У Зімбабве декриміналізували дифамацію
Організація назвала це рішення «історичним етапом» для країни, якою править войовниче налаштований проти Заходу, 94-річний диктатор соціалістичної орієнтації Роберт Мугабе.
Рішення ухвалене у відповідь на справу, в якій двох журналістів звинуватили у наклепі. Він нібито містився у статті для газети Zimbabwe Independent, де були названі імена агентів державної безпеки, які, ймовірно, викрадали опозиційних діячів та активістів з прав людини.
Колишній редактор видання Константин Чімакуре (Сonstantine Chimakure) та головний редактор Вінсент Кагійя (Vincent Kahiya), який є власником Alpha Media Holdings, поставили під сумнів конституційність закону. Вони стверджували, що у демократичному суспільстві його існування не має жодного виправдання.
«Повне скасування кримінального покарання за наклеп – обнадійлива ознака можливості того, що правова система трансформується від доби чорно-білого телебачення до сучасного, визнання свободи слова як головної цінності демократії», – вважає зімбабвійський адвокат Тулані Ндлову (Thulani Ndlovu).
Конституційний суд постановив, що скасоване положення порушувало свободу слова, проголошену в новій Конституції Зімбабве. Однак, вітаючи це рішення, Ндлову наголошує, що цю ухвалу ще треба втілити в життя.
Натомість чинні в Зімбабве закони, зокрема Акт про доступ до інформації та захист закону про приватність (AIPPA) і Акт про громадський порядок та безпеку (POSA) створюють вороже середовище для ЗМІ. Зімбабвійський уряд використовував їх, щоб закривати критичні видання в країні та видворяти закордонних кореспондентів.