КЗЖ закликає уряд Італії скасувати кримінальне переслідування за дифамацію
КЗЖ закликає уряд Італії скасувати кримінальне переслідування за дифамацію
«Італія залишається однією з небагатьох європейських країн, де журналісти у разі засудження за дифамацію зіштовхуються з тюремними ув’язненнями терміном до 6 років», - наголошується у листі.
За словами виконавчого директора КЗЖ, загроза кримінальних справ про наклеп часто використовується як знаряддя залякування журналістів та запобігання оприлюдненню політичної корупції і організованої злочинності.
Джоел Саймон наводить конкретні приклади італійських судових рішень проти репортерів. Нагадує також про заяву Європейського суду з прав людини щодо порушення італійським законодавством свободи слова та про неадекватні кримінальні санкції у справах про дифамацію.
Організація посилається на власне дослідження, згідно з яким 2013 року до тюремного ув'язнення в Італії були засуджені щонайменше четверо журналістів.
В Італії правопорушення у сфері дифамації підпадають під дію Кримінального кодексу та чинного з 1948 року закону про пресу.
КЗЖ привертає увагу до невизначеності становища. Юридичний комітет Сенату Італії щойно проголосував у першому читанні за новий законопроект про наклеп. Торік у жовтні його з незначними поправками ухвалила Палата депутатів.
«Нове законодавство, - говориться у листі, - означатиме деяке поліпшення. Однак пропонований законопроект не дотягує до рівня загальноприйнятих європейських і міжнародних стандартів. Про це спільно попередили Рада Європи, ОБСЄ та ООН».
Законопроект в очікуванні остаточного голосування зберігає можливість кримінальної відповідальності за наклеп та встановлює у найсерйозніших випадках непропорційно високі грошові штрафи у розмірі до €60 000.($82167).
Як заявила КЗЖ італійська організація за свободу преси Ossigeno per l'Informazione, новий закон справлятиме «паралізуючий» ефект, оскільки майбутні штрафи перевищуватимуть заробітки деяких журналістів.
КЗЖ поділяє тривогу італійських і міжнародних організацій тим, що законопроект поширюється на репортерів, які працюють на телебаченні, радіо та в інтернеті. До того ж відхилені поправки, які обмежували б неправдиві позови до цивільних судів. Згідно з даними, опублікованими Ossigeno per l'Informazione, більше третини випадків залякування італійських журналістів у 2011-2013 рр. були спричинені хибними позовами та іншими юридичними зловживаннями.
«Ми настійно закликаємо ваш уряд скасувати будь-які законодавчі акти, що можуть душити критику, - йдеться наприкінці листа прем’єр-міністру Маттео Ренці. – Динамічний медійний ландшафт – найкращий супутник вашого прагнення до відродження Італії. Журналісти, вільні від перешкод і залякувань, можуть допомогти викоренити неефективність, корупцію та організовану злочинність, які, за оцінкою центрального банку, стримують економічне відродження країни».
Стан свободи медіа в Італії викликає постійну тривогу ЄС та міжнародних правозахисних організацій.
Лист виконавчого директора КЗЖ італійському прем’єр-міністру оприлюднений як нагадування у зв’язку з тим, що з 1 липня ця країна головує в Європейському Союзі.