Нові законодавчі ініціативи створюють небезпеку для української Вікіпедії
Нові законодавчі ініціативи створюють небезпеку для української Вікіпедії
У проекті Закону України, який розробила Державна служба інтелектуальної власності, пропонується, що блокувати Інтернет-ресурси можна буде без необхідності доведення порушення авторських прав у суді. Підставою для цього зможе стати лише заява щодо порушення авторських прав цим сайтом. Сайт заблокують, якщо протягом трьох днів власник веб-сайту не надасть письмової відповіді на таку заяву.
Запропоновані законодавчі зміни негативно сприйняли представники ГО «Вікімедіа Україна», яка займається популяризацією вільної енциклопедії «Вікіпедія».
«Подібні норми створюють небезпеку зловживання використання таких процедур особами, які можуть бути недостатньо обізнаними у законах про авторське право, зокрема щодо вільних ліцензій, або мати на меті заблокувати доступ до певного веб-ресурсу, – каже член Правління ГО «Вікімедіа Україна» Юрій Булка.
За його словами, поняття поняття «власник веб-сайту» є невизначеним, а вимога використання цифрового підпису або завірення нотаріусом фізичного підпису особи «створює реальні загрози для функціонування Інтернет-спільнот, які працюють за принципом добровільної участі людей у наповненні, підтриманні й організації роботи веб-сайту».
У «Вікімедіа Україна» пояснюють, що діє Вікіпедія на засадах вільних ліцензій, її може редагувати будь-хто. В той же час робиться усе можливе задля дотримання авторських прав.
«Адміністратори Вікіпедії не несуть відповідальності за вміст, який розміщують користувачі, хоча й невпинно працюють над вилученням вмісту, що суперечить правилам», – наголошується в офіційній заяві.
Блокуванню підлягатимуть в тому числі ті ресурси, на яких розміщене посилання сайт з матеріалами, що порушують авторські права. За словами активістів української Вікіпедії, такі законодавчі зміни зможуть створити перепони для її функціонування.
За словами юриста Левона Азізяна, який є членом правління ГО «Вікімедіа Україна», нові зміни не передбачають доведення фактичної наявності порушення авторських прав, водночас вимагають обов’язкової реакції «власника веб-сайту». Таким чином, не виключаються загрози тиску на адміністраторів української Вікіпедії, вважає юрист. На його думку, цікавлені особи можуть вимагати вилучення невигідної для них інформації під приводом порушення авторських прав.
Активісти «Вікімедіа Україна» називають запропоновані зміни «прямою загрозою для свободи слова».