триває розслідування щодо можливого впливу Росії на рух «жовтих жилетів». Вже виявили 600 проросійських акаунтів у Twitter, які поширювали інформацію про французькі протести.

Нагадаємо, нещодавно у Франції ухвалили закони проти фейків і пропаганди. «Детектор медіа» детально писав про те, як саме французька влада планує боротися з інформаційними маніпуляціями.

comments powered by Disqus