Грузинська опозиція не погоджується з поправками до Закону «Про мовлення»
Грузинська опозиція не погоджується з поправками до Закону «Про мовлення»
Ініційований партією влади «Грузинська мрія» законопроект, який був створений разом із громадськими та медіа-організаціями, передбачає нові правила укомплектування Піклувальної ради Громадського мовника Грузії від 1 січня 2014 року, перетворення Телебачення Аджарії також у суспільного мовника, узаконення обов'язкового транзиту – принципів Must carry і Must offer – та забезпечення більшої фінансової прозорості телебачення.
Згідно з новими правилами, Президент виключається з процесу укомплектування Піклувальної ради ОВГ, в рамках якого зараз він має прерогативу подання кандидатів у члени ради. Кількість членів Ради, яка зараз складає 15 осіб, скоротиться до 9, двоє з яких будуть представлені народним захисником, троє – парламентською більшістю, ще троє – понад 1/4 депутатів меншості, і один – Верховною радою автономної республіки Аджарія. Кандидатів відбиратиме за правилами відкритого конкурсу створена в Парламенті за участю громадських організацій комісія і представить їх Парламенту на затвердження.
Також, згідно зі змінами, Парламент може оголосити недовіру Піклувальній раді. Для ухвалення такого рішення необхідно 3/5 голосів усього складу Парламенту, тобто мінімум 90 голосів.
Телебачення Аджарії, яке до цього підпорядковувалось автономній республіці Аджарії, перейде на модель суспільного мовлення і буде фінансово та юридично прив'язано до Громадського мовника Грузії. Також воно отримає 15% річного фінансування ОВГ. Окрім того, зміни в законодавстві передбачають, що бюджетне фінансування ОВГ не може бути меншим 0,14% ВВП попереднього року замість визначених на сьогодні 0,12%.
З точки зору фінансової прозорості, законодавчі зміни встановлюють фізичним та юридичним особам, що володіють ліцензіями на мовлення, зобов'язання заповнювати та опубліковувати майнові декларації; здійснювати аудити і опубліковувати їх результати. В той же час, мовники будуть зобов'язані щорічно до 1 травня надавати Комісії з регулювання комунікацій і розміщувати на своєму сайті інформацію про активи та пасиви минулого року, а також про здійснені інвестиції. Мовник буде зобов'язаний щоквартально подавати Комісії з регулювання комунікацій детальний звіт про джерела фінансування, в тому числі про рекламні доходи, здійснені власниками пожертвування і надані мовнику платні або безкоштовні послуги, що також має бути опубліковано на web-сторінці мовника.
Зміни передбачають узаконення принципів Must carry і Must offer. Зараз ці правила обов'язкові до виконання тільки в передвиборний період.
Депутати від опозиційної фракції Єдиного національної руху на засіданні 31 травня повторили, що вони вкрай негативно оцінюють прийняті зміни.
Депутат від ЕНД Чіора Тактакішвілі опротестувала і той факт, що правляча коаліція розглянула законопроект у другому слуханні 29 травня в той час, коли Національний рух знаходився в режимі політичного бойкоту у зв'язку з арештом генерального секретаря ЕНД Вано Мерабішвілі. За її словами, через це опозиція не мала можливості представити свої альтернативні пропозиції, в тому числі про неприпустимість розпуску Піклувальної ради ОВГ.
У відповідь на цю претензію голова Парламенту Давид Усупашвілі сказав, що через відсутність опозиційних депутатів Парламент не може припиняти роботу.
«Бойкот не може стати механізмом перешкоджання в обговоренні законопроекту», – заявив він.
Джерело: Грузия Online