Партійна преса Китаю захищає інтереси тютюнової індустрії, місцева – громадськості [дослідження]
Партійна преса Китаю захищає інтереси тютюнової індустрії, місцева – громадськості [дослідження]
Низка нещодавніх наукових досліджень підтверджують виключно важливу роль ЗМІ у просуванні ідеї відмови від куріння. У багатьох випадках, інформація про шкідливість куріння, роз’яснення необхідності антитютюнових ініціатив є більш дієвою, ніж соціальна реклама. Саме тому мас-медіа слід розглядати як важливий компонент комплексної програми боротьби з тютюнокурінням, наголошують вчені.
Аби зрозуміти, яку ж роль у протидії поширеності куріння відіграють китайські ЗМІ, науковці проаналізували публікації у найбільш тиражних місцевих і партійних газетах 17 великих міст Китаю, які виходили протягом січня 2008 – червня 2011. Всього було досліджено 4821 статтей у 31 виданні, що містили бодай один абзац на тютюнову тематику. З’ясовувалося, що стало інформаційним приводом для публікації, якій темі її було присвячено, якою була тональність матеріалу.
Виявилося, що існує принципова відмінність у підході до висвітлення тютюнових тем у партійних виданнях, які репрезентують позиції уряду, та місцевих, що більше висвітлюють позицію громадськості.
Так, у партійних газетах більшість статей на тютюнову тематику стосувалися різних аспектів діяльності тютюнової промисловості, вирощування тютюну, реклами та стимулювання збуту сигарет. Питання боротьби з тютюнокурінням висвітлювалося стримано і нейтрально, без акцентування на важливості і крайній необхідності антитютюнових заходів. Загалом, це відповідає позиції уряду, який ратифікувавши Рамкову конвенцію ВООЗ по боротьбі з тютюнопалінням ще 2005 року, донедавна не вживав жодних серйозних заходів для подолання епідемії тютюнокуріння у країні. Це пов’язують з тим, що тютюнова індустрія Китаю є державною і їй належить аж 95% ринку, відповідно, уряд не зацікавлений у протидії їй.
Натомість у місцевих виданнях необхідності посилення антитютюнового законодавства приділяли значно більше уваги, а тональність матеріалів була позитивною. Це доводить, що суспільство Китаю більш зацікавлене у підвищенні якості громадського здоров’я, аніж влада.
Щодо тематики публікацій, то 51% з них присвячені темам попередження і протидії курінню, його впливу на здоров’я. Чи не найменше уваги приділялося проблемі пасивного куріння – про його небезпечність згадувалося лише у 12% матеріалів. На перші шпальти газет потрапило лише 3% з проаналізованих текстів.
Інформаційними приводами для публікацій у 72% випадків ставали місцеві та національні антитютюнові кампанії, а також ініційовані урядом зміни антитютюнового законодавства. Це вкотре підтверджує, що організаціям, які задіяні у програмах боротьби з тютюнопалінням, вкрай важливо проводити різноманітні заходи і вміти створювати інфоприводи для ЗМІ, адже при висвітленні події як такої журналісти розповідають і про шкідливість куріння. Без подібної «стимуляції» преса значно рідше звертається до теми тютюнокуріння.
Нагадуємо, що Китай є найбільшим виробником і споживачем тютюну у світі. Понад 300 млн. китайських курців споживають близько 1,7 трлн. сигарет на рік або 3 млн. сигарет щохвилини.
З повною версією дослідження можна ознайомитися у журналі Tobacco Control.