Грузинський парламент обговорює зміни до законодавства стосовно використання державної та інших мов у ЗМІ
Грузинський парламент обговорює зміни до законодавства стосовно використання державної та інших мов у ЗМІ
Законопроект, який обумовлює захист норм державної мови, надійшов на розгляд до парламенту Грузії 2 вересня. Пакет був ініційований на осінній сесії парламентським комітетом з освіти й науки. Він підготовлений групою юристів і мовознавців. Про це повідомив сайт Кавказский узел.
Законопроект визначає, зокрема, статус державної мови, гарантії його захисту, особливості використання державної та інших мов, можливість вибору мови освіти, принципи використання державної мови та інші питання. Він передбачає створення департаменту державної мови та постійної комісії з цього питання, а також міру відповідальності та санкції за порушення вимог закону «Про державну мову».
За словами голови парламенту Давида Усупашвілі, робота над законопроектом триває вже давно. До ініціювання його було надіслано на експертизу до Венеціанської комісії. Звідти надійшла докладна доповідь. Парламентарій сказав, що при розгляді буде можливість врахувати компетентні думки міжнародних експертів.
Водночас планується внесення змін у закон «Про мовлення», які також стосуються використання державної мови. Парламент має намір додати статтю, згідно з якою у тих ЗМІ, що ведуть мовлення державною мовою в разі необхідності можуть бути використані й недержавні мови. Однак ця частка теле- й радіомовлення становитиме не більше 10 відсотків ефірного часу.
Разом з тим при перекладі та дублюванні аудіовізуальної продукції для мовників використовується державна мова, крім випадків, передбачених законом.
Опозиція скептично ставиться до ініціативи представників правлячої коаліції «Грузинська мрія», передають «Новости-Грузия». «У тій формі, в якій цей законопроект був представлений раніше, ми його не підтримаємо. Це обмежить незалежність і створить чимало проблем», - заявив член парламентської меншості від колишньої правлячої провідної правоцентристської партії «Єдиний національний рух» Серго Ратіані.
Згідно з Конституцією країни, державною мовою Грузії є грузинська. Її громадяни мають право «вільно, без будь-якої дискримінації та втручання розвивати власну культуру, користуватися рідною мовою в особистому житті і публічно».