Депутати пропонували прив’язати SIM-карти до паспорту, але передумали
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Депутати пропонували прив’язати SIM-карти до паспорту, але передумали
Відповідний законопроєкт «Про електронні комунікації» №1083 оприлюднено на сайті Верховної Ради. Пізніше проєкт закону відкликали та відправили на доопрацювання.
Ініціаторами законопроєкту є група депутатів від партії «Слуга народу» — Михайло Федоров (зараз — міністр цифрової трансформації), Олександр Федієнко, Михайло Крячко, Єгор Чернєв, Роман Соха, Сергій Штепа, і Вікторія Подгорна.
У пояснювальній записці зазначається, що проєкт розробляли, щоб встановити засади державного управління електронними комунікаціями, які відповідатимуть сьогоденню.
Зокрема, у законопроєкті є розділ про «Надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайного стану, особливого періоду або під час проведення антитерористичної операції».
Також законопроєктом пропонується створення національного реєстру унікальних ідентифікаторів IMEI-кодів телефонів. Передбачається операторам дозволять з 2024 року блокувати телефон, IMEI-код якого не внесено до зазначеного реєстру.
Як пише LIGA.tech, пізніше Міністр цифрової трансформації та один зі співавторів законопроєкту Михайло Федоров зазначив, що законопроєкт потрапив в Раду «незрозумілим чином» та буде «кардинально перероблений».
«Ми закон будемо повністю переробляти враховуючи європейські практики. Він потрапив туди незрозумілим чином. За моєю ініціативою його відкликали», — відповів Михайло Федоров.
Відповідаючи на уточнення журналіста, він підкреслив що норм щодо обов'язкової реєстрації абонентів і блокування «сірих» телефонів по IMEI в переробленому законопроєкті не буде.
Зазначимо, що українців не вперше намагаються змусити персоналізувати мобільний номер. Внести зміни до законів, щоб зобов’язати абонентів реєструватися Держспецзв’язку пропонував парламенту у 2012 році. Проте тоді цю ініціативу депутати не підтримали.
Ще одна спроба зобов’язати українців надавати постачальникам зв’язку свої персональні дані під час придбання SIM-карт була у 2014 році. Тоді ця норма входила до «диктаторських законів 16 січня». Під тиском громадськості законопроєкт відхилили.
Влітку 2017 року знову була спроба запровадити продаж SIM-карт за паспортами, але ця ініціатива також не мала успіху.
Додамо, що у Росії продаж SIM-карт за паспортами діє ще з 2005 року. Втім, там законом нехтують і в країні розвинувся «чорний ринок» продажу SIM-карт. Влітку минулого року там посилили відповідальність за таку діяльність.