У Росії змінили законодавство про авторське право та дозволили вільні ліцензії
У Росії змінили законодавство про авторське право та дозволили вільні ліцензії
Ухвалення цих законодавчих змін стало можливим завдяки ініціативі «Вікімедіа РУ», російського відділення Фонду Вікімедіа.
Юридичний механізм вільних ліцензій дозволяє власникам авторських прав вільно поширювати свої твори, а іншим людям – їх вільно використовувати (зазвичай за умови вказування автора).
Вільні ліцензії поширені у багатьох країнах світу, відтепер доступні у Росії, однак в Україні досі чітко не регламентовані.
Як зазначають у ГО «Вікімедіа Україна», в РФ авторам матимуть певні гарантії дотримання умов вільної ліцензії щодо їхніх творів.
Крім цього в Росії запроваджується так звана «свобода панорами», яка дозволяє вільне фотографування усіх територій міста, відкритих для вільного пересування. Хоча раніше законом вимагалося отримання дозволу від архітекторів (чи їхніх нащадків) на використання фотографій, на яких зафіксовано відповідні будівлі.
«Проте “свобода панорами” в Росії втілена не повністю — під захистом авторського права і надалі перебуватимуть пам'ятники,- зазначає прес-служба ГО «Вікімедіа Україна». – Натомість у багатьох інших країнах, де такі поправки ухвалені (зокрема у Польщі, Німеччині, Іспанії та ін.), не лише будівлі, а й інші твори мистецтва, розміщені у публічних місцях, попадають під «свободу панорами».
Крім згаданих нововведень, росіянам відтепер дозволено зберігати та публікувати в електронній формі автореферати дисертацій, а російським бібліотекам — оцифровувати наукові і навчальні твори, які не перевидавалися впродовж понад десяти років.