Туреччина протестує проти закону, що посилює цензуру в Інтернеті
Туреччина протестує проти закону, що посилює цензуру в Інтернеті
Масова акція відбулася там, де минулого року розпочинався мирний сидячий страйк проти будівництва торговельного центру в зеленій зоні міста, що переріс у тривалий загальнонаціональний антиурядовий рух.
Учасники теперішнього протесту, серед яких переважала молодь, відгукнулися на заклик опозиції «Стоп цензурі!». За свідченням очевидців, радикально налаштовані демонстранти кидали в охоронців порядку бруківку та петарди й спорудили на прилеглій вулиці барикади.
Спецназівці, екіпіровані бронежилетами й щитами, зачистили площу Таксим від мітингувальників сльозогінним газом, водометами та гумовими кулями. Є повідомлення про арешти й поранених.
Як інформував сайт Media Sapiens, новий закон, що спричинив обурення в країні, ухвалила минулого тижня парламентська більшість, що представляє правлячу Партію справедливості і розвитку (Justice and Development Party – AKP). Він надає повноваження урядовому відомству телекомунікацій (the Telecommunications Communications Authority) блокувати сайти без попередніх судових рішень. Крім того, цей закон зобов’язує Інтернет-провайдерів зберігати дані про користувачів мережі впродовж двох років і робити їх доступними для влади.
Натомість прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоґан, звертаючись минулої суботи у Стамбулі до своїх прихильників, заявив: «Це регулювання не нав’язує Інтернету жодної цензури. Воно робить його надійнішим і вільнішим». Він також заперечував, що влада матиме доступ до персональної інформації користувачів світової мережі. «Ніколи, – категорично стверджував він. – Про те, що особисті дані будуть записуватися, не може бути й мови», повідомляє Al Jazeera.
Однак новий закон різко засудила не тільки опозиція у Туреччині, але й міжнародні організації: ЄС, ОБСЄ, Репортери без кордонів (RSF), Комітет захисту журналістів (CPJ), які характеризують його як обмеження свободи преси та слова у переддень виборів, відзначає Spiegelonline.
Чи набуде цензурний закон чинності залежить від позиції Абдулли Ґюля. Зважаючи на масову критику, чимало хто сподівається, що президент Туреччини поверне його до парламенту на доопрацювання.