В Єгипті  розпочався судовий процес проти 20 журналістів

В Єгипті розпочався судовий процес проти 20 журналістів

00:00,
22 Лютого 2014
1558

В Єгипті розпочався судовий процес проти 20 журналістів

00:00,
22 Лютого 2014
1558
В Єгипті  розпочався судовий процес проти 20 журналістів
В Єгипті  розпочався судовий процес проти 20 журналістів
Цього четвера у Каїрі розпочався судовий процес проти 20 журналістів, звинувачених у поширенні «неправдивих новин» та у зв’язках «братами-мусульманами», оголошеними тимчасовим єгипетським урядом терористичною організацією, повідомила  CNN. 

Вісьмох медійників, як інформує з місця події BBC, судять у    металевих клітках у тюремному комплексі Тора (Tora) у білому  одязі арештантів. Їх  відгородили від зали рядами дерев’яних лав та кордоном  курсантів поліцейської академії. 

Cеред підсудних троє журналістів  англомовної служби Al-Jazeera. Це завідувач каїрського бюро, який має подвійне єгипетське та канадське громадянство, Мохамед Фахмі (Mohamed Fahmy), австралійський репортер з досвідом роботи у Reuters, BBC та CNN Пітер Ґрест (Peter Greste), а також єгипетський оператор Бахер Мохамед (Baher Mohamed).

Їх, а також 5 інших підсудних, єгипетська Феміда відмовилися звільнити під заставу.

Жодних конкретних доказів того, що репортери винні, на відкритому засіданні, обвинувачення не оприлюднило,  відзначає CNN.

Крім 3 арештованих медійників Al-Jazeera, інших 6 співробітників катарської мережі судять заочно. Серед них британська журналістка Сью Тертон (Sue Turton), яка раніше співпрацювала зі  Sky News, ITN та Channel 4. Вона охарактеризувала  арешт і судове переслідування своїх колег як спробу єгипетської  влади змусити їх замовкнути.

«Безсумнівно, ми (Al-Jazeera) – єдиний з тих каналів у Єгипті, що мають велику глядацьку аудиторію і широко висвітлюють погляд, протилежний тому, якого дотримується уряд, – заявила вона. – Місцеві медіа – ані друкована преса, ані телебачення – цього не роблять. Вони хочуть змусити нас замовкнути. Найкращий спосіб домогтися цього – арештувати декого з наших, сподіваючись, що це зупинить інших журналістів повідомляти з місця  про події, що відбуваються».

Із закордонних репортерів, повідомляє BBC, заочно судять також незалежного репортера англійської служби катарської телемережі Домініка Кейна (Dominic Kane), який  разом зі своєю співвітчизницею  виїхав з Єгипту торік, і репортерку нідерландської газети  Het Parool  та BNR radio  Рену Нетьєс (Rena Netjes), яка втекла з близькосхідної країни  цього    місяця.

Як інформує із зали суду кореспондентка   BBC News, Орла Ґерін (Orla Guerin), перше слухання було процедурним. Однак виникали драматичні моменти. 

Під час перерви ув’язнені розповіли, в яких умовах їх тримають за ґратами. 23 години на добу вони перебувають у повній ізоляції. Їм не пред’являли у письмовому вигляді звинувачень і тому вони були позбавлені реальної змоги підготуватися до захисту. До них не допускають журналістів  друкованих медій і телебачення.  За словами ув’язнених, їх не катували. Однак Мохамеду Фахмі, хоча у нього ушкоджене плече, відмовили у наданні необхідної медичної допомоги.   

Однак інші звинувачені розповіли, що у досудовому ув’язненні їх били. Один –про  те, що йому обпікали голову недокурками сигарет, другий – що до нього не допускали відвідувачів. Тож про початок судового процесу він дізнався тільки у четвер вранці. «Доки ми не  зустрілися з ними тут, ми навіть не знали їхніх імен»,– так висловився про психологічну ситуацію, що виникла  у суді, Мохамед Фахмі.

Жодних конкретних  доказів того, що підсудні репортери винні, на відкритому засіданні  обвинувачення не оприлюднило,  відзначає CNN.

Уряд у Каїрі зазнав жорсткої критики у справі журналістів Al Jazeera від медіа- та правозахисних організацій. Генеральний секретар Amnesty International Саліл Шетті л (Salil Shetty) назвав їхнє судове переслідування «великим відступом від свободи медіа в Єгипті».

«В останні місяці єгипетська влада продемонструвала нульову терпимість до інакомислення у будь-яких проявах,  арештовуючи та переслідуючи  журналістів, демонстрантів і представників академічних кіл за мирне висловлювання своїх поглядів», – заявила в оприлюдненій цього тижня заяві  Human Rights Watch.

На противагу цьому голова державної інформаційної служби Єгипту Салах ель-Садек (Salah El-Sadek) стверджував, що журналісти Al-Jazeera не мали відповідних правничих документів для роботи у країні й це викликало підозру щодо їхньої діяльності. «У цій справі йдеться не про свободу преси, – заявив він CNN, – а про порушення закону». Однак керівництво катарської медіа-мережі вважає це недостатньою підставою для їхнього арешту та переслідування.   

Натомість головний редактор незалежного новинного сайту  Mada Masr Лайна Аттала (Lina Attalah)  заявила, що цей процес нагагадує про те, що очікує інакомислячих. За її словами, це «тяжкий тягар» для Єгипту та для його правничої системи.

Трійка Al-Jazeera перебуває в ув’язненні вже понад 50 днів.

Наступне судове засідання призначене на 5 березня.

Обвинувачення має намір залучити до процесу свідків, дати змогу захисникам ознайомитися з документами розслідування, а також надати Пітеру Ґресту, який не володіє вільно арабською мовою, перекладача.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
publico.es
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду