Автора сюжету про «двох рабів» занесено на Дошку ганьби

Автора сюжету про «двох рабів» занесено на Дошку ганьби

18:21,
13 Листопада 2014
3754

Автора сюжету про «двох рабів» занесено на Дошку ганьби

18:21,
13 Листопада 2014
3754
Автора сюжету про «двох рабів» занесено на Дошку ганьби
Автора сюжету про «двох рабів» занесено на Дошку ганьби
Ім’я кореспондента «Первого канала» Олега Шишкіна розміщено на Дошці ганьби брехливих журналістів.

2 листопада в ефірі цього каналу вийшов сюжет під назвою «70 лет назад советские войска освободили Украину от фашистов», у якому журналіст дезінформує телеглядачів про наслідки бойових дій в населених пунктах Савурівка та Степанівка Донецької області.

Матеріал став широко відомим через озвучені в ньому чутки про «двох рабів», які нібито пообіцяли солдатам Нацгвардії України. Проте окрім цього журналіст маніпулятивно та бездоказово використовує в сюжеті порівняння з нацистськими військами, штучно демонізуючи українських військових та все українське загалом. Таким чином, замість інформування про події в зоні конфлікту, продовжує розпалювати розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Чорно-білі кадри Другої світової війни журналіст супроводжує словами: «Получается, что Степановку миновала участь Хатыни? А сколько еще донбасских сел и деревень должны были быть стерты с лица земли, но планам карателей помешало наступление ополченцев?».

Журналіст на рівні термінів та пропагандистських кліше нав’язує глядачам асоціацію з нацистами. Для цього ж медійник неодноразово повторює фразу «так называемая Нацгвардия», хоча в селі Степанівка поблизу гори Савур-Могила не було солдатів Національної гвардії. Там базувалися солдати Збройних сил України з Житомирської та Рівненської областей.

«За время, когда здесь стояла так называемая Нацгвардия, в селе погибли 11 человек. Из 450 домов полностью уничтожены 96. Потом киевская пропаганда утверждала, что это ополченцы разрушили дома местных жителей. Но люди говорят обратное.

Повернется танк и по дому, и все... Видела, машинами вещи вывозили, сумками, мешками, кого дома не было — там ничего не осталось, все позабирали, — рассказывает жительница села Степановка».

Позицію української влади щодо руйнувань журналіст, зігнорувавши стандарт балансу думок, переповідає власними словами з використанням ярлика «киевская пропаганда». Таким чином глядачеві нав’язано недовіру до офіційної позиції України. Для звинувачення української армії журналіст використовує коментарі жителів, в яких немає прямої згадки про українських військових. Звинувачення озвучує сам Олег Шишкін.

Через декілька днів після виходу сюжету в ефір журналісти російської «Новой газеты» побували в селах Степанівка та Савурівка, але інформація з матеріалу Олега Шишкіна не підтвердилася.

«Кто в кого стрелял, чья эта сожженная техника и чьи бирки — местные не знают. Все время, пока шли бои, они пережидали в подвалах. Выходили только в затишье за водой».

Також місцеві жителі спростували чутки про мародерство та жорстоке поводження української армії.

Сюжет Олега Шишкіна набув популярності завдяки чутці про «двох рабів», яку в коментарі журналісту «Первого канала» озвучив колишній керівник Сніжненського районного суду та самопроголошений голова сільради Степанівки Віктор Бикадиров:

«Местные жители рассказывают, что боевики так называемой Нацгвардии не разрешали им выходить из домов. Мобильные телефоны у всех, включая детей, отобрали. Видеться и общаться даже с соседями было запрещено. Украинская армия ушла отсюда больше двух месяцев назад, но люди до сих пор не могут отойти от шока. Сложив мозаику из услышанных обрывков разговоров украинских солдат, они ужаснулись той участи, которая, возможно, им была уготована».

«Собрались жителей согнать в одно помещение. Около 200 человек было здесь и их собирались согнать в одно помещение. Для чего? С какой целью? Сами же солдаты говорили, что у нас приказ вас уничтожать, а когда спрашивали у них, зачем, почему вы воюете, они говорили: нам пообещали клаптик земли и два раба».

Жодного підтвердження цієї чутки не існує, її абсурдність стала об’єктом насмішок та інтернет-мемів. Але кореспондентові Олегу Шишкіну було зручно використати її в сюжеті, маніпулюючи порівняннями української армії з нацистськими військами:

«И обещанные участки земли с рабами, о которых еще Гитлер говорил немецким солдатам, и фашистская символика на касках — красноречиво указывают, чьими последователями себя считают боевики так называемой Нацгвардии».

Детальніше з прикладами брехні та маніпуляцій можна ознайомитися на fameandshame.telekritika.ua.

Проект підготовлено в рамках проекту «Дошка ганьби брехливих журналістів»

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
1tv.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду