Криза суспільного мовлення Європи: іспанський RTVE бере кредити і продає майно

00:00,
15 Липня 2013
629

Криза суспільного мовлення Європи: іспанський RTVE бере кредити і продає майно

00:00,
15 Липня 2013
629
Криза суспільного мовлення Європи: іспанський RTVE бере кредити і продає майно
Однією з перших серед суспільних мовників Європи постраждала колись потужна іспанська телерадіокомпанія RTVE – Radio Television Espanola. Як пише The Hollywood Reporter, колись вона була «титаном мовлення»: вона була лідером Європи за кількістю міжнародних угод, зокрема з Голівудом. Проте зараз, як пише видання, RTVE «ходить по лезу бритви».

Проблеми почалися у 2010 році та були пов’язані з наслідками світової економічної кризи. Першими від них постраждали комерційні мовники. Уряд зробив рішення «відірвати шматочок» від потужного суспільного мовника з метою підтримки комерційних каналів: було вирішено заборонити рекламу під час фільмів та інших програм на каналах RTVE, щоб частина потенційного прибутку перейшла до тих, хто тоді цього потребував.

Міністр фінансів Іспанії Крістобаль Монторо (Cristobal Montoro) тепер визнає, що цей крок, зроблений ще попереднім урядом, був помилкою. Наразі він закликає керівництво компанії знайти дієву модель фінансування, а також особисто пообіцяв забезпечити додаткові $37 млн у бюджет RTVE, які надходитимуть за рахунок нових спонсорських і рекламних контрактів.

При цьому, рекламний ринок Іспанії наразі падає. Доходи комерційних мовників упали на 1,5%, RTVE ж втрачає до 5%. І ситуація продовжує псуватися.

Тим часом бюджет RTVE продовжує скорочуватись. У 2011 році суспільний мовник втратив зі свого бюджету $38 млн, у 2012 – $146 млн, а у 2013 – $31 млн. Наразі компанія має досить великий борг – минулого року мовник мусив взяти кредит у розмірі $90 млн.

Намагаючись закрити дірки в бюджеті, компанія скоротила кількість топ-менеджерів на 25%, скоротила Адміністративну раду з 12 до 9 членів, зменшила загальну суму витрат на 12%, скоротила програмний бюджет. Окрім того, RTVE виставила на аукціон 29 об'єктів нерухомості, які їй належать, у тому числі свою флагманську студію Bunuel Studios у Мадриді. Розраховують, що може принести до $250 млн.

Проте і тут є свої підводні камені. Нещодавнє підвищення податку з продажів в Іспанії з 18% до 21%, очевидно, вплине на очікувану суму прибутку.

«Уже всі мали помітити, що іспанський мовний ринок сильно змінився», – кажуть представники RTVE.

Схожа історія з регіональними громадськими мовниками Іспанії. Наприклад, на початку року мадридський Telemadrid звільнив 829 співробітників, один із каталонських громадських мовників оголосив про звільнення 312 осіб і скорочення зарплати для всіх інших. Узагалі, рівень безробіття в країні наразі серйозний – близько 24%.

Медіа-експерти порівнювали іспанську ситуацію з Грецією та її суспільним мовником ERT, щодо якого уряд прийняв рішення тимчасово закрити його з метою реорганізації і, відповідно, заощадження грошей. Проте, як заявляють представники уряду Іспанії, там нічого подібного не планується.

«Іспанія дуже відрізняється від Греції. Уряд цієї країни зробив те, що вважав доцільним, але ми вважаємо, що RTVE – це надто важлива та необхідна служба, щоб закривати її», – сказав прес-секретар правлячої партії Popular Party, який за сумісництвом є членом наглядової комісії за мовником.

«RTVE продовжуватиме діяльність, а ми будемо боротися, щоб зробити можливим її функціонування за менших витрат. Ми намагатимемось зберегти рівень якості й об’єктивності мовлення без жодних кадрових скорочень», – додав він.

Окрім реклами, одним із головних джерел доходів суспільного мовника є національний податок на телекомунікаційні послуги, що в період між 2010 і 2012 приніс RTVE $979 млн. Але ці цифри також мають тенденцію до падіння: останнім часом іспанські оператори починають приєднуватися до колег у Франції, які вже сформували рух для лобіювання скасування податку як такого, що зводить прибутки нанівець.

Видання The Hollywood Reporter одним із важливих показників кризового стану мовника зазначає скорочення обсягів міжнародної співпраці. Всього лише кілька років тому RTVE була одним із головних партнерів Warner Bros. Television, Universal, Paramount та Sony, маючи з ними масштабні та довготривалі угоди. Проте зараз ці угоди перетворюються на історію. Контракти з Warners та Universal нещодавно завершилися, і поки що не поновлюються через фінансову неспроможність RTVE. Щодо Sony, то цей контракт стає надто дорогим для RTVE, тож наразі ведуться переговори щодо умов спонсорства – така модель співпраці могла б полегшити становище суспільного мовника. Угода з Paramount поки триває.

«Серйозна економічна криза змусила коригувати сектор, щоб цього не відчули американські партнери. Але прийшов час, коли обидві сторони мають усвідомити свою відповідальність за те, щоб не дати вмерти іспанському суспільному мовленню», – кажуть представники RTVE.

На додаток зростає політичний тиск на суспільного мовника щодо того, щоб він витрачав бюджетні кошти на продукти вітчизняного виробника. Іспанські продакшн-компанії закликають RTVE купувати їхні продукти замість американських чи будь-чиїх інших, а це зазвичай різноманітні мильні опери на кшталт Red Eagle чи Isabel.

Проте, незважаючи на падіння обертів міжнародної співпраці, вітчизняний контент досить добре себе виявляє – драми іспанського виробництва мають високі рейтинги. Наприклад, серія Red Eagle може зібрати до 5 млн глядачів.

В даний час, як і раніше RTVE залишає простір для голлівудських блокбастерів, проте з урахуванням того самого падіння рекламного ринку робити ліцензійні виплати стає складніше. The Hollywood Reporter зазначає, що поки Іспанія не вийде з економічної кризи і не подолає свій шалений рівень безробіття, треба бути готовими до того, що масштаби й оберти суспільного мовника ставатимуть усе меншими.

Джерело: The Hollywood Reporter

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
el descodificador
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду