Рада ухвалила закон про роздержавлення преси

Рада ухвалила закон про роздержавлення преси

11:01,
24 Листопада 2015
11808

Рада ухвалила закон про роздержавлення преси

11:01,
24 Листопада 2015
11808
Рада ухвалила закон про роздержавлення преси
Рада ухвалила закон про роздержавлення преси
Автори:
24 листопада Верховна Рада ухвалила закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

За відповідний законопроект № 1123 за основу і в цілому проголосували 260 народних депутатів.

Закон передбачає роздержавлення преси: вихід органів влади і місцевого самоврядування зі складу засновників (співзасновників) друкованих ЗМІ або перетворення друкованих ЗМІ, заснованих центральними органами виконавчої влади, на офіційні друковані видання.

Закон ухвалено з урахуванням озвученої головою Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторією Сюмар поправки про офіційні видання центральних органів влади, які мають фінансуватися з бюджетів цих органів влади.

Згідно із законом реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший - протягом одного року з дня набрання чинності законом та другий - протягом наступних двох років.

На першому етапі здійснюється реформування друкованих ЗМІ та редакцій, які звернулися з відповідними клопотаннями та були внесені до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Держкомтелерадіо.

На другому етапі здійснюється реформування друкованих ЗМІ та редакцій, які не реформовані на першому етапі.

Реформування друкованих ЗМІ та редакцій здійснюється такими способами:

1) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого ЗМІ та редакції - у разі відсутності державного (комунального) майна у майні редакції;

2) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого ЗМІ та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у суб'єкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення та тематичної спрямованості друкованого ЗМІ;

3) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого ЗМІ та редакції з наступною приватизацією майна редакції, що перебуває у державній чи комунальній власності, відповідно до законодавства з питань приватизації, - у разі, коли трудовий колектив редакції не подає протягом установленого законом строку пропозиції щодо своєї участі у реформуванні друкованого ЗМІ;

4) перетворення друкованих ЗМІ, заснованих центральними органами виконавчої влади, в офіційні друковані видання.

Протягом чотирьох місяців з дня набрання чинності законом засновники (співзасновники) друкованого ЗМІ та редакції зобов'язані погасити борги з обов'язкових платежів, ліквідувати заборгованість із заробітної плати та виконати інші фінансові зобов'язання відповідно до законодавства.

Рішення про реформування друкованого ЗМІ та редакції приймається їх засновниками (співзасновниками) за участю трудового колективу. При цьому трудовий колектив має пріоритетне право у визначенні способу реформування.

Закон набуває чинності з 1 січня 2016 року.

Співавтор законопроекту Микола Томенко, виступаючи з парламентської трибуни, нагадав, що 10 років тому, у 2005 році, Україна взяла зобов’язання перед Радою Європи ухвалити цей закон. Пан Томенко зауважив, що вже третій чи четвертий раз доповідає цей законопроект із трибуни парламенту, але щоразу парламент не підтримував реформу, не бажаючи позбавляти владу її кишенькових видань. Зі слів пана Томенко, цього року лише з київського міського бюджету на комунальні медіа було витрачено 35 млн грн, а по всій країні мова йде про сотні мільйонів.

Голова Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар наголосила, що цей законопроект є пріоритетом ще й з огляду на те, що Парламентська асамблея Ради Європи у 2005 році у своїй резолюції закликала органи влади Укрїани розпочати роздержавлення преси. Зі слів пані Сюмар, країни Балтії зробили цю реформу одразу після здобуття незалежності, тоді як в Україні досі залишався такий рудимент, як державна і комунальна преса. Вікторія Сюмар продемонструвала з трибуни Ради парламентський журнал «Віче», на який щороку з бюджету витрачаються величезні гроші. На думку народної депутатки, в час кризи це не найкраще витрачання бюджетних коштів.

Нагадаємо, що законопроект № 1123 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» зареєстрували 1 грудня 2014 року народні депутати Микола Томенко та Олександр Абдуллін. Його ухвалення вимагали численні медійні організації, зокрема медіагрупа «Реанімаційного пакету реформ» («РПР-Медіа») та журналістський рух «Стоп цензурі!»Українська асоціація видавців періодичної пресиНаціональна спілка журналістів України. Законопроект № 1123 отримав схвальний відгук від міжнародних експертів та був рекомендований Комітетом свободи слова та інформаційної політики до ухвалення в цілому.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
vilne.org.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду