У Києві презентували книжку про медіаграмотність «Довіряй, але перевіряй»

У Києві презентували книжку про медіаграмотність «Довіряй, але перевіряй»

16:25,
6 Жовтня 2017
3958

У Києві презентували книжку про медіаграмотність «Довіряй, але перевіряй»

16:25,
6 Жовтня 2017
3958
У Києві презентували книжку про медіаграмотність «Довіряй, але перевіряй»
У Києві презентували книжку про медіаграмотність «Довіряй, але перевіряй»
Автори:
5 жовтня у столичному Музеї Тараса Шевченка клуб українських ілюстраторів Pictoric представив проект про медіаграмотність, в рамках якого тривають виставки плакатів та видано книжку «Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві».

Pictoric – це спільнота ілюстраторів, дизайнерів-графіків і художників. Вони ініціюють проекти за участі митців із різних країн, щоб популяризувати якісну сучасну ілюстрацію в Україні та закордоном, а також проводять освітні заходи. Найвідомішим їхнім проектом наразі є «Діячі України», що популяризує українську культуру мовою сучасного графічного мистецтва.

Цьогоріч Pictoric подалися на конкурс програми Transition Promotion Program від Міністерства закордонних справ Чеської Республіки й отримали грант на проект з медіаграмотності. Вони запропонували подвійний формат: виставку плакатів, та книжку, видану у співпраці з відомими журналістами та експертами.

У Києві виставку і досі можна переглянути просто неба в символічному, за словами організаторів, місці – на бульварі видатного чеського публіциста, дисидента та політика Вацлава Гавела (колишній бульвар Івана Лепсе). З 11 вересня на стендах уздовж бульвару виставлено 60 робіт українських художників, у яких було розкрито теми цензури, пропаганди, свободи слова, фейків, інформаційної війни, критичного сприйняття ЗМІ, соціальних мереж, суспільного мовлення та інших тем.

Координаторами проекту виступили редакторка Анастасія Денисенко (видавництво «Основи»), ілюстраторка Анна Сарвіра («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Люта справа», «Основи») та художники й викладачі образотворчого мистецтва Олег Грищенко та Олена Старанчук.

«Все почалося з того, що ми побачили програму Transition Promotion Program, де пропонували гранти на певні теми, – розповідає в коментарі MediaSapiens Анастасія Денисенко. – Суто культурного напрямку там не було, тож нас найбільше зацікавила медіаграмотність. Ми подумали, що разом з нашими ілюстраторами зможемо цікаво презентувати її саме через плакатну виставку. Але щоб проект вийшов масштабнішим, глибшим, одразу ж задумали поспівпрацювати з журналістами. Тобто першим, звісно, був мистецький поштовх, але значну користь проекту додали статті наших авторів».

Авторів для статей книжки Pictoric вибирали, спираючись на поради колег-медійників та власне дослідження теми.

Тексти до книжки написали 12 українських авторів – Тетяна Артушевська, Валерій Іванов, Ірина Негрєєва, Артем Бабак, Сергій Горбачов, Лариса Денисенко, Роман Кабачій, Валентина Клименко, Олексій Погорелов, Ярослава Куцай, Дарина Ніколенко, Оксана Піддубна, Антон Семиженко та Ірина Славінська, а також троє чеських: Петр Тржешняк, Мартін М. Шімечка й Ондржей Кундра.

«Ми мали список приблизних тем і пропонували їм журналістам. Важливо, щоб їм самим було це цікаво. Таким чином у нас вийшли різнопланові матеріали. Хоча тематика медіаграмотності настільки широка, що про кожну з підтем можна було окрему книжку написати», – каже пані Денисенко.

Вона наголосила також, що книжка розрахована на широку аудиторію, а не лише медійників.

«Наша книжка – для широкого загалу, саме до нього звертаються автори. Мені здається, це такий оригінальний формат, що він може зачепити й не фахову й, можливо, несподівану для нас самих аудиторію. Ми не хотіли, щоб це був підручник», – зазначила Анастасія Денисенко.

Ілюстраторка Анна Сарвіра додає, що оформлення книжки апелює в першу чергу до молоді, «хоча книжка буде цікава не тільки їй».

«Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві» видано тиражем в 2 тисячі примірників. Так як це некомерційний проект, у книгарнях книжка не продаватиметься. Її розповсюдять по обласних та районних бібліотеках. Культурні та освітні організації зможуть незабаром замовити безкоштовний примірник онлайн безпосередньо в Pictoric.

Плакати для проекту підготували 15 художників та дизайнерів. Це Анна Андрєєва, Віра Білостоцька, Олег Грищенко, Тетяна Денисенко, Поліна Дорошенко, Анна Іваненко, Костя Марценківський, Женя Полосіна, Анна Сарвіра, Олена Старанчук, Юлія Тверітіна, Олена Тихонюк та Валерій Тихонюк, Ілля Угнівенко й Олег Щерба.

Ілюстраторка Анна Сарвіра розповіла, що її колеги з ентузіазмом взялися за підготовку зображень.

«Це всіх художників дуже зацікавило, – каже пані Сарвіра. – Настільки, що вони хотіли робити не по одному плакату, а по два-три. Для цього проекту ми вперше почали зустрічатися разом й обговорювати тему, показувати ескізи. Якісь ідеї з’являлися в процесі. Відбувалася групова поетапна робота. Складність була тому, щоб намалювати плакат, який буде і доступний, і цікавий. Плакат узагалі – непростий жанр. Для нього треба виробити систему символів, які розкривали б ідею, дійти спільного висновку. А ця тема непроста, багатогранна. Це значно складніший за “Діячів України” проект».

На запитання, що таке насамперед медіаграмотність для них самих, Анастасія Денисенко відповідає: «Для мене це скоріше навичка. Чим більше ти дивишся, тим більше вчишся аналізувати інформацію з різних медіа й думати про ту, яку сам виробляєш. Тобто це двосторонній процес. А ще це те, що впливає на хід інформаційної війни й поширення пропаганди».

Анна Сарвіра переконана, що проблема медіаграмотності є наразі дуже актуальною.

«Медіаграмотність – це відповідальність людини за те, яку інформацію вона створює й яку споживає. Ми живемо в складний час. Непросто розібратися в усій інформації, коли ведуться постійні війни в соцмережах. Там усі можуть щось своє сказати, відповісти, прокоментувати. Але ніхто не думає про те, як це відобразиться на суспільстві. А розібратися  в цьому хочеться й розповісти про це іншим також», – зазначила ілюстраторка.

Зараз автори проекту працюють над організацією виставок та презентацій книжки «Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві» ще в пяти містах України. Вже домовлено про локації у Львові, Чернівцях та Краматорську. В планах ще Одеса та Харків.

За їхніми словами, київська виставка привернула увагу місцевих мешканців, зокрема дітей та їхніх батьків. Кияни дякували в соцмережах за те, що Pictoric розташував плакати не в центрі міста, а в цьому районі.

Нагадаємо, минулого року ГО «Детектор медіа» презентувала перший сучасний онлайн-посібник з медіаграмотності для підлітків «МедіаДрайвер». Він є інноваційним освітнім проектом, основна мета якого − навчити підлітків орієнтуватися у світі медіа та критично сприймати інформацію, яку вони отримують з різних медіаканалів. Інтерактивний посібник складається з 16 мультимедійних тематичних розділів з елементами гейміфікації. Кожний розділ супроводжується тестом для оцінки засвоєних знань. 

У вересні ГО «Детектор медіа» презентувала онлайн-курс «Новинна грамотність», розрахований на широку аудиторію. Він складається з 11 модулів, в яких експерти просто та цікаво розповідають, що таке новина, якими є джерела новин та критерії перетворення подій на новинні приводи. Автори пояснюють, як створюються новини, які в цій сфері існують усталені професійні стандарти і з які етичні дилеми постають перед журналістами-новинарями.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду